Bartłomiej Baut, student cyberbezpieczeństwa na WIT zwyciężył w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze prace i projekty inżynierskie z informatyki. Gratulujemy! Pierwszą nagrodę przyznano mu za pracę inżynierską dotyczącą podpisów w powietrzu, będących nową metodą uwierzytelniania.
Ogólnopolski Konkurs Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze prace i projekty inżynierskie z informatyki zorganizowano po raz piąty. Przyciągnął utalentowanych młodych inżynierów informatyków z całego kraju. Mieli oni okazję zaprezentować swoje projekty dyplomowe zarówno ekspertom z branży informatycznej, jak również przedstawicielom środowiska akademickiego.
Po otrzymaniu recenzji wszystkich zgłoszonych prac oraz po ich wnikliwej analizie komisja konkursowa postanowiła jednogłośnie przyznać pierwszą nagrodę Bartłomiejowi Bautowi z WIT. Jego zwycięska praca inżynierska nosi tytuł "Podpisy w powietrzu jako nowa metoda uwierzytelniania osób fizycznych i zabezpieczania danych w cyfrowym świecie".
– Wiedziałem, że to jest dość mocna praca, ale nie spodziewałem się, że faktycznie będzie na tyle dobra, żeby zająć pierwsze miejsce. Szczególnie, że w tym konkursie brały też udział projekty inżynierskie, czyli przedsięwzięcia kilkuosobowe. Wygrać w pojedynkę to dla mnie szczególne wyróżnienie – mówi laureat, Bartłomiej Baut.
– Podpis w powietrzu – to pobudza wyobraźnię i daje poczucie lekkości i wolności. Po drugie, praca jest bardzo porządnie napisana i kompletna, Tworzy zamknięty cykl, od pomysłu, poprzez realizacją, aż po testy i wnioski, więc od razu widać potencjał rozwiązania – podkreśla promotor pracy dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki.
Rusz palcem
Student WIT chciał, by jego praca inżynierska była ambitna i poruszała innowacyjny temat. Inspiracja przyszła z lektury artykułu naukowego o wykorzystaniu biometrii w uwierzytelnianiu.
Znamy już takie możliwości jak rozpoznawanie użytkownika na podstawie twarzy czy odcisku palca. Zamiast kopiować istniejące pomysły, Bartłomiej zdecydował się jednak stworzyć system biometryczny od zera – taki, który pozwala potwierdzić tożsamość użytkownika na podstawie... jego podpisu wykonywanego w powietrzu, czyli palcem przed kamerą.
– System śledzi ruch twojego palca w przestrzeni – rejestruje jego współrzędne położenia (koordynaty X i Y) oraz czas. Na tej podstawie ekstrahowane są pewne dynamiczne i statyczne cechy podpisu, co tworzy jego unikalny profil, który – jak sposób chodzenia czy mówienia – różni się u każdego człowieka – wyjaśnia Bartłomiej Baut.
Nie chodzi tu więc tylko o odtworzenie wizualnej formy podpisu, lecz o analizę jego dynamiki – jak szybko piszemy, jakie robimy przerwy, jak prowadzimy dłoń. To przykład biometrii behawioralnej, czyli takiej, która rozpoznaje użytkownika na podstawie zachowania, a nie wyglądu.
– Dzięki dynamicznej analizie podpisu możemy wyłuskać dużo więcej cech niż w przypadku oceny statycznego podpisu odręcznego – zaznacza dr inż. Wojciech Wodo.
Bezpiecznie i bezdotykowo
Poprzez trzy kluczowe etapy– rejestrację podpisu, ekstrakcję cech i klasyfikację – system potrafi skutecznie potwierdzić tożsamość użytkownika rozpoznając, że wykonany podpis należy do jego profilu.
Podpis w powietrzu mógłby służyć do składania potwierdzenia odbioru przesyłki od kuriera czy listonosza albo w automatach wydających paczki. Biometria behawioralna mogłaby być też drugim składnikiem uwierzytelniania przy dostępie do poczty elektronicznej lub aplikacji bankowej na smartfonie.
– Nie każdy chce oddawać swój odcisk palca albo skan twarzy. A taki podpis w powietrzu to bezdotykowe, wygodne i bezpieczne rozwiązanie – mówi autor.
Ponadto podpis w powietrzu można zastosować w bardzo wielu przypadkach. – Tutaj nie trzeba żadnych specjalnych urządzeń typu tablet czy ekran dotykowy, a wystarczy kamerka, która właściwie jest montowana do każdego urządzenia – zauważa promotor zwycięskiej pracy, której wyniki udało się również zaprezentować na międzynarodowej konferencji Computer Security & Cybersecurity Challenges Workshop 2025 w Paryżu.
Laureat pierwszego miejsca w konkursie PTI otrzymał 17 tysięcy złotych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 27 czerwca w siedzibie NASK w Warszawie.