Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Praca dyplomowa

WYMAGANIA STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM REALIZOWANYM

NA WYDZIALE INFORMATYKI I TELEKOMUNIKACJI

 

KRYTERIUM

PRACA MAGISTERSKA

PRACA INŻYNIERSKA

Tytuł i temat pracy

Tytuł pracy dyplomowej powinien być jednoznaczny, zwięzły, jasno określony i adekwatny do treści. Temat pracy dotyczy wyraźnie wyodrębnionego problemu lub zagadnienia, którego rozwiązania lub opracowania podejmuje się autor. Problematyka pracy jest zgodna z kierunkiem studiów.

Charakter pracy

Może mieć charakter:

(1)   Analityczno-badawczy poprzez uzyskanie nowych wyników badań, ich jakościową i ilościową analizę, ich interpretację, wykrywanie nowych mechanizmów i zależności, nowych aspektów zjawisk i procesów.

(2)   Analityczno-projektowy poprzez zaproponowanie nowych rozwiązań lub usprawnień w nawiązaniu do aktualnego stanu wiedzy naukowo-technicznej.

(3)   Przeglądowy poprzez usystematyzowane przedstawienie oraz krytyczne omówienie zagadnień teoretycznych i technicznych dotyczących danego wycinka rzeczywistości w świetle aktualnej literatury naukowej.*

* Praca o charakterze przeglądowym jest dopuszczalna na kierunkach studiów, których efekty uczenia się dopuszczają taką formę.

Może mieć charakter:

(1)   Analityczno-projektowy poprzez zastosowanie klasycznych rozwiązań lub ich usprawnień w nawiązaniu do aktualnego stanu wiedzy technicznej i praktyki.

Dopuszcza się, aby praca inżynierska zawierała elementy badawcze. Nie warunkują one jednak oceny celującej.

Cel pracy

W pracy formułuje się cele o charakterze badawczym wymagające doboru i zastosowania metod badawczych, wykorzystując wiedzę teoretyczną oraz naukową.

Wskazane jest przedstawienie, co nowego jest zaproponowane w pracy oraz podanie ograniczeń i słabych/mocnych stron opracowanego rozwiązania (jeżeli dotyczy).

Praca ma odpowiedzieć na pytanie, czy poziom wiedzy i umiejętności autora predysponuje go do rozwiązywania problemów badawczych.

Praca jest kompletnym pod względem merytorycznym opracowaniem, potwierdzającym umiejętność samodzielnego rozwiązania problemu badawczego.

W pracy formułuje się cele o charakterze praktycznym, wymagające doboru i zastosowania metod inżynierskich, wykorzystując wiedzę techniczną oraz specjalistyczną.

Wskazane jest podanie ograniczeń i słabych/mocnych stron opracowanego rozwiązania.

Praca ma odpowiedzieć na pytanie, czy poziom wiedzy i umiejętności autora predysponuje go do rozwiązywania zagadnień inżynierskich.

Struktura i zawartość pracy

Ma postać pisemnego monograficznego opracowania, podzielonego na rozdziały i podrozdziały. Wszystkie części pracy są powiązane z realizacją celu pracy.

W strukturze pracy wyraźnie wyodrębniono:

·         Wstęp zawierający cele pracy, motywacje jej podjęcia oraz krótki opis jej zawartości.

·         Część literaturową nawiązującą do tematu i problematyki pracy, w której – w świetle istniejącej literatury naukowej i specjalistycznej – scharakteryzowane są podstawowe terminy, aktualny dorobek, teoretyczne ujęcia i stan dotychczasowych wyników badań dotyczących badanego zjawiska.

·         Część badawczą, w której sformułowane są cele badań, problemy i pytania badawcze, a także opisane zastosowane metody, techniki i narzędzia badawcze. Ponadto w tej części pracy powinien się znaleźć opis przebiegu badań lub studium przypadku wraz z interpretacją uzyskanych wyników.

·         Zakończenie, które podsumowuje najważniejsze wnioski, podaje możliwości dalszego rozwinięcia wykonanych prac i wskazuje obszar potencjalnego zastosowania pracy.

·         Bibliografię zawierającą aktualne, wyczerpujące i wiarygodne źródła, w tym naukowe – co najmniej kilkanaście pozycji, z przewagą artykułów naukowych, ale tylko te prace, na które autor powołuje się w tekście. W przypadku pracy o charakterze przeglądowym bibliografia powinna zawierać co najmniej kilkadziesiąt artykułów naukowych z czasopism lub materiałów konferencyjnych.

Ma postać pisemnego monograficznego opracowania, podzielonego na rozdziały i podrozdziały. Wszystkie części pracy są powiązane z realizacją celu pracy.

W strukturze pracy wyraźnie wyodrębniono:

·         Wstęp zawierający cele pracy, motywacje jej podjęcia oraz krótki opis jej zawartości.

·         Część analityczno-projektową, uzasadniającą umiejscowienie postawionego zagadnienia na tle istniejących podobnych rozwiązań i materiałów źródłowych. Przedstawione są metody, techniki, narzędzia, koncepcje używane przy rozwiązywaniu zagadnień projektowych danego typu oraz uzasadnienie jej wyboru. Ta część zawiera również szczegółowy opis projektu, obliczeń, pomiarów, implementacji, demonstrację uzyskanych wyników oraz ich ocenę.

·         Zakończenie, które podsumowuje najważniejsze wnioski, podaje możliwości dalszego rozwinięcia wykonanych prac i wskazuje obszar praktycznego wykorzystania wyników pracy.

·         Bibliografię zawierającą aktualne, wyczerpujące i wiarygodne źródła, w tym specjalistyczne – co najmniej kilkanaście pozycji, na przykład książek, artykułów, raportów i dokumentacji technicznej, ale tylko te prace, na które autor powołuje się w tekście.

Rezultaty pracy

Rezultaty pracy mają charakter poznawczy, mogą mieć charakter użytkowy. Należy dokonać analizy uzyskanych wyników. Rezultaty powinny charakteryzować się oryginalnością, a nawet w pewnym stopniu nowatorstwem.

Rezultaty pracy mają charakter użytkowy, mogą mieć charakter poznawczy. Należy dokonać praktycznej oceny uzyskanego rozwiązania.

Redakcja pracy

Praca jest przygotowana z zachowaniem zalecanych wymogów edytorskich przyjętych na Wydziale. Praca jest napisana poprawnie stylistycznie i gramatycznie, bez używania kolokwializmów i języka żargonowego. Język pracy jest rzeczowy, zwięzły i klarowny. W pracy używa się poprawnej terminologii, właściwej dla informatyki. Dodatkowe elementy pracy, jak tabele, wykresy, rysunki itp. są czytelne i dobrze ilustrują omawiane treści.

 

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję