Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Gra o CyberTron

Uczestnicy zawodów - zdjęcieMatyáš Michalička, Robin Ustohal, Piotr Stefański i Wiktor Kulikiewicz to polsko-czeski skład zespołu, który wygrał grę „Cybertron” w 2024 roku. Zwycięska czwórka była bezkonkurencyjna – zdobyli 3400 punktów na 4600 możliwych. Gratulujemy!

20 uczniów z Polski i Czech wzięło udział w grze „Cybetron”, której finał trwa na Politechnice Wrocławskiej. Zawody są organizowane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W tym roku z młodzieżą spotkali się też funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

cybertron_2024_final-03.jpgZnamy już zwycięski team. Matyáš Michalička i Robin Ustohal z Czech oraz Polacy Piotr Stefański i Wiktor Kulikiewicz z Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu wygrali „Cybetron” w tym roku. Zwycięska czwórka okazała się bezkonkurencyjna – zdobyli 3400 punktów na 4600 możliwych. Gratulujemy!

cybertron_2024_final-10.jpg„Cybertron” to zespołowa gra sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Celem rywalizacji jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckoego. 

cybertron_2024-099.jpg

– Konkurs nie tylko podnosi poziom wiedzy na tematy związane z cyberbezpieczeństwem, ale też pozwala na rozwijanie współpracy pomiędzy naszymi regionami. Dla młodych ludzi to również świetna okazja do nawiązania nowych znajomości z rówieśnikami z innych krajów – mówił podczas otwarcia zawodów Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

Eliminacje do tegorocznej edycji konkursu przeprowadzono przed wakacjami, a w organizowanym na Politechnice Wrocławskiej finale znalazło się ostatecznie 20 osób – dziesięć z Polski i dziesięć z Czech. Podzieleni na czteroosobowe, mieszane zespoły przez dwa dni rozwiązywali 15 zadań o różnym stopniu trudności.  

cybertron_2024-108.jpg

– Zakres tematów jest bardzo szeroki, od typowej kryptografii, poprzez analizę ruchu sieciowego, aż po analizę systemów operacyjnych i aplikacji webowych. Są to zadania typu capture the flag, czyli w zależności do zagadnienia uczestnicy muszą zdobyć ukryte w nich flagi. Gra zakończy się w czwartek prezentacją rozwiązań i omówieniem napotkanych problemów – wyjaśniał dr inż. Mateusz Tykierko z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. 

To już trzecia edycja gry, która odbyła się na Politechnice Wrocławskiej. Dwa lata temu uczniowie musieli pokonywać kolejne informatyczne łamigłówki i zadania, aby znaleźć sprawców ataku hakerskiego. Z kolei w ubiegłym roku 25 osób z Polski, Czech i Słowacji broniło portalu lokalnej redakcji przed atakiem hakerów. 

cybertron_2024-104.jpg

– Mam nadzieję, że część uczestników po zakończeniu nauki w szkole średniej, przyjdzie do nas na studia, tym bardziej że na naszym wydziale prowadzimy kierunek cyberbezpiczeństwo. Tak się zresztą już stało, bo warto zwrócić uwagę, że przy organizacji gry biorą udział nasi studenci, którzy dwa lata temu sami brali udział w rywalizacji – podkreślił prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr. 

cybertron_2024-095.jpgOrganizatorami zawodów są Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe

logotyp-umwd_nowy.jpg

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Wojewodztwa Dolnośląśkiego

Zapisz się na WITletter

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję