Koło Naukowe Solvro i Koło Naukowe Neuroinformatyki Neuron – to dwa koła naukowe z WIT, które zostały „Kołami strategicznymi PWr” w 2025 r. Gratulujemy! W sumie taki tytuł zdobyło siedem kół z naszej uczelni. Ich działalność obejmuje kluczowe obszary badawcze Politechniki Wrocławskiej.
Solvro
Studenci i studentki z KN Solvro stworzyli aplikację ToPWR. To system informacyjny wspierający codzienne życie studenckie na Politechnice Wrocławskiej.
Aplikacja już teraz integruje wiele funkcji, takich jak licznik dni do sesji, interaktywną mapę kampusu, liczbę wolnych miejsc parkingowych oraz dane o dziekanatach, kołach i organizacjach studenckich.
Zdaniem członków Koła Naukowego zdobycie tytułu „Koła strategicznego PWr” to przede wszystkim możliwość jeszcze szerszego docierania z aplikacjami do odbiorców.
– Ranga koła strategicznego zwiększa naszą wiarygodność jako marki i daje nam szersze możliwości współpracy z innymi organizacjami oraz firmami. Bycie kołem strategicznym to nie tylko prestiż, ale także odpowiedzialność za kreowanie inicjatyw budujących przyszłość koła i uczelni – mówi Jakub Morawiec, przewodniczący działu promocji KN Solvro.
Tytuł daje możliwości i cieszy, ale jego zdobycie poprzedzał wymagający proces.
– Za nami przygotowanie 50-stronicowego wniosku, którego treść jest wynikiem całorocznej ciężkiej pracy naszego zespołu. Następnie przyszedł czas na dopracowanie prezentacji oraz wystąpienie przed komisją, poprzedzone licznymi próbami, by zaprezentować się możliwie jak najbardziej profesjonalnie. To nasz wspólny sukces – dodaje prezes koła, Dawid Linek.
Członkowie koła Solvro chcą w 2025 r. rozszerzyć swoją aplikację, by stała się kompleksowym centrum wiedzy. Dlatego planują dodanie kolejnego narzędzia. Graf Wiedzy ToPWr będzie bazował na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i zaawansowanych technik przetwarzania danych, z generowaniem odpowiedzi. W planach jest także stworzenie funkcjonalności chatbota, który również będzie dostępny w aplikacji od Solvro.
Neuron
W gronie laureatów konkursu „Koło Strategiczne PWr” Koło Naukowe Neuroinformatyki Neuron znalazło się po raz pierwszy. Zrzeszeni w nim studenci organizują m.in. różnego rodzaju hackatony, wykłady popularyzujące neuronauki oraz pracują nad projektami opierającymi się na wykorzystaniu interfejsu mózg-komputer.
– Uzyskanie tytułu koła strategicznego na Politechnice Wrocławskiej to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód uznania dla naszych dotychczasowych osiągnięć oraz potencjału rozwojowego. Ten prestiżowy status umożliwia nam uzyskanie dodatkowych funduszy od uczelni. Dzięki temu możemy podejmować bardziej ambitne inicjatywy – mówi Dominika Serafin, wiceprezes ds. projektów KN Neuroinformatyki Neuron.
Dotychczas członkowie koła opracowali m.in. aplikację „Neurofiszka” wspierającą naukę języków obcych i zrealizowali projekt naukowy „Neurocall”, w którym badali możliwość sterowania aplikacją mobilną za pomocą interfejsu BCI (Brain-Computer Interface).
Po otrzymaniu statusu koła strategicznego studenci planują realizację ambitnych projektów.
– Rozpoczynamy prace nad nowym flagowym projektem NeuroGUARD, który ma na celu opracowanie zaawansowanych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem technologii neuroinformatycznych – tłumaczy Izabela Paniczek, wiceprezes ds. administracji KN Neuroinformatyki Neuron.
– Mamy także w planach rozwój międzynarodowego Neurohackathonu – Heroes of the Brain, który stał się największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Dążymy do wzmocnienia współpracy z przemysłem oraz innymi jednostkami badawczymi, aby nasze działania miały jak największy wpływ na rozwój technologiczny – dodaje Paniczek.
Czym jest koło strategiczne?
Koła strategiczne PWr są wyłaniane od 2017 r. W konkursie wybierana się organizacje o szczególnych osiągnięciach i dużym potencjale rozwoju. Realizujące kluczowe, innowacyjne projekty.
Tytuł „strategicznych” pozwala im na uzyskanie dodatkowych funduszy od uczelni na swoją działalność i to w dużo większej kwocie niż koło byłoby w stanie pozyskać na swoim wydziale.
Każde koło startujące w konkursie musiało wcześniej wypełnić szczegółowy wniosek z opisem m.in. swoich dotychczasowych osiągnięć i planów na kolejny rok, a następnie pomyślnie przejść ocenę formalną i merytoryczną. Na koniec czekała je prezentacja przed członkami komisji konkursowej.
Oceniając koła, komisja brała pod uwagę wiele czynników: od publikacji, badań i innowacji, nad którymi pracują koła, przez sprawność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, działalność społeczną i na rzecz studentów i studentek, organizację i udział w różnych wydarzeniach, nagrody i promocję uczelni, po staranność w przygotowaniu wniosku.
Super siódemka
W gronie wyróżnionych tytułem „Koła strategicznego PWr” na 2025 rok znalazło się łącznie siedem kół. Poza kołem Solvro i Neuron z WIT wśród zwycięzców są także:
– Akademicki Klub Lotniczy PWr (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)
– Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road (Wydział Mechaniczny)
– Koło Naukowe PWr in Space (Wydział Mechaniczny)
– PWR Racing Team (Wydział Mechaniczny)
– LEM Wrocław Motorsport (Wydział Mechaniczny)