Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek nasz wydział. Najpierw jednak spotkał się z rektorem prof. Arkadiuszem Wójsem, złożył kwiaty pod pomnikiem „Wszystkich Współtwórców, Obrońców i Bohaterów Solidarności” i zwiedził laboratorium W4.
Premier na WIT
– Jestem bardzo dumny, że w moim rodzinnym Wrocławiu mamy do czynienia z rozwojem i połączeniem nauki z gospodarką w tak nowoczesnym wydaniu. Należy podkreślić, że powołany przez PWr Wydział Informatyki i Telekomunikacji to miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii, ale też przyszłościowej nauki – mówił Mateusz Morawiecki.
Wydział powstał 15 września. Liczy osiem katedr, 400 nauczycieli akademickich, dwanaście kierunków, na których studiuje 5 tys. studentów. To nie tylko największy w Polsce wydział zajmujący się informatyką i telekomunikacją, ale i największy wydział na całej Politechnice Wrocławskiej.
Prowadzone będą tam badania w szybko rozwijających się dziedzinach informatyki, które są powiązane z Przemysłem 4.0. Dzięki temu będzie mógł zaoferować studentom nowoczesną dydaktykę odpowiadającą na potrzeby społeczno-gospodarcze.
Tworzenie wiedzy dla gospodarki
– Powołując Wydział Informatyki i Telekomunikacji wypełniamy swoją misję tworzenia wiedzy dla gospodarki. To największe w Polsce skupisko intelektualne w tym obszarze. Nasza uczelnia w ten sposób prowadzi również reorganizację, żeby móc się rozwijać w kolejnych dekadach – dodał prof. Arkadiusz Wójs.
Jedyne takie laboratorium
W trakcie czwartkowej wizyty premier odwiedził Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej, gdzie prowadzone są m.in. pomiary parametrów urządzeń radiowych, telekomunikacyjnych i telewizji kablowej czy pomiary skuteczności ekranowania elektromagnetycznego.
– Wyraźnie dostrzegam rozwój świata akademickiego i uczelni technicznych na Dolnym Śląsku. To wszystko dzieje się dzięki pracownikom naukowym i studentom. Jestem przekonany, że przed polską nauką jest znakomita perspektywa rozwoju i jako budżet państwa na pewno się do tego dołożymy – dodał.
Mateusz Morawiecki złożył także kwiaty pod pomnikiem „Wszystkich Współtwórców, Obrońców i Bohaterów Solidarności”. Znajduje się przy nim m.in. tablica poświęcona zmarłemu 30 września 2019 r. dr. Kornelowi Morawieckiemu, legendzie opozycji antykomunistycznej. W latach 1973-2009 Kornel Morawiecki pracował na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Matematyki, a następnie w Instytucie Matematyki i Informatyki na stanowiskach adiunkta i starszego wykładowcy.
mic ula