Konsorcjum CLARIN-PL zaprasza na jubileuszową konferencję pt. „Dziesięć lat otwartej infrastruktury naukowej CLARIN w Polsce", która odbędzie się stacjonarnie w siedzibie Politechniki Wrocławskiej w dniach 25-27 września 2023 roku.
Tematyka konferencji dotyczyć będzie najnowszych osiągnięć w dziedzinie maszynowego przetwarzania języka (oraz AI) w naukach humanistycznych i społecznych, administracji oraz przedsiębiorstw.
Konferencja skierowana jest do wszystkich przedstawicieli świata nauki, dydaktyków, studentów, doktorantów, przedsiębiorców, pracowników NGO, urzędników i dziennikarzy, którzy interesują się technologiami przetwarzania języka, sztuczną inteligencją oraz rozwojem cyfrowych nauk humanistycznych i społecznych.
Pierwszego swoje prelekcje wygłoszą twórcy infrastruktury oraz przedstawiciele korzystającej z nich Partnerów w ramach konferencji naukowej CLARIN dla nauki, biznesu i społeczeństwa. Drugiego i trzeciego dnia odbędą się warsztaty CLARIN-PL w praktyce badawczej, w znacznej mierze poświęcona Słowosieci – polskiemu relacyjnemu słownikowi semantycznemu, który w tym roku obchodzi osiemnastolecie istnienia. Wydarzeniem towarzyszącym warsztatom będzie również Śniadanie biznesowe Politechniki Wrocławskiej, zorientowane wokół tematyki leksykalnych baz danych oraz tłumaczenia maszynowego.
W ramach konferencji jubileuszowej odbędą się kolejno:
- konferencja naukowa CLARIN dla nauki, biznesu i społeczeństwa,
- warsztaty CLARIN-PL w praktyce badawczej: osiemnastolecie Słowosieci,
- warsztaty Korpus polszczyzny mówionej SpokesBiz oraz "Platforma danologiczna,
- Śniadanie Biznesowe AI: Tłumaczenie maszynowe w perspektywie lingwistyki i technologii (więcej informacji).
Udział w konferencji jest bezpłatny. Przewidywana jest możliwość brania udziału w sposób aktywny (z własnym referatem) lub biernym (bez referatu). Referaty będzie można zgłaszać do 21 sierpnia. Więcej informacji oraz ramowy plan wydarzenia dostępny jest na stronie konferencji. Zapisy na wydarzenie znajdują się w tym miejscu.
W razie wyczerpania puli zapisów przewidywana jest selekcja na podstawie informacji przekazanych przez formularz rejestracyjny – pod uwagę brane będą m.in. zainteresowania naukowe, reprezentowana dyscyplina, charakter prowadzonych badań i potencjał wykorzystania w nich narzędzi przetwarzania języka. Istotnym kryterium będzie w takim przypadku różnorodność dyscyplin reprezentowanych przez uczestników.