Logowanie

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Prof. Andrzej Kucharski dziekanem Wydziału Informatyki i Telekomunikacji

Data: 30.09.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Rektor Politechniki Wrocławskiej - prof. Arkadiusz Wójs powołał prof. Andrzeja Kucharskiego na dziekana Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Gratulujemy!

Wydział jako wspólnota

Dla nowo powołanego dziekana zasadniczą ideą, która mu przyświeca jest ciągłe tworzenie wydziału w sposób kolegialny – jako wspólnoty złożonej z nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów oraz pracowników wsparcia technicznego i administracji.

– Zakładam, że te decyzje, szczególnie istotne dla wielu aspektów działalności nowego wydziału, będą podejmowane w drodze konsensusu. Takie podejście nie oznacza wizji dziekana pasywnego i niezdecydowanego, przeciwnie – moim zdaniem to dziekan powinien proponować konkretne rozwiązania, poddając je krytyce społeczności wydziału i nie wykluczając inkorporowania mądrych pomysłów pochodzących od tej społeczności – pisał w swoim programie wyborczym prof. Andrzej Kucharski.

Transparentne zarządzanie

Prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT przed budynkiemPonadto dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji chce, aby zarządzanie wydziałem obywało się w sposób transparentny – co jest istotne zawsze, ale w szczególności w przypadku wydziału stworzonego z katedr wywodzących się z różnej tradycji, z pracowników przyzwyczajonych do różnych rozwiązań organizacyjnych.

– Wybierzmy z tych różnych tradycji i rozwiązań elementy najlepsze, nie ulegając złudnemu przeświadczeniu, że najlepsze są te rozwiązania, do których jesteśmy przyzwyczajeni – deklaruje nowy dziekan.

Zaufanie do pracowników

Ponadto prof. Andrzej Kucharski chce, aby organizacja pracy wydziału opierała na jasno zdefiniowanej strukturze organizacyjnej – z klarownym podziałem zadań i kompetencji.

– Zamierzam kierować się zaufaniem do pracowników, zaufaniem rozumianym także jako umiejętność oddelegowania zadań, co nie stoi w sprzeczności ze sprawowaniem kontroli, czy te zadania są wykonywane właściwie. Szczególna rola przypadnie w tym zakresie prodziekanom i kierownikom poszczególnych obszarów administracji – dodaje profesor.

Doświadczenie zawodowe

Profesor Andrzej Kucharski do tej pory był m,in.: kierownikiem Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, zastępcą kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, prodziekanem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz prorektorem ds. współpracy z gospodarką i informatyzacją.

Profesor zajmuje się zastosowaniem równań całkowych do opisu zjawisk związanych z rozpraszaniem pól elektromagnetycznych przez obiekty materialne oraz metodami rozwiązywania wymienionych równań za pomocą metody momentów. Jego działalność naukowa jest związana dodatkowo z teorią anten oraz techniką i metrologią antenową, kompatybilnością elektromagnetyczną, a także badaniami propagacji fal elektromagnetycznych w łączach satelitarnych.

Bieżące obowiązki dydaktyczne prof. Kucharskiego związane są z prowadzeniem wykładów z przedmiotu Metody numeryczne, zajęć w ramach Pracowni problemowej oraz seminariów dyplomowych.

Związany z Politechniką Wrocławską i Wrocławiem

W latach 1989-1993 był słuchaczem stacjonarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W 1993 roku rozpoczął pracę w Zakładzie Radiokomunikacji na stanowisku asystenta. Od 1994 pracuje w Zakładzie na stanowisku adiunkta. Na przełomie 1993 i 1994 roku dr Kucharski przebywał przez 3 miesiące w European Telecommuniactions Standards Institute (ETSI), Sophia Antipolis, Francja, gdzie zajmował się opracowywaniem europejskich norm telekomunikacyjnych z zakresu telekomunikacji satelitarnej.

Profesor jest też członkiem (Senior Member) stowarzyszeń Antennas and Propagation, Micriowave Theory and Techniques oraz Electromagnetics Compatibility w The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz laureatem Nagrody Premiera RP (2001, w ramach zespołu kierowanego przez prof. Daniela J. Bema).

57-letni profesor urodził się we Wrocławiu i z miastem jest związane od zawsze. Tytuł magistra (inżyniera) oraz stopnie doktora i doktora habilitowanego uzyskał w Politechnice Wrocławskiej, kolejno w latach 1988, 1994 i 2001. W 2014 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję