Wydział Informatyki i Telekomunikacji

KN Solvro zwyciężyło w ogólnopolskim hackathonie HackYeah!

Data: 03.10.2024

2bbffdaa-b513-4793-bb8b-b380a2afa6f3.jpgKoło naukowe z WIT, KN Solvro zwyciężyło w krakowskim hackathonie HackYeah w kategorii Artificial Intelligence. W 24 godziny opracowali narzędzie ułatwiające wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, które nie są przejrzyste i mają skomplikowaną strukturę. Gratulujemy!

Uczestnicy 10. edycji HackYeah w weekend spotkali się na Tauron Arenie w Krakowie, by przez całą dobę pracować nad jednym z 13 wyzwań przygotowanych przez organizatorów. Zadania zmuszały do szukania nowych rozwiązań dla bieżących wyzwań społecznych. W zespołach liczących maksymalnie sześć osób działali m.in. studenci, programiści, projektanci UX/UI, kierownicy projektów, inżynierowie, eksperci baz danych, analitycy i gracze, a wspierali ich doświadczeni mentorzy.

Wśród partnerów hackathonu były m.in. Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz duże międzynarodowe firmy takie jak GR8 Tech, IBM, Deloitte czy Luxoft. Pula nagród we wszystkich kategoriach przekroczyła 240 tys. zł. Organizatorzy – tradycyjnie już – przekażą później dochód z biletów na hackathon na instytucje dobroczynne. W tym roku zostanie on przeznaczony na zakup sprzętu elektronicznego dla wybranego domu dziecka w Małopolsce.

hackyeah2024_1.jpg

Łatwe wyszukiwanie na „trudnych” stronach

W kategorii Artificial Intelligence za najlepsze uznano rozwiązanie przygotowane przez studentów WIT  – Łukasza Lenkiewicza i Dawida Wolkiewicza (Sztuczna inteligencja), Julię Farganus (Informatyka stosowana), Karolinę Nowacką (Medical Informatics), Mikołaja Czachorowskiego (Inżynieria systemów) i Katarzynę Matuszek (Informatyka techniczna).

Zadaniem było stworzenie narzędzia ułatwiającego wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, które nie są przejrzyste i mają skomplikowaną strukturę. Musiało oczywiście spełniać konkretne wymagania opisane przez organizatorów.

459787750_1010638140808690_1453017653852012750_n.jpg– Jako przykład takich trudnych stron obraliśmy witryny samorządów lokalnych, z których często sami korzystamy i wiemy, jak czasochłonne bywa poszukiwanie na nich odpowiedzi na interesujące nas kwestie – opowiada Łukasz Lenkiewicz, członek zwycięskiego zespołu.

Jak tłumaczą studenci, ich rozwiązanie ułatwia interakcję z takimi stronami poprzez „zwracanie” dokładnych odpowiedzi w szybki sposób. Umożliwia też dostosowanie formatowania do potrzeb użytkownika (np. w formie wypunktowanej listy). Narzędzie „zwraca” również źródło, na podstawie którego została wygenerowana odpowiedź. – A do tego użytkownikowi zapewniliśmy przejrzysty i intuicyjny interfejs do obsługi, który upraszcza interakcję z daną witryną internetową – opowiada Łukasz.

Podkreśla też, że jedną z głównych zalet opracowanego przez nich rozwiązania jest system filtrowania odnośników. – Który pozwala wybrać najistotniejsze strony w kontekście pytania użytkownika. W ten sposób ograniczamy liczbę podstron, jakie należy przeszukać, a to pozwala na znalezienie informacji szybciej niż zrobiłby to człowiek – tłumaczy student.

Zespół pracując nad swoim narzędziem, początkowo chciał przede wszystkim pomóc osobom starszym, ale ostatecznie jego rozwiązanie okazuje się przydatne dla wszystkich grup wiekowych.

kn_solvro.pngKoło Naukowego Solvro na krakowski hackathon wystawiło również drugi zespół. Nad projektem ,,Win Your Life” pracowali –Hubert Tański (Cyberbezpieczeństwo), Jakub Stępkowski, Bartosz Kaczmarek, Aleksy Samoszyn (wszyscy z Informatyki stosowanej). 

Partnerem kategorii Artificial Intelligence było Ministerstwo Cyfryzacji. Zwycięski projekt nagrodzono 20 tys. zł oraz możliwością udziału w kursie AI_Devs.

Koło Naukowe Solvro zrzesza pasjonatów IT – od aplikacji mobilnych, przez sztuczną inteligencję, po web development. O jego działalności można przeczytać na prowadzonym przez studentów blogu. Aktualnie trwa rekrutacja do koła – szczegóły i informacje o zadaniach rekrutacyjnych na stronie Solvro.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję