Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Profil wydziału

Wydział Informatyki i Telekomunikacji a wyzwania społeczno-gospodarcze

Społeczeństwo informacyjne

Informacja to cenny towar dla ludzkości od zawsze. Jednak nigdy wcześniej nie była tak powszechnie dostępna. Niemal z każdego miejsca na świecie. Staliśmy się społeczeństwem informacyjnym, które potrzebuje, ale i potrafi coraz lepiej korzystać z systemów informatycznych i usług telekomunikacyjnych.

Systemy te umożliwiają nie tylko komunikację na dużą odległość, lecz także przesyłanie informacji z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą mobilnych urządzeń. Dlatego też współczesne społeczeństwo korzysta z systemów służących do magazynowania, przesyłania i przetwarzania informacji. Sprawność ich funkcjonowania zależy od bezpiecznego i niezawodnego działania tych systemów. Wyzwaniem jest rozszerzenie zakresu zasobów, zapewnienie dostępu do weryfikowalnych i poprawnych informacji.

Przemysł 4.0

Społeczeństwo w swoim rozwoju wchodzi w czwartą rewolucję przemysłową, określaną często terminem „Przemysł 4.0”. Jest on oparty na systemach łączności piątej i wyższych generacji oraz Internecie Rzeczy (IoT), wspieranych sztuczną inteligencją.

Przemysł 4.0 zmienia nie tylko technologie, ale przede wszystkim model biznesu i wymagania stawiane pracownikom. Rewolucja oprze się na danych, które będą zbierane, gromadzone i przetwarzane na każdym etapie prowadzenia biznesu. W firmach wykorzystywane będą nowoczesne technologie, chmury obliczeniowe, wielkie zbiory danych, Internet Rzeczy, rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy druk 3D.

Technologia powinna uwzględniać właściwe współdziałanie z człowiekiem. Dlatego należy badać aspekty komunikacji i interakcji człowiek – komputer czy szerzej: człowiek i rozbudowane środowiska robotyczne. Bariery rozwoju Przemysłu 4.0 mają związek przede wszystkim z dostępem do wykształconych kadr. To zrozumiałe w obliczu dużych oczekiwań co do interdyscyplinarnych kompetencji stawianych inżynierom.

Nauka przed wyzwaniami

Przyszłość stawia przed europejską nauką trzy kluczowe wyzwania:

1. Rozwój innowacji zakłócających – innowacje przełomowe, takie które zmienią istniejący porządek na rynku, wprowadzając coś zupełnie nowego.
2. Biologizacja techniki – zastosowanie praw biologicznych, rządzących procesami zachodzącymi w organizmach żywych, do innych dziedzin.
3. Bezpieczeństwo publiczne – nowe rozwiązania jakościowe i innowacje dotyczące: bezpieczeństwa w zakresie IT (m.in. w kontekście ataków cybernetycznych), bezpieczeństwa systemów transportu drogowego, kolejowego i lotniczego, bezpieczeństwa infrastrukturalnego miast i zaopatrzenia w wodę i elektryczność.

Badania i dydaktyka na wysokim poziomie

Szczególna rola w przełamywaniu barier rozwoju Przemysłu 4.0 przypadnie uniwersytetom, które w swoich zadaniach statutowych mają: badania naukowe i kształcenie na wysokim poziomie.

Zadania te są równie ważne. Nie ma bowiem wysokiej jakości nauczania bez prowadzenia badań naukowych. Nie ma badań naukowych i rozwoju gospodarki bez odpowiednio wykształconej kadry. To uczelnie będą przełamywały główne bariery czwartej rewolucji przemysłowej. Wśród tych uczelni – biorąc pod uwagę kapitał ludzki i społeczny, infrastrukturę badawczą i dydaktyczną – nie może zabraknąć Politechniki Wrocławskiej, aspirującej do bycia uczelnią badawczą. Te istotne zadania w pokonywaniu barier realizują wydziały. Na nie, a przede wszystkim na nowo powstały Wydział Informatyki i Telekomunikacji, spada odpowiedzialność w tej dziedzinie.

Jeden wydział, osiem katedr

witaj_grafika.jpg

Wydział tworzą katedry pochodzące z wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki.

Badania naukowe prowadzone będą w katedrach: Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania, Informatyki Technicznej, Systemów i Sieci Komputerowych, Telekomunikacji i Teleinformatyki, Informatyki i Inżynierii Systemów, Informatyki Stosowanej, Inteligencji Obliczeniowej, Podstaw Informatyki.

Oznacza to, że swoim zakresem obejmą większość dziedzin bezpośrednio związanych z Przemysłem 4.0. Realizowane będą zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe, skupimy się także na aktywnej współpracy z gospodarką i komercjalizacji wyników. W/w katedry są gwarancją, że badania obejmą większość dziedzin bezpośrednio związanych z Przemysłem 4.0.

Za cel stawiamy sobie przede wszystkim zapewnienie przyjaznych warunków do rozwoju naukowego, zwłaszcza młodym, oraz przejrzystą ścieżkę kariery naukowej. Badania będziemy prowadzić we wszystkich dyscyplinach powiązanych z informatyką.

Kadra ma świadomość, że fundamentem wydziału jest – stojące na wysokim poziomie, nowoczesne, spełniające potrzeby zmieniającego się świata – nauczanie. Odbywać się ono będzie na 12 polsko- i anglojęzycznych kierunkach: Computer Science, Computer Security, Cyberbezpieczeństwo, Informatyczne Systemy Automatyki, Informatyka Algorytmiczna, Informatyka Stosowana, Informatyka Techniczna, Inżynieria Systemów, Sztuczna Inteligencja, Teleinformatyka, Telekomunikacja, Zaufane Systemy Sztucznej Inteligencji. Lista kierunków będzie sukcesywnie modyfikowana w odpowiedzi na wyzwania stawiane przez uwarunkowania społeczno-gospodarcze.

Wydział Informatyki i Telekomunikacji będzie prowadził badania w szybko rozwijających się dziedzinach informatyki, powiązanych z Przemysłem 4.0. Dzięki temu będziemy mogli oferować nowoczesną dydaktykę, odpowiadającą potrzebom społeczno-gospodarczym społeczeństwa informatycznego. Przyjazne warunki rozwoju młodej kadry naukowej stworzą szansę na dynamiczny rozwój wydziału i przygotowanie dobrze wykształconych młodych naukowców do podejmowania wyzwań stawianych informatyce przez współczesny świat.

Zapraszamy do współpracy!

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję