Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Akredytowane

Badawcze
Akredytowane

Opiekun: dr inż. Zbigniew Jóskiewicz
Zbigniew.Joskiewicz@pwr.edu.pl

lke@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 42 96, 
                    +48 71 320 29 47


Budynek C-15, C-4 s. 032, 033, 034, 041

Laboratorium prowadzi badania w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej i skuteczności ekranowania. Uzyskało akredytację laboratorium badawczego Polskiego Centrum Akredytacji nr AB 167. Potwierdzeniem kompetencji LKE w zakresie badań kompatybilności elektromagnetycznej i pomiarów skuteczności ekranowania jest szereg publikacji z tej dziedziny, realizacja wielu projektów i usług badawczych oraz pozycja lidera w rankingach krajowych laboratoriów EMC, jak i jednego z najlepszych, najlepiej wyposażonych laboratoriów EMC w środkowo-wschodniej części Europy. Jest także liderem w Polskiej Sieci Laboratoriów EMC (EMC-LabNet). System ACS umożliwia testowanie oraz zasilanie badanych urządzeń napięciem zmiennym AC do 500 V i częstotliwości w zakresie od 40 Hz do 60 Hz. Możliwy jest również pomiar harmonicznych i migotania światła dla urządzeń o prądach do 75 A. Posiadane stanowiska i aparatura pomiarowa umożliwiają badanie skuteczności ekranowania przewodów, obudów i szaf, a także materiałów płaskich oraz przestrzennych materiałów i obiektów.

Oferta dla biznesu

• Zaplecze badawcze z zakresu badań EMC dla krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw z branż: elektrycznej, elektronicznej i teleinformatycznej.
• Upowszechnianie wiedzy o wadze zagadnień kompatybilności elektromagnetycznej oraz wsparcie techniczne wytwórców różnorodnych urządzeń, w tym elektroniki użytkowej, w spełnieniu wymagań EMC określonych w dyrektywach UE.
• Organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji EMC, szkoleń i konsultacji technicznych oraz wykonywanie badań EMC.

Laboratorium gwarantuje wysoką jakość oferowanych usług badawczych, potwierdzoną certyfikatami oraz systematycznie unowocześnianą i często unikatową w kraju bazą aparaturową, pozyskiwaną ze środków własnych oraz z krajowych i unijnych dotacji.

Wiecej o laboratorium tutaj

Badawcze
Akredytowane

Opiekun: prof. Paweł Bieńkowski
Pawel.Bienkowski@pwr.edu.pl

lwimp@pwr.edu.pl

Kontakt tel. +48 71 320 30 87
                   +48 71 320 24 97

Budynek C-5, pok. 801-803

Laboratorium jest nie tylko badawcze, ale i wzorcujące. Jako akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium badawcze AB-361 prowadzi badania własne oraz na rzecz klientów zewnętrznych w zakresie metrologii pól elektromagnetycznych (PEM), w zakresie częstotliwości od 0 to 90 GHz, zwłaszcza dla celów bezpieczeństwa i higieny pracy w PEM i ochrony środowiska elektromagnetycznego.

Laboratorium posiada najszerszy w kraju zestaw pierwotnych i wtórnych wzorców pola elektromagnetycznego, umożliwiających wzorcowanie mierników PEM w zakresie do 90 GHz. Potwierdzeniem kompetencji w zakresie wytwarzania i pomiarów wzorcowych pól elektromagnetycznych jest akredytacja PCA laboratorium wzorcującego AP-078. Laboratorium oferuje wzorcowanie mierników i sond pola elektromagnetycznego oraz opracowanie i budowę układów ekspozycyjnych na PEM – zarówno pod kątem bieżącej kontroli sprzętu pomiarowego (seria testerów UTEST), jak i badań technicznych i biomedycznych. Naukowo-badawcze prace laboratorium dokumentuje ponad 50 patentów i kilkaset publikacji, w tym wydane w USA trzy monografie z zakresu metrologii i wzorców PEM.

Oferta dla biznesu

• Pomiary pól elektromagnetycznych w paśmie do 90 GHz dla celów bezpieczeństwa pracy i ochrony srodowiska.
• Badania urządzeń elektrycznych i elektronicznych pod kątem narażenia ludzi na PEM (normy PN-EN 62233 i PN-EN 62311).
• Wzorcowanie szerokopasmowych i selektywnych mierników, sond i czujników PEM w paśmie od pól elektro- i magnetostatycznych do 90 GHz w szerokim zakresie natężeń pola wzorcowego.
• W ramach prac badawczo-rozwojowych: analizy rozkładów pola elektromagnetycznego w otoczeniu instalacji emitujących PEM.
• Opracowanie metod i realizacja rozwiązań in situ ograniczenia ekspozycji na PEM w przemyśle.
• Opracowania układów ekspozycyjnych PEM do badań technicznych i biomedycznych.
• Opracowanie i budowa czujników i mierników PEM.

Wiecej o laboratorium tutaj

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję