Prof. Tadeusz Więckowski otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu

Data: 02.11.2021

Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej prof. Tadeusz Więckowski, kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki oraz rektor PWr w latach 2008-2016 został laureatem XXV edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu za 2021 r. Gratulujemy.

Prof. Tadeusz Więckowski na tle PWrUrodził się w 1952 r. w Lwówku Śląskim. Studia na Wydziale Elektroniki PWr ukończył w 1976 r. Rozprawę doktorską, za którą otrzymał nagrodę rektora, obronił w 1980 r., a profesorem zwyczajnym został w 2006 r.

Naukowo zajmuje się metodami badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności międzysystemowej instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Jest autorem 180 prac naukowych, promotorem prac magisterskich i inżynierskich. Wypromował 10 doktorów.

Jest członkiem komitetów organizacyjnych i programowych, konferencji krajowych
i międzynarodowych. Otrzymał: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal KEN.

Prof. Więckowski na uroczystościDwukrotny laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jest doktorem honoris causa: Politechniki Lwowskiej, Moscow Power Engineering Institute i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowski. Jest honorowym profesorem Óbuda University w Budapeszcie i Konsulem Honorowym AGH w Krakowie.

Był dyrektorem Instytutu Telekomunikacji i Akustyki, prorektorem, przez dwie kadencje - rektorem PWr. Dzięki niemu kampus uczelni zmienił się za sprawą powstania: Bibliotechu, Technopolis, kompleksu Geocentrum, archiwum, hali sportowej.
Zorganizował największy w Polsce Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Otrzymał od senatu uczelni Medal za Wybitne Zasługi dla PWr.

ula