Badawcze
Opiekun: prof. Lech Madeyski
Lech.Madeyski@pwr.edu.pl
Kontakt: tel. +48 71 320 28 86
Budynek:
Laboratorium zajmuje się realizacją projektów z obszaru inżynierii oprogramowania i nauki o danych. Obejmuje to m.in. analizę i poprawę jakości oprogramowania (m.in. z perspektywy jakości kodu, jakości testów i predykcji defektów oprogramowania, brzydkich zapachów kodu) oraz procesów wytwarzania oprogramowania (zwłaszcza zwinnych metodyk i praktyk wytwarzania oprogramowania). W skład laboratorium wchodzą mini laboratoria.
Mini Laboratorium Bezpieczeństwa Cybersecurity Lab
Badawcze
Opiekun: dr inż. Michał Kędziora
Michal.Kedziora@pwr.edu.pl
Kontakt: tel. +48 71 320 28 86
Budynek:
Główne obszary badawcze to:
- bezpieczeństwo publicznych i prywatnych platform blockchain,
- bezpieczeństwo i ataki na algorytmy sztucznej inteligencji,
- wykrywanie i analiza złośliwego oprogramowania z wykorzystaniem algorytmów ML/AI,
- interfejsy mózg-komputer w zakresie wspomagania cyberbezpieczeństwa.
Obszar Bezpieczeństwa Publicznych i Prywatnych Platform Blockchain (Security of Public and Private Blockchain Platforms) obejmuje badania związane z bezpieczeństwem technologii prywatnych i publicznych systemów blockchain, m.in. analizę wybranych mechanizmów pozwalających na uzyskanie konsensusu w rozproszonych sieciach blockchain: proof of work, proof of stake, proof of burn, proof of space. W badaniach analizuje się m.in. odporność na ataki typu Sybil, Selfish Mining i wpływ zastosowania strategii wydobycia odbiegającego od protokołu i bezpieczeństwo zastosowań technologii blockchain (m.in. problem śledzenia transakcji w sieci Monero, który powstał w odpowiedzi na ograniczenia Bitcoin). Badania dotyczą też problemu bezpieczeństwa i wydajności dla platform Hyperledger Iroha, Sawtooth PoET i Hyperledger Fabric dla obszaru wykrywania i analizy złośliwego oprogramowania z wykorzystaniem algorytmów ML/AI (malware detection and analysis using ML/AI algorithms). Badania mają na celu analizę skuteczności detekcji malware z użyciem technik analizy statycznej i kodu aplikacji przy pomocy wybranych algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
Mini laboratorium w 2019 r. rozpoczęło współpracę z Uniwersytetem Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL, USA, w projekcie NGI Explorers, w ramach grantu badawczego Horizon 2020/825183/H2020-ICT-31-2018.
Mini Laboratorium Inżynierii Oprogramowania i Nauki o Danych
Badawcze
Opiekun: prof. Lech Madeyski
Lech.Madeyski@pwr.edu.pl
Kontakt: tel. +48 71 320 28 86
Budynek:
Głównym zadaniem laboratorium jest prowadzenie projektów badawczych na styku inżynierii oprogramowania (software engineering) i nauki o danych/danologii (data science), zwłaszcza metod uczenia maszynowego / sztucznej inteligencji (ML/AI), głębokiego uczenia (deep learning) oraz metod statystycznych. W tym obszarze realizowane są projekty badawcze, m.in. we współpracy z takimi firmami, jak Capgemini (podpisana umowa o współpracy w ramach projektu „Data Science in Software Engineering”) czy CodeQuest (grant NCBiR). Laboratorium współpracuje też z wybitnymi naukowcami ze świata, m.in. w obszarze statystyki z prof. Barbarą Kitchenham (UK).
Zapraszamy do współpracy zarówno firmy, jak i osoby zainteresowane realizacją ambitnych prac doktorskich, magisterskich oraz inżynierskich w obszarze inżynierii oprogramowania i/lub data science.
Mini Laboratorium Technologii Mobilnych
Badawcze
Opiekun: dr inż. Michał Szczepanik
Michal.Szczepanik@pwr.edu.pl
Kontakt: tel. +48 71 320 28 86
Budynek:
Głównym zadaniem mini laboratorium są badania związane z inżynierią oprogramowania aplikacji na systemy mobilne Android oraz iOS. Obecne badania koncentrują się na dwóch głównych ścieżkach:
• analizie bezpieczeństwa aplikacji mobilnych z uwzględnieniem analizy powłamaniowej oraz inżynierii wstecznej,
• analizie rozwoju i zastosowań technologii i języków takich, jak Swift, Kotlin, Dart oraz hybrydowego frameworka Flutter.
Analiza bezpieczeństwa aplikacji obejmuje badania nad istniejącymi aplikacjami i ich typowymi podatnościami, np. dostępnymi zasobami, poziomem zabezpieczenia kodu oraz danymi dostępnymi w aplikacji. Analiza dotyczy sposoby działania intruza oraz zakresu wykradzionych danych. Technologie mobilne oraz stosowane przez nie języki programowania (Swift, Kotlin oraz Dart) zaliczane są do najszybciej rozwijających się. Aspekty związane z ich testowaniem, wydajnością i zastosowaniem (rozwiązaniami natywnymi czy hybrydowymi) stanowią dodatkowy cel badawczy laboratorium.
Mini Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości
Badawcze
Opiekun: dr inż. Bogumiła Hnatkowska
Bogumila.Hnatkowska@pwr.edu.pl
Kontakt: tel. +48 71 320 28 86
Budynek:
Laboratorium skupia się na realizacji projektów związanych z wytwarzaniem oprogramowania, w tym gier wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. W obszarze zainteresowań pozostają m.in. badania nad użytecznością urządzeń VR, mechanikami interakcji i ich wpływem na odbiór produktu.