Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Zespołowe Przedsięwzięcie Inżynierskie - IST

Informatyka stosowana

Organizacja grupy kursów ZPI na kierunku Informatyka stosowana w roku akademickim 2024/25

Informacje wstępne: ZPI jest grupą kursów (P + S, z wiodącym kursem projekt, w wymiarze 120 godz. projektu + 15 godz. seminarium).

Organizacja zespołów:

  1. Zespoły 4-osobowe; w wyjątkowych przypadkach 3 lub 5 osób (wymaga to zgody prowadzącego i zatwierdzenia przez opiekuna kierunku – dr inż. Elżbietę Kuklę).
  2. Grupa zajęciowa składa się z 4 zespołów, w wyjątkowych sytuacjach 3 lub 5.
  3. Grupa zajęciowa jest prowadzona przez min. dwóch pracowników – każdy pracownik ma pod opieką 1–2 zespoły (optymalnie 2); prowadzący tę samą grupę zajęciową pełnią rolę opiekunów pomocniczych dla zespołów będących pod opieką innych prowadzących.
  4. Osoba na stanowisku asystenta może być opiekunem co najwyżej 1 zespołu; pozostałe osoby – co najwyżej 2 zespołów (optymalnie 2).
  5. Zapisy na kurs będą realizowane w trybie administracyjnym, na podstawie złożonej deklaracji. Cele ZPI Zespołowe Przedsięwzięcie Inżynierskie (ZPI) to przedmiot, który ma na celu podsumowanie zdobytej w trakcie studiów inżynierskich wiedzy i umiejętności. Studenci pracują w małych zespołach nad złożonymi projektami informatycznymi, często realizowanymi na rzecz rzeczywistych klientów biznesowych. W ramach ZPI kładzie się nacisk na wykorzystanie wiedzy technicznej oraz rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak praca zespołowa, komunikacja, zarządzanie projektem oraz rozwiązywanie problemów.

Celem ZPI jest stworzenie działającego oprogramowania wraz z dokumentacją techniczną. Jest to również okazja do nabycia doświadczenia w pracy projektowej oraz przygotowania do przyszłej kariery zawodowej.

Działania podejmowane w ramach zajęć projektowych

ZPI Day to wydarzenie, podczas którego zespoły prezentują efekty swojej pracy przed kolegami z roku, młodszymi studentami oraz zaproszonymi gośćmi, w tym przedstawicielami przemysłu. Jest to okazja do zaprezentowania osiągnięć projektowych, porównania swojej pracy z innymi zespołami oraz oceny swojego miejsca wśród absolwentów. W ramach ZPI Day najlepsze zespoły mają możliwość przedstawienia swojego projektu w formie prezentacji multimedialnej, podczas gdy pozostałe zespoły uczestniczą w sesjach posterowych. Wydarzenie to jest ważnym momentem podsumowującym pracę nad projektem oraz okazją do zdobycia cennych opinii i informacji zwrotnych od ekspertów. ZPI Day dodatkowo służą nominacji najlepszych projektów do konkursu WITCreativity.

Planowanie projektu

Na początku realizacji projektu, zespół musi opracować plan działań, który jest stabilizowany i zatwierdzany przez prowadzących najpóźniej do końca 2. tygodnia. W drugim tygodniu zespół przygotowuje Project Premise (fiszka projektowa), która zawiera tytuł projektu, akronim, listę członków zespołu, opiekuna, cele biznesowe, planowane technologie oraz roadmapę projektu.

Spotkania zespołowe i konsultacje z prowadzącymi

Regularne spotkania zespołu z prowadzącymi odbywają się w każdym tygodniu zajęć. Na spotkaniach omawiane są postępy prac, napotkane problemy, oraz weryfikowane są kolejne etapy realizacji projektu.

Realizacja projektu

Zespoły realizują projekt w oparciu o zwinne metodyki (Agile). Ważnym elementem pracy jest planowanie i monitorowanie postępów oraz stosowanie praktyk zespołowych, takich jak przeglądy kodu. Każdy członek zespołu angażuje się w kodowanie, dokumentowanie oraz dzielenie się wiedzą z zespołem. Projekt musi być gotowy do testów i wdrożenia przynajmniej w środowisku testowym przed końcem semestru.

Kluczowe daty i etapy:

  1. Tydzień 2: Przygotowanie fiszki projektowej (Project Premise), która obejmuje podstawowe dane o projekcie, jego cele biznesowe oraz planowane technologie. a. Stabilizacja planu projektu, w tym pełna specyfikacja wymagań i plan wdrożenia zaakceptowane przez prowadzących (Backlog).
  2. Środek semestru: Przygotowanie pierwszej wersji aplikacji oraz rozpoczęcie dokumentacji projektowej.
  3. Tydzień 8: Zespoły przygotowują równolegle Poster oraz Abstrakt. Dokumenty te są niezbędne do selekcji zespołów, które będą miały możliwość wystąpienia na ZPI Day w formie prezentacji multimedialnej lub w sesji posterowej.
  4. Tydzień 9: Udział w warsztatach/konferencji ZPI Day.
  5. Koniec semestru: Finalizacja projektu, oddanie końcowej wersji oprogramowania wraz z pełną dokumentacją.

Końcowa dokumentacja Zespół jest zobowiązany do przygotowania końcowej dokumentacji zgodnie z określonym szablonem, który zawiera kluczowe elementy projektu. Dokumentacja powinna być kompletna, spójna i precyzyjnie przedstawiać wszystkie aspekty przedsięwzięcia, zarówno techniczne, jak i użytkowe.

Udział w seminarium Każdy członek zespołu musi indywidualnie zaprezentować projekt oraz swój udział w jego realizacji podczas seminarium ZPI.

Zakres prezentacji ustalany jest przez Prowadzącego zajęcia i może obejmować m.in.:

  • Przedstawienie ogólnego celu i założeń projektu,
  • Szczegółowy opis indywidualnych zadań wykonanych przez studenta,
  • Problemy napotkane w trakcie realizacji projektu oraz rozwiązania, które zostały wdrożone.

Działania związane z udziałem w ZPI Day

Przygotowanie do ZPI-Day Każdy zespół przygotowuje:

  • Premise – krótki dokument opisujący założenia projektu (2 tydzień zajęć),
  • Abstrakt – artykuł na 4 strony opisujący projekt (8 tydzień zajęć),
  • Poster – plakat przedstawiający projekt, z kluczowymi informacjami oraz wizualizacjami (diagramy, wykresy) (9 tydzień zajęć).

Selekcja prezenterów Dokumenty te są oceniane przez Radę Naukową ZPI-Day. Najlepsze zespoły zostaną wybrane do prezentacji w formie multimedialnej podczas ZPI-Day. Zespoły, które nie zakwalifikują się do prezentacji ustnej, będą prezentować swoje projekty podczas sesji posterowych.

Ocena projektu przez Radę Naukową ZPI-Day Ocena wyników dokonana przez Radę Naukową ZPI-Day stanowi część oceny z ZPI w obszarze Jakość i zakres produktu końcowego. Dokumenty i prezentacja oceniane są pod kątem kompletności, profesjonalizmu oraz zgodności z wymaganiami.

Ocena ZPI

Jakość i zakres produktu końcowego:

  • Ocena kompletności realizacji projektu względem zaakceptowanego planu,
  • Ocena użyteczności, niezawodności i gotowości aplikacji do wdrożenia,
  • Możliwość przetestowania aplikacji w środowisku produkcyjnym lub testowym.

Jakość i zakres dokumentacji:

  • Zgodność z wymaganym szablonem,
  • Głębokość opisu i poprawność techniczna,
  • Czytelność oraz zgodność z wymogami edytorskimi.

Stosowanie metodyki zwinnej:

  • Planowanie i monitorowanie postępów prac,
  • Stosowanie praktyk zespołowych, takich jak przeglądy kodu,
  • Umiejętność pracy zespołowej.

Zaangażowanie i kontrybucja w projekt:

  • Zakres wykonanych prac (kodowanie, dokumentowanie, dzielenie się wiedzą),
  • Terminowość realizacji zadań oraz obecność na zajęciach.

Ocena seminarium:

  • Czytelność przekazu słownego, poprawność używanego języka,
  • Kompletność odpowiedzi na zadawane pytania, 
  • Treść prezentacji, która pomaga zrozumieć przekaz słowny; zawiera dane pochodzące z wiarygodnych źródeł.

Szczegóły opisane są w arkuszu kalkulacyjnym, dostępnym na stronie wydziału.

Podsumowanie ZPI to kluczowy element kształcenia inżynierskiego, umożliwiający studentom zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie realizacji złożonych projektów informatycznych, zarówno w kontekście technicznym, jak i pracy zespołowej. Udział w ZPI-Day oraz indywidualne seminarium zapewniają pełną ocenę umiejętności każdego z uczestników.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję