Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami

Data: 30.09.2024

liderki_2024.pngWszystkie osoby studiujące i pracujące na PWr, mogą skorzystać z darmowej i anonimowej pomocy psychologicznej. W języku angielskim, na Uczelni i poza nią, a informacje na ten temat dostępne są na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO). Najprościej jest umówić się na konsultację przez aplikację PPP (jak Pierwsza Pomoc Psychologiczna).

Na wszystkich wydziałach oraz w Szkole Doktorskiej PWr studiuje obecnie ok. 316 studentek i studentów z orzeczoną niepełnosprawnością oraz trudniejsza do oszacowania liczba osób ze szczególnymi potrzebami, nie mającymi orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie w Dziale Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) zarejestrowanych jest ponad 115 osób ze szczególnymi potrzebami, ale na pewno nie są to wszystkie osoby w społeczności uczelni. Osoby te niechętnie z własnej inicjatywy zwracają się z prośbą o uwzględnienie ich potrzeb w procesie dydaktycznym. Szczególne potrzeby mogą dotyczyć sposobu prowadzenia zajęć, zaliczeń, a także przygotowania materiałów dydaktycznych.

Na stronie DDO są dostępne podręczniki, dotyczące różnych aspektów pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami na Uczelni. Zachęcamy także do obejrzenia filmów poświęconych dostępności Politechniki Wrocławskiej, które dotyczą wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami i powstały na naszej Uczelni, a wzięły w nim udział także osoby pracujące na PWr, studenci i absolwenci.

Ww ponad 20 jednostkach PWr, w tym na wszystkich Wydziałach, powołani zostali Liderki i Liderzy Dostępności – osoby, które mogą służyć wsparciem w problemach studentek i studentów a także wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami na uczelni. Są to przeszkolone osoby, do których można zwrócić się z każdą trudną sprawą. Do nich można kierować osoby, które potrzebują pomocy.

liderki-30.jpg

Liderki dostępności na WIT

Wspieraniem studentów ze specjalnymi potrzebami oraz propagowaniem idei dostępności na WIT zajmują się: Agnieszka Gawryszuk, Anna Grytsko i Ula Małecka. Do liderek wydziału można się zwrócić z: pytaniami w zakresie wsparcia, prośbą o pomoc dydaktyczną dla studenta ze szczególną potrzebą, prośbą o konsultacje dotyczące dostępności.

Liderki dostępności znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce Studenci.

Informacja dla osób prowadzących zajęcia

Podczas pierwszych zajęć w semestrze lub w pierwszej wiadomości do studentów warto poinformować ich o otwartości na uwzględnienie ich szczególnych potrzeb i poprosić o informację na ten temat. Informacja taka może brzmieć: „Osoby, które ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność lub inne obiektywne przesłanki mogą mieć szczególne potrzeby związane ze sposobem realizacji zajęć, zaliczenia bądź przygotowaniem materiałów proszone są o zgłoszenie się na konsultacje lub po zajęciach lub e-maila w tej sprawie. Będę starał/starała się, aby na moich zajęciach każdy miał równe prawo do zdobycia wiedzy i rozliczenia się z niej."

WAŻNE: w uwzględnieniu szczególnych potrzeb nie chodzi o obniżenie wymagań, a o wyrównanie szans w stosunku do pozostałych studentek i studentów.

Szczegółowe informacje

Dostosowanie zajęć dla osób ze szczególnymi potrzebami jest często proste, wymaga jednak otwartości i elastyczności ze strony prowadzących, a także informacji od studentów (o co studenci są proszeni w oddzielnej informacji skierowanej do nich). Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Studiów, informację taką powinni Państwo otrzymać w ciągu pierwszych czterech tygodni zajęć. Osoby, które w szczególności mogą zgłaszać takie potrzeby to osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osoby z chorobami przewlekłymi, osoby w spektrum autyzmu, a także osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Statystycznie kryzys zdrowia psychicznego przydarza się w ciągu życia prawie każdemu. Według WHO, około 15% młodych dorosłych doświadcza tego stanu. Bardzo ważne jest to, aby takie osoby korzystały z profesjonalnej pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej czy psychiatrycznej. Dostępna na Uczelni pomoc to wsparcie krótkoterminowe i interwencyjne, z którego jednak można korzystać wielokrotnie.

Psychologowie i psychoterapeuci z PWr potrafią rozpoznać, kiedy potrzebne jest silniejsze wsparcie i skierować osoby, które tego potrzebują do odpowiednich specjalistów i ośrodków. Natomiast każdymoże pomóc widząc wokół siebie osobę, u której rozpoznajemy oznaki kryzysu zdrowia psychicznego. Nasze zainteresowanie, krótka rozmowa, a czasem tylko obecność może być bardzo pomocna. O tym, jak rozmawiać z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego na Uczelni, a także o innych aspektach pomocy psychologicznej na Politechnice Wrocławskiej mogą Państwo przeczytać w podręczniku.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję