Dr inż. Rafał Królikowski z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki WIT został nominowany w konkursie Inżynier Roku Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Doceniono jego dokonania zawodowe m.in. z zakresu ekspertyz technicznych obejmujących duże inwestycje telekomunikacyjne. Gratulujemy!
Konkurs Inżynier Roku jest organizowany przez DOIIB od wielu lat. Jego cel to uhonorowanie inżyniera, który wykazał się osiągnięciami zawodowymi lub zaangażowaniem w prace samorządu inżynierów budownictwa albo inną aktywnością, w tym społeczną czy naukową. W tegorocznej edycji nominację dostało 9 osób, w tym nasz naukowiec.
– Zostać nominowanym i znaleźć się w II etapie konkursu to dla mnie wyróżnienie. Oprócz typowo dydaktycznej pracy na uczelni, którą głównie się zajmuje mam też pewne osiągnięcia dotyczące inżynierii. Przygotowuję ekspertyzy techniczne, normy dla operatorów i dokumenty normalizacyjne. To znalazło uznanie kapituły konkursu i dzięki temu zostałem nominowany – wyjaśnia dr inż. Rafał Królikowski z WIT.
Nasz naukowiec jest ekspertem z zakresu projektowania sieci teleinformatycznych. W 2024 roku został rzeczoznawcą budowlanym. W ostatnich dwóch latach zajmował się m.in. opracowaniem – we współpracy z Politechniką Warszawską – ekspertyzy technicznej dotyczącej rozbudowy Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej. Wspólnie z Laboratorium LKE przygotował też ekspertyzę systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i Monitoringu Wizyjnego dla PKP PLK S.A.
– Tak jak mamy informację pasażerską w miastach dla tramwajów i autobusów, to w Polsce kolej też chce wprowadzić takie systemy. Zrobili pilotaż powyżej 120 stacji. Okazało się, że są problemy techniczne ze wzglądu na pojawiające się uszkodzenia urządzeń przez środowisko w jakim pracują. Naszym zadaniem była ocena dokumentacji projektowej. Szukaliśmy sposobów, rozwiązań technicznych, żeby to ulepszyć, by kolejne realizacje były pozbawione wad – tłumaczy.
Komisja konkursowa doceniła też inne dokonania dr. inż. Rafała Królikowskiego. W latach 2021-2024 wypromował na PWr 55 inżynierów i 2 magistrów. Zdecydowana większość prac dyplomowych polegała na opracowaniu projektów instalacji lub sieci telekomunikacyjnych, teleinformatycznych i teletechnicznych.
Współorganizował dwie edycji szkoły letniej w ramach projektu: „Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech)”. Brał też udział w projekcie badawczym zleconym przez Ministerstwo Obrony Narodowej „Badania i symulacje skutków działania impulsów HPM (High Power Microwave)”.
Nasz naukowiec ma za sobą etap przesłuchań przed kapitułą, podczas którego prezentował swój dorobek i odpowiadał na pytania. Wyniki konkursu Inżynier Roku mają być ogłoszone we wrześniu. A wręczenie nagród nastąpi na październikowej gali.