Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Mobbing – procedura

Przez mobbing rozumie się na ogół działania o znamionach prześladowania, nękania i/lub przemocy psychicznej wobec pracownika w miejscu pracy. Art. 94 [3] § 2 Kodeksu pracy definiuje go jako:

działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobbing to zatem te zachowania, które celowo wywołują u pracownika poczucie niższości, wykluczenia, izolacji, utraty poczucia własnej wartości. Będzie to np. ciągłe i nieuzasadnione krytykowanie, wyśmiewanie, poniżanie, ignorowanie, rozsiewanie plotek, zmuszanie do wykonywania cięższych prac lub prac przewyższających możliwości danej osoby co ma dowodzić jej niekompetencji zawodowej.

Uwaga: Jeśli jesteś pracownicą/pracownikiem Politechniki Wrocławskiej i uważasz, że padłaś/eś ofiarą mobbingu, zalecamy zwrócenie się z problemem do Rektora w formie pisemnej zgodnie z procedurą opisaną w załączniku do Zarządzenia wewnętrznego 88/2015.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję