Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Studenckie projekty na zamówienie. Wśród zwycięzców studenci WIT!

Data: 02.07.2024

kpz_2024-60.jpgUrządzenie do monitorowania parametrów wewnątrz pszczelego ula oraz elektroniczny system celowniczy wspomagany komputerowo to wyróżnione rozwiązania opracowane przez studentów WIT w ramach XI edycji Konferencji Projektów Zespołowych. W sumie zaprezentowano 21 projektów.

Konferencja Projektów Zespołowych to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je, ściśle z nimi współpracując. Dzięki temu mogą zobaczyć, jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach. To także szansa dla pracowników uczelni na nawiązanie kontaktów z przemysłem, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi.

kpz_2024-83.jpgTematy zbierane są w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Powinny być one zgodne z kierunkami kształcenia na wydziałach, ale szczególny nacisk kładziony jest przede wszystkim na pracę zespołową.

W tym roku wpłynęło blisko 100 projektów zgłoszonych przez niemal 30 firm. 21 najbardziej dopracowanych rozwiązań można było zobaczyć podczas finałowej gali, która tym razem odbyła się w budynku A-1. Studenci musieli m.in. przedstawić swój pomysł i zademonstrować jego działanie.

kpz_2024-25.jpg

– W tym roku prezentowanych jest dużo rozwiązań sprzętowych i jestem tym bardzo pozytywnie zaskoczony. Trzeba pamiętać, że tego typu rozwiązania są dużo trudniejsze w realizacji i bardzo się cieszę, że studenci podejmują takie wyzwania, a potem poświęcają swój czas i tak udanie współpracują z firmami – mówi dr inż. Maciej Nikodem z WIT, organizator Konferencji Projektów Zespołowych. – Prezentowane projekty są też coraz bardziej dopracowane i często zgłaszają się do nas firmy z informacją, że opracowane przez studentów rozwiązania zostały wdrożone i są używane na co dzień – dodaje.

kpz_2024-41.jpg

W głosowaniu na najlepsze rozwiązanie, przeprowadzonym wśród przedstawicieli firm biorących udział w programie, pierwsze miejsce zdobył projekt „Healthy bee, healthy mee”, czyli urządzenia do monitorowania parametrów wewnątrz pszczelego ula w czasie rzeczywistym. Aplikacja internetowa analizuje zebrane dane i przewiduje przyszłe zachowania ula, takie jak rojenie, gotowość miodu do zbioru czy wystąpienie chorób.

kpz_2024-48.jpg

Drugie miejsce zajął projekt elektronicznego systemu celowniczego wspomaganego komputerowo. Nagrodę publiczności przyznano projektowi „WUST Satelite”, czyli miniaturowemu satelicie wyposażonemu m.in. w system anten dalekiego zasięgu i układ paneli fotowoltaicznych.

kpz_2024-05.jpgAI pomaga przejść przez pasy

Wśród najciekawszych rozwiązań znalazł się m.in. zgłoszony przez firmę estigiti projekt „Calm zebra – Inteligentne przejście dla pieszych”, który zrealizowali Dawid Szeląg, Łukasz Mędrek, Igor Sosnowicz i Jakub Kalecki, studenci z naszego wydziału.

Opracowali oni system, który za pomocą samodzielnie wytrenowanego modelu sztucznej inteligencji jest w stanie wykryć na obrazie wideo obiekty sugerujące, że pieszy może potrzebować dodatkowej pomocy przy przejściu przez jezdnię. Obecnie wykrywane są kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie oraz większe bagaże.

kpz_2024-12.jpg– Największym wyzwaniem było przygotowanie odpowiedniego zbioru danych. Firma zasugerowała nam, żebyśmy wykorzystali już istniejące zbiory, a nie tworzyli własne, co byłoby dużo bardziej czasochłonne. Skuteczność nie jest jeszcze idealna, ale trudno to uznać za błąd, bo wystarczy opracować większą ilość danych i wyćwiczyć model tak, żeby miał znacznie większą dokładnością – wyjaśnia Łukasz Mędrek.

W trakcie prac nad projektem studenci mieli cotygodniowe spotkania z przedstawicielami firmy, w trakcie których omawiane były różne koncepcje rozwoju systemu i rozwiązywano pojawiające się problemy.

kpz_2024-23.jpg– Na początku podrzuciłem im kilka pomysłów, a gdy okazało się, że cała koncepcja zaczyna się rozrastać o dodatkowe, bardzo skomplikowane elementy, to trzeba było troszkę tonować nastroje i prosić, żeby skupili się na konkretnych rozwiązaniach. I faktycznie system powstał, a studenci praktycznie wszystko zrobili sami i ze świetnym rezultatem – podkreśla Michał Rudowicz z firmy estigiti.

Pamiętaj o lekach

Wśród prezentowanych rozwiązań ciekawie wyglądał inteligentny inhalator leków, który opracowali Łukasz Sokołowski, Aleksander Pajorski, Filip Grzywacz, Filip Górajewski i Miłosz Mikulski, studenci z WIT.

kpz_2024-27.jpg– Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób starszych i zabieganych, które w ferworze obowiązków nie zawsze pamiętają o przyjęciu przepisanych leków. Nasze urządzenie im o tym przypomina – wyjaśnia Filip Grzywacz.

Pomysł zakłada, że użytkownik przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym ściąga na inhalator przygotowany przez lekarza harmonogram podawania leków. Kiedy zbliża się wyznaczona godzina, urządzenie informuje o tym sygnałem świetlnym, dźwiękowym i wibracjami. Kiedy użytkownik pobierze lek, informacje ta jest wysyłana do chmury, gdzie może być sprawdzona przez lekarza.

kpz_2024-75.jpg– Nasze urządzenie powstało w technologii druku 3D i obsługuje najbardziej standardowy format kapsułek z lekami. Staraliśmy się, żeby interfejs był prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny, a wszystko jest też dokładnie opisane – tłumaczy Filip Grzywacz. – Przewidujemy też wariant, że za obsługę inhalatora odpowiada opiekun pacjenta lub ktoś z jego rodziny, co dodatkowo ułatwia korzystanie z urządzenia.

Projekt zgłosiła firma Thaumatec Tech Group, która udostępniła również studentom system developerski, na którym mogli testować różne rozwiązania.

kpz_2024-18.jpgGłównym sponsorem XI edycji wydarzenia była firma PPG Global Business Services Poland. Złotymi sponsorami były Comarch, Thaumatec Tech Group i Smartbear.

Zdjęcia z Konferencji Projektów Zespołowych 2024 są dostępne tutaj

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję