Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Dr inż. Jarosław Drapała z WIT poprowadził wykład w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Data: 22.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

drapala_dfn-3.jpgDr inż. Jarosław Drapała z WIT poprowadził wykład w ramach 26. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Naukowiec przedstawił symulację Układu Słonecznego atakowanego przez gwiazdę neutronową zamieszkaną przez obcą cywilizację.

Naukowiec z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów odwołał się w swojej prezentacji do powieści „Dragons’s Egg”, napisanej w 1980 roku przez Roberta L. Forwarda. Autor opisuje w niej historię cywilizacji istot rozumnych, które zamieszkują powierzchnię gwiazdy neutronowej. Istoty te, nazywane w powieści „Cheela”, zbudowane są ze zdegenerowanej materii, poddanej sile ciążenia 67 miliardów razy większej niż na powierzchni Ziemi. Żyją w atmosferze z żelaza rozciągającej się aż 5 centymetrów nad powierzchnię.

drapala_dfn-6kopia.jpgOsobniki mają masę zbliżoną do ludzkiej, ale upakowana jest ona do rozmiarów ziarenka sezamu. Żyją milion razy szybciej od ludzi. Ludzkie 0.2 sekundy ma być dla nich odpowiednikiem całego „dnia”. W powieści ludzi ludzie nawiązują kontakt z „Cheela”, gdy ich gwiazda neutronowa przelatuje w pobliżu Układu Słonecznego w odległości około osiem razy większej niż orbita Neptuna.

Według dr. inż. Jarosława Drapały autor powieści zdaje się pomijać wpływ grawitacyjny gwiazdy neutronowej (o masie połowy Słońca, upakowanej w kulę o średnicy 20 km) na planety Układu Słonecznego. Wykład miał na celu zweryfikowanie czy autor „Dragons’s Egg” pominął ten fakt świadomie. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się w jaki sposób od podstaw zasymulować Układ Słoneczny w języku Python oraz co by się stało, gdyby obok przeleciała obok niego gwiazda neutronowa.

drapala_dfn-8.jpg26. edycja festiwalu sygnowana była hasłem „Nauka porusza!” i nawiązywała do Roku Mikołaja Kopernika, który „poruszył Ziemię”. W dniach 18-22 września na PWr nie zabrakło wielu wykładów, warsztatów, pokazów eksperymentów, a także debaty oksfordzkiej i spotkań z pasjonatami różnych dziedzin nauki! Zaangażowani naukowcy i studenci PWr po raz kolejny przygotowali wydarzenia dla tłumów młodych i dorosłych, którzy chcą odkrywać sekrety tego świata, zaglądać do laboratoriów badaczy i próbować swoich sił w przeprowadzaniu eksperymentów.

dfn-6.jpg

Wykład i warsztat w ramach tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poprowadziła również dr inż. Ewa Frączek z naszego wydziału. Ich tematyka również wiązała się z Rokiem Mikołaja Kopernika. Naukowczyni próbowała odpowiedzieć na pytania jak wielki jest Wszechświat i jak pokonać ogromne odległości w przestrzeni międzygwiezdnej. Uczestnicy warsztatu mogli skonstruować nieskończony wszechświat i zapoznać się z jego topologią. Przedstawione przez nią zostały również inne problemy topologii – matematyka bez liczb i jej zastosowania. 

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję