2022/2023 na WIT
• Ponad 40 pracowników i studentów WIT wzięło udział w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa 1 maja na wrocławskim Rynku. Okazało się, że na wydziale jest wielu muzyków, gitarzystów i dlatego kontynuujemy wspólne granie i wyjścia na Gitarowy Rekord Guinnessa.
• Nasi studenci odnoszą sukcesy sportowe. Zuzanna Jasińska, wioślarka zwyciężyła w 3. edycji plebiscytu na najlepszego sportowca roku 2022 na PWr. W 2022 r. zdobyła m.in. złoty medal mistrzostw Polski seniorek w konkurencji jedynek wagi lekkiej.
Z kolei Konrad Bik, snowboardzista zdobył srebrny medal podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w snowboardzie w Szczawnicy.
• Powstał zespół WITelsi w składzie: prof. Andrzej Kucharski (gitara basowa), prof. Paweł Wachel (gitara elektryczna), prof. Tomasz Kajdanowicz, (gitara elektryczna), dr inż. Marek Kopel, (perkusja) i Paula Sobok, (wokal). Pierwszy koncert grają podczas Dnia Aktywności WIT.
Natomiast w styczniowym finale WOŚP WITelsi zlicytowali swój Najmniejszy Koncert Świata za 769 zł.
• Zespół lingwistyczno-informatyczny prof. Macieja Piaseckiego z Katedry Sztucznej Inteligencji otrzymał wyróżnienie prezesa Polskiej Akademii Nauk za stworzenia słownika „Słowosieć" (ang. plWordNet), który zawiera ponad 190 tys. haseł, 285 tys. znaczeń i ponad 600 tys. relacji.
• Cztery publikacje naukowców Katedry Sztucznej Inteligencji zostały zaakceptowane przez NeurIPS 2022 (Neural Information Processing Systems) – jedną z najlepszych na świecie konferencji z uczenia maszynowego.
• Mirka Gozdowska, kierowniczka sekretariatu wydziału wygrała II edycję akcji „W kółko kręcę”. Na PWr zajęła I miejsce, zaś we Wrocławiu II. Mirka w dwa miesiące przejechała 1517 km, co odpowiada odległości z Wrocławia do Cannes.
• W ramach obchodów rocznego istnienia wydziału, Dziekan WIT ustanowił pół żartem, pół serio nagrodę Złote Witki, które nawiązują do nagród filmowych i są przeznaczone dla pracowników w kilku kategoriach. Jako pierwsi otrzymali je:
* prof. Tadeusz Więckowski, Ojciec Założyciel WIT, kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki – jako Bob Budowniczy,
* dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki – został Clarkem Gable,
* Czesław Kupczyk z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki – to filmowy MacGywer,
* dr inż. Maciej Nikodem z Katedry Informatyki Technicznej – to John Keating ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”,
* prof. Tomasz Kajdanowicz, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji – jako Elvis Presley,
* Barbara Sękowska, kadrowa – to nie kto inny tylko Królowa Dzikiego Zachodu,
* prof. Jerzy Świątek z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów, Ojciec Założyciel WIT – nasz wydziałowy Gandalf
* Misiami Paddingtonami w plebiscycie publiczności zostali:
– dr inż. Bogumiła Hnatkowska,
– prof. Andrzej Kucharski,
– Czesław Kupczyk,
– Marek Krupa z dziekanatu.
• Zorganizowaliśmy na WIT informatyczną grę zespołową CyberTron dedykowaną polskiej i czeskiej młodzieży ze szkół średnich. Zawody informatyczne zorganizowaliśmy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym.
• Medale Komisji Edukacji Narodowej i nagrody specjalne rektora Docendo Discimus w październiku 2022 r. otrzymali:
– prof. Ewa Skubalska-Rafajłowicz, kierownik Katedry Informatyki Technicznej
– prof. Dariusz Król, prodziekan ds. ogólnych
– Jarosław Janukiewicz z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki.
• Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta RP w marcu 2023 r. odebrali:
– prof. Ngoc Thanh Nguyen – Złoty Krzyż Zasługi
– dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni – Medal Złoty za Długoletnią Służbę
– dr inż. Jarosław Mierzwa – Medal Złoty za Długoletnią Służbę
– dr inż. Piotr Ciskowski – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
– mgr inż. Bartosz Staszczak – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
– dr hab. inż. Przemysław Śliwiński, prof. uczelni – Medal Srebrny za Długoletnia Służbę
– mgr Dorota Kaczmarska – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
– dr inż. Marek Woda – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.
• Prof. Kamil Staniec z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki we wrześniu 2022 r. otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, a od 1 lutego 2023 r. został prorektora ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej.
FAKTY
• Jesteśmy największym wydziałem na Politechnice Wrocławskiej i w Polsce, zajmującym się informatyką i telekomunikacją.
• Nasi naukowcy ściśle współpracują z badaczami, którzy są zatrudnieni na 363 uniwersytetach w 49 krajach. Efektem tych działań są 472 wspólne publikacje zarejestrowane w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.
• Współorganizujemy dwie międzynarodowe konferencje naukowe kategorii B w rankingu CORE. Na podstawie raportów wydawnictwa Springer całkowita liczba pobrań opublikowanych referatów na tych konferencjach osiągnęła prawie 4 mln. To najlepszy wynik w Polsce.
• Bierzemy aktywny udział w działaniach Europejskiego Centrum Badań Systemów Informacyjnych ERCIS, sieci ponad 20 czołowych uniwersytetów w dziedzinie systemów informacyjnych.
• Prowadzimy zajęcia w filiach Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze i Wałbrzychu.
• Informatyka (mgr inż.) zajmuje trzecią pozycję w gronie najlepszych kierunków nauczania w kraju w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022.
• Informatyka stosowana, zarówno w j. polskim, jak i angielskim, jest najpopularniejszym kierunkiem Politechniki Wrocławskiej pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w rekrutacji na studia w 2022 r. Trzecie miejsce zajęło cyberbezpieczeństwo, a czwarte informatyka algorytmiczna.
• Na podstawie Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych: absolwenci informatyki, którzy uzyskali dyplom w 2020 r., pod względem mediany średnich miesięcznych zarobków w pierwszym roku po dyplomie, plasują się na pierwszym miejscu w Politechnice Wrocławskiej. Czas, który przeciętny absolwent, zatrudniony na etacie, potrzebował do znalezienia pracy etatowej, wynosił 0,08 miesięcy. Średnie wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie w stosunku do średnich zarobków w jego miejscu zamieszkania wynosiło 1,61.
• Współpracujemy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi na pięciu kontynentach, przedsiębiorstwami, organizacjami gospodarczymi, organami państwowymi i samorządowymi. Do grona partnerów wydziału należą m.in.: Credit Suisse, Google, IBM, Nokia, Microsoft, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Urząd Miejski Wrocławia i Volvo.
LICZBY
• 13 kierunków kształcenia, w tym 3 w j. angielskim.
• 3480 studentów na I (liczba studentów razem z filiami w Jeleniej Górze – 121 i Wałbrzychu – 57) i 579 na II stopniu studiów.
• 324 studentów obcokrajowców na I stopniu i 43 na II stopniu z 31 krajów świata, ponadto 38 studentów z wymiany z 5 krajów.
• 308 nauczycieli akademickich, w tym 26 profesorów i 47 profesorów uczelni.
• 16 doktorantów na studiach doktoranckich i 73 osoby kształcące się w Szkole Doktorskiej.
• 1 dyscyplina naukowa: informatyka techniczna i telekomunikacja.
• 14 kół naukowych.
• 8 katedr.
RANKINGI
• Sześciu naukowców z WIT należy do elitarnego grona najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie według rankingu TOP 2% opracowywanego przez Uniwersytet Stanforda i wydawnictw Elsevier BV. W rankingu z 2022 r. są to:
– prof. Michał Woźniak, kierownik Katedry Systemów i Sieci Komputerowych,
– prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji,
– prof. Ngoc Thanh Nguyen, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej,
– prof. Krzysztof Walkowiak z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych,
– prof. Lech Madeyski z Katedry Informatyki Stosowanej,
– prof. Ewaryst Rafajłowicz z Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania.
• W rankingu QS World University Rankings by Subject (Computer Science and Information Systems) za rok 2021 zajmujemy 3. miejsce w Polsce i miejsce 451–500 na świecie.
• W rankingu CWTS Leiden 2022 w dziedzinie Mathematics and computer science – odpowiednio 3. miejsce w Polsce i 294. miejsce w zestawieniu ogólnym.
Stan w roku akademickim 2022/2023