Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Badania ankietowe

W celu doskonalenia jakości kształcenia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji prowadzone są następujące badania ankietowe:

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 128 ust 4 i 5) uczelnia umożliwia studentom dokonanie oceny nauczyciela akademickiego w zakresie wypełniania przez niego obowiązków dydaktycznych. W Politechnice Wrocławskiej ankietyzacja odbywa się elektronicznie poprzez system obsługi studenta. Każdy student ma możliwość oceny nauczyciela, z którym miał zajęcia w danym semestrze. Jest to uregulowane Zarządzeniem wewnętrznym 54/2024 w sprawie badania opinii studentów i doktorantów o wypełnianiu obowiązków dydaktycznych przez nauczycieli akademickich Politechniki Wrocławskiej. Na Wydziale sposób przeprowadzania ankietyzacji reguluje procedura ankietyzacji, stanowiąca część Wydziałowego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia.
Na podstawie ankietyzacji powstają raporty, które są omawiane na posiedzeniu Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia. Ponadto, po analizie uwag zawartych w pytaniach otwartych podejmowane są następujące działania:

  • przekazywanie uwag dotyczących treści poszczególnych kursów do właściwych komisji programowych kierunków studiów;
  • przekazywanie dysponentom pomieszczeń uwag dotyczących infrastruktury (np. wyposażenia sal
    i laboratoriów dydaktycznych).

Opinie studentów przekazywane w formie ankiet są brane pod uwagę przy ocenie okresowej pracowników.
W przypadku niezadowalającego wyniku ankietyzacji Dziekan może poprosić pracownika o wyjaśnienie sytuacji w trakcie okresu oceny.

Informacje o prowadzonej ankietyzacji można znaleźć na stronie: https://ankietyzacja.pwr.edu.pl/

Zgodnie z Zarządzeniem wewnętrznym 54/2024 w sprawie badania opinii studentów i doktorantów
o wypełnianiu obowiązków dydaktycznych przez nauczycieli akademickich Politechniki Wrocławskiej prowadzone są badania absolwentów. Badania takie prowadzone są na Wydziale co semestr w formie ankiety dyplomantów. Badanie ankietowe online przeprowadzane są metodą CAWI. Osoby kończące studia otrzymują link do ankiety bezpośrednio na studencki adres e-mail.

Dyplomanci, oprócz oceny poszczególnych aspektów funkcjonowania Wydziału, komunikacji, wsparcia studentów oraz działalności studenckiej, mogą wskazać pozytywnie i negatywnie ocenione kursy realizowane
w trakcie ich cyklu kształcenia wraz z uzasadnieniem, a także treści programowe, o które powinien zostać uzupełniony – ich zadaniem – program studiów.
Raport z badań omawiany jest na posiedzeniu Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia, a szczegółowe informacje o kursach są przekazywane do poszczególnych komisji programowych kierunków studiów.

Dodatkowo, Biuro Karier prowadzi badanie losów zawodowych absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Informacje o badaniu oraz link do formularza ankiety znajdują się na stronie Biura Karier. Zebrane dane są analizowane na Wydziale pod kątem opinii absolwentów poszczególnych kierunków.

Badanie ankietowe „Ocena praktyk przez studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji” zostało przeprowadzone po raz pierwszy w październiku 2023 r. Ankieta była skierowana do studentów wszystkich kierunków Wydziału, którzy odbyli obowiązkową praktykę po 6. semestrze studiów I stopnia.

Respondenci mogli wyrazić opinię na temat praktyk w kilku aspektach. Ocenie podlegał między innymi program praktyk, organizacja praktyk w firmie, a także wsparcie udzielone przez Uczelnię podczas ich organizacji. Studenci mieli możliwość wskazania, czy rekomendowaliby danego pracodawcę, jako organizatora praktyk.

Najbardziej popularnym sposobem realizacji praktyki studenckiej okazała się możliwość zaliczenia jej
na podstawie pracy zarobkowej. Studenci wysoko ocenili możliwość pozwalającą pogodzić pracę ze studiami. Część respondentów wskazała, że oczekuje większego wsparcia ze strony Uczelni, jeśli chodzi o szerszy dostęp do informacji, bardziej bogatą ofertę firm współpracujących z Uczelnią, pomoc przy znalezieniu praktyk oraz wsparcie przy kompletowaniu dokumentów.

Wnioski z analizy ankiet przedstawione zostały władzom Wydziału. Przekazano je również do Biura Karier
oraz omówiono na posiedzeniu Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia.

W 2022 r. na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji pierwszy raz przeprowadzono badanie ankietowe pracowników, mające na celu poznanie opinii (zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi) na temat funkcjonowania Wydziału po roku od jego utworzenia.

Wyniki statystyczne ankiety zostały omówione na spotkaniu z pracownikami w listopadzie 2022 r., a następnie ponownie w marcu 2023 r. Na spotkaniu w marcu bardziej szczegółowo omówiono opinie pracowników zawarte w odpowiedziach na pytania otwarte oraz przedstawiono działania już podjęte oraz planowane
do realizacji na podstawie przeprowadzonego badania.

Badanie zostało zrealizowane ponownie w 2023 r. Ankietę uzupełniono o pytania skierowane do nauczycieli akademickich, m. in. dotyczące oceny pracowników, czy oczekiwanego wsparcia w procesie dydaktycznym. Wyniki omówiono na spotkaniu z pracownikami w styczniu 2024 r.

Badanie ankietowe prowadzone jest metodą CAWI. Pracownicy otrzymują link do ankiety na pracowniczy adres e-mail.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję