Dr inż. Jarosław Drapała z WIT poprowadził wykład w ramach 26. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Naukowiec przedstawił symulację Układu Słonecznego atakowanego przez gwiazdę neutronową zamieszkaną przez obcą cywilizację.
Naukowiec z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów odwołał się w swojej prezentacji do powieści „Dragons’s Egg”, napisanej w 1980 roku przez Roberta L. Forwarda. Autor opisuje w niej historię cywilizacji istot rozumnych, które zamieszkują powierzchnię gwiazdy neutronowej. Istoty te, nazywane w powieści „Cheela”, zbudowane są ze zdegenerowanej materii, poddanej sile ciążenia 67 miliardów razy większej niż na powierzchni Ziemi. Żyją w atmosferze z żelaza rozciągającej się aż 5 centymetrów nad powierzchnię.
Osobniki mają masę zbliżoną do ludzkiej, ale upakowana jest ona do rozmiarów ziarenka sezamu. Żyją milion razy szybciej od ludzi. Ludzkie 0.2 sekundy ma być dla nich odpowiednikiem całego „dnia”. W powieści ludzi ludzie nawiązują kontakt z „Cheela”, gdy ich gwiazda neutronowa przelatuje w pobliżu Układu Słonecznego w odległości około osiem razy większej niż orbita Neptuna.
Według dr. inż. Jarosława Drapały autor powieści zdaje się pomijać wpływ grawitacyjny gwiazdy neutronowej (o masie połowy Słońca, upakowanej w kulę o średnicy 20 km) na planety Układu Słonecznego. Wykład miał na celu zweryfikowanie czy autor „Dragons’s Egg” pominął ten fakt świadomie. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się w jaki sposób od podstaw zasymulować Układ Słoneczny w języku Python oraz co by się stało, gdyby obok przeleciała obok niego gwiazda neutronowa.
26. edycja festiwalu sygnowana była hasłem „Nauka porusza!” i nawiązywała do Roku Mikołaja Kopernika, który „poruszył Ziemię”. W dniach 18-22 września na PWr nie zabrakło wielu wykładów, warsztatów, pokazów eksperymentów, a także debaty oksfordzkiej i spotkań z pasjonatami różnych dziedzin nauki! Zaangażowani naukowcy i studenci PWr po raz kolejny przygotowali wydarzenia dla tłumów młodych i dorosłych, którzy chcą odkrywać sekrety tego świata, zaglądać do laboratoriów badaczy i próbować swoich sił w przeprowadzaniu eksperymentów.
Wykład i warsztat w ramach tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poprowadziła również dr inż. Ewa Frączek z naszego wydziału. Ich tematyka również wiązała się z Rokiem Mikołaja Kopernika. Naukowczyni próbowała odpowiedzieć na pytania jak wielki jest Wszechświat i jak pokonać ogromne odległości w przestrzeni międzygwiezdnej. Uczestnicy warsztatu mogli skonstruować nieskończony wszechświat i zapoznać się z jego topologią. Przedstawione przez nią zostały również inne problemy topologii – matematyka bez liczb i jej zastosowania.