Opis kierunku
Kierunek Sztuczna Inteligencja kształci, na siedmiosemestralnych studiach I stopnia w języku polskim, inżynierów informatyków o rozległej wiedzy i umiejętnościach informatycznych oraz poszerzonej wiedzy matematycznej niezbędnej to operowania w obszarze sztucznej inteligencji. Kierunek został utworzony w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnej gospodarki i rynku pracy oraz cyfrowej transformacji. Kierunek został objęty projektem „EDU PWR – edukacja na Politechnice Wrocławskiej w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnej gospodarki i rynku pracy” (https://edutime.pwr.edu.pl/) realizowanego przez Politechnikę Wrocławską w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Studenci posiądą kwalifikacje obejmujące wiedzę, umiejętności i kompetencje inżynierskie w zakresie:
- Architektury i organizacji komputerów,
- Języków programowania, algorytmów i struktur danych, paradygmatów programowania oraz technik efektywnego programowania,
- Sieci komputerowych, administracji systemami i cyberbezpieczeństwa w tym metod audytów i metod zabezpieczania systemów AI,
- Baz i hurtowni danych, projektowania baz danych, ekstrakcji, analizy i przetwarzania danych multimodalnych, złożonych i masowych oraz wnioskowania w oparciu o dane.
- Projektowania oprogramowania oraz zarządzania projektem programistycznym,
- Zaawansowanych metod i narzędzi programistycznych,
- Sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i inżynierii wiedzy,
- Systemów rozproszonych, pracy w systemach chmurowych, estymacji zapotrzebowania na zasoby i budowania rozwiązań opartych o systemy chmurowe,
- Modeli głębokich, generatywnych i innych zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji,
- Sposobów wdrażania i utrzymywania modeli i systemów sztucznej inteligencji,
- Biznesowych, etycznych, prawnych i społecznych aspektów sztucznej inteligencji,
- Szybkiej adaptacji do zmieniającej się wiedzy, technik i narzędzi w obszarze sztucznej inteligencji,
- Trendów rozwojowych w sztucznej inteligencji.
Absolwent potrafi zdefiniować problem, pozyskać niezbędne dane, zaprojektować rozwiązanie, opracować i wytrenować prototyp modelu oraz wdrożyć rozwiązanie oparte o wytrenowany prototyp, w tym oszacować niezbędne zasoby i zaprojektować infrastrukturę niezbędną do jej działania.
Absolwent posiada również zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk podstawowych: analizy matematycznej, algebry z geometrią analityczną, logiki, matematyki dyskretnej, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki oraz fizyki, które są niezbędne z punktu widzenia rozwijania rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję oraz kontynuacji nauki na studiach II stopnia.
Istotnym uzupełnieniem wykształcenia inżyniera jest wiedza dotyczącą przedsiębiorczości, zakładania i funkcjonowania firm (startupów) oraz społecznych i zawodowych problemów które można rozwiązywać używając Sztucznej Inteligencji. Ponadto absolwent zna język angielski w stopniu umożliwiającym mu swobodne wypowiadanie się, również w formie pisemnej, na tematy związane z wykonywaną pracą.
Dużą rolę w kształceniu inżynierów sztucznej inteligencji przywiązuje się też do umiejętności miękkich, takich jak umiejętność prezentacji rozwiązań, storytelling, umiejętność pracy w interdyscyplinarnym zespole, umiejętność empatyzacji i definiowania problemu (design thinking).
Perspektywy
Nasi absolwenci:
- kontynuują naukę na studiach II stopnia,
- zakładają własne firmy rozwijające produkty oparte o sztuczną inteligencję
- są zatrudniani na stanowiskach projektantów i programistów rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję (AI Engineer, ML Engineer, DS Engineer, ML Ops, AI Ops, Data Engineer).