Prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr w latach 2008-2016 otrzymał podczas inauguracji roku akademickiego Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. Gratulujemy.
Zasłużony dla uczelni
– Rok 2021 jest dla mnie szczególny – dokładnie 50 lat temu przekroczyłem mury Politechniki Wrocławskiej jako student pierwszego roku Wydziału Elektroniki. Nic więc dziwnego, że przyznany mi medal skłania do podsumowań i zastanawiania: czym się uczelni zasłużyłem. Czy to były badania naukowe, które doprowadziły m.in. do rozkwitu liczącej się obecnie w Europie Wrocławskiej Szkoły Kompatybilności Elektromagnetycznej i unikatowego badawczo-usługowego laboratorium kompatybilności, jakiego nie ma żadna inna uczelnia? A może to były badania i prace badawczo-rozwojowe, które zakończyły się wdrożeniami nie tylko w laboratoriach PWr, ale również w przemyśle? Np. anteny samochodowe, projekt masztu antenowego w Solcu Kujawskim dla Programu Pierwszego Polskiego Radia, wdrożenie procedury koordynacji położenia stacji satelitarnych wokół lotnisk, wdrożenie metod certyfikacji abonenckich systemów dostępowych i przebadanie ponad 70 instalacji pilotowych? Czy było to kształcenie kadry? Wypromowałem dziewięciu doktorów, ponad stu inżynierów i magistrów. A może laboratoria dydaktyczne które utworzyłem, czy też kierunki kształcenia jak Teleinformatyka i ostatnio Cyberbezpieczeństwo – zastanawiał się prof. Tadeusz Więckowski odbierając nagrodę z rąk rektora prof. Arkadiusza Wójsa.
Dodał, że pracując na uczelni pełnił wiele funkcji, obok działalności dydaktycznej i badawczej. Był bowiem zastępcą dyrektora instytutu, następnie dyrektorem, dziekanem, prorektorem aż po godność rektora.
Czasem słońce, czasem deszcz
– Czy podczas mojej pracy wszystkie dni były słoneczne? Oczywiście nie. Jako rektor doznałem hejtu tylko dlatego, że Politechnika dla mnie była najważniejsza i nie zgodziłem się budować zamków na lodzie kosztem mojej uczelni. Ten trudny czas najbardziej przeżywała moja rodzina. Jestem wdzięczny, że nie zwątpili we mnie. Że są tu ze mną, również dzisiaj – mówił wzruszony profesor.
Te pochmurne dni uzmysłowiły prof. Tadeuszowi Więckowskiemu, jak ważna jest dla ludzi Politechniki ich uczelnia. I to bez względu na stanowiska i funkcje, jakie pełnili.
– Kiedy to sobie uświadomiłem, wiedziałem, że razem nam się uda! W ciągu ośmiu lat pozyskaliśmy projekty infrastrukturalne, badawcze, na rozwój i kształcenie na łączna kwotę ponad 2,4 mld zł. Zbudowaliśmy i wyremontowaliśmy wiele budynków, zadbaliśmy o architekturę kampusu. Dzięki temu stał się jednym z najpiękniejszych na świecie. Zbudowaliśmy i wyposażyliśmy laboratoria, w których nasi młodsi koledzy mogą prowadzić zaawansowane badania naukowe, sfinansowaliśmy wiele projektów badawczych, rozbudowaliśmy i wyremontowaliśmy infrastrukturę bytową i sportową dla studentów – wymieniał nagrodzony.
Profesor przypomniał, że w ewaluacji wydziałów PWr była jedną z najlepszych uczelni w kraju. W rankingu „Perspektyw”, byliśmy najlepszą uczelnią techniczną i trzecią wśród wszystkich w Polsce - po Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim.
– Zauważyliście Państwo, że używam liczby mnogiej? Bo to, co osiągnęliśmy jest wynikiem pracy zespołowej. To efekt zaangażowania wielu ludzi, którzy nie patrząc na swoje partykularne interesy włączyli się w budowę i rozwój Politechniki. To była wielka drużyna twórców i budowniczych – mówił b. rektor.
Na zakończenie przemówienia zwrócił się bezpośrednio do prof. Akradiusza Wójsa, rektora uczelni.
– Magnificencjo Rektorze, mija zaledwie rok Pańskiej kadencji, w jakże trudnej sytuacji. Pandemia nie odpuszcza. Życzę, aby otaczali Pana ludzie, z którymi zbuduje Pan Politechnikę pańskich marzeń, politechnikę na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Pozwólcie Państwo, że ten medal dedykuję wszystkim tym, którzy wspólnie ze mną budowali i rozwijali Politechnikę Wrocławską. Niech żyje Politechnika Wrocławska i ludzie Politechniki!
Inauguracja roku akademickiego
Ponad 21 tys. studentów zaczęło dziś rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej i prawie 5 tys. na naszym wydziale. W związku z pandemią koronawirusa wstęp na tegoroczną inaugurację był ograniczony.
– Jak co roku 1 października inaugurujemy nowy rok akademicki. A ja drugi raz z rzędu, stojąc w tym miejscu, bardzo państwu i sobie życzę, żeby w nadchodzącym roku PWr nareszcie przypominała prawdziwą akademię. Tętniącą życiem, z salami, korytarzami i kampusem pełnymi studentów, z zajęciami na żywo, z kontaktem między wszystkimi członkami naszej społeczności – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni.
Przyznał też, że ubiegły rok był ciężki dla wszystkich, a jako rektor musiał podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji – po niespełna dwóch tygodniach zajęć zdecydował o zamknięciu murów uczelni na wiele miesięcy.
– Wiem, że wielu z was to dotknęło, oburzyło, a nawet wzbudziło złość. Proszę mi wierzyć, że już nigdy nie chciałbym podejmować tak radykalnych kroków i brać na siebie tak wielkiej odpowiedzialności przy tak niepewnych danych. Ale z perspektywy czasu można stwierdzić, że dzięki tej decyzji udało nam się w dużym stopniu uchronić pracowników i studentów PWr przed jesienną, a potem kolejną falą pandemii – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs.
Rozwój mimo trudności
Rektor zwrócił uwagę, że pomimo wielu trudności udało się jednak zrealizować wiele przedsięwzięć niezbędnych dla rozwoju uczelni. Uruchomiono m.in. trzy programy: Primus, Secundus i Tertius – dla młodych naukowców, dla najlepiej publikujących i dla tych, którzy realizują granty, powołano Academię Ivenum, w skład której weszło 24 młodych naukowców oraz ustanowiono status professor magnus, przyznawany wybitnym profesorom naszej uczelni, będących mistrzami i autorytetami naukowymi dla młodych badaczy.
Równolegle toczyły się prace nad przeorganizowaniem struktury akademickiej. Od września na PWr mamy nowy Wydział Informatyki i Telekomunikacji, zmiany przeszły także Wydział Zarządzania oraz Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Doktorat honoris causa dla Rafała Dutkiewicza
W trakcie uroczystości tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej otrzymał dr Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018. Najwyższą godność honorową naszej uczelni przyznano mu w uznaniu „ogromnych osiągnięć w działalności społecznej, działań na rzecz integracji dolnośląskiego i wrocławskiego środowiska akademickiego oraz w uznaniu zasług dla Politechniki Wrocławskiej”. Dr Rafał Dutkiewicz wygłosił wykład inauguracyjny pt. „O solidarności, o tym, co międzynarodowe i o uniwersytetach”.
Na inaugurację wydziałową zapraszamy 7 października o 11:00 do Auli Politechniki Wrocławskiej.
ula