Badawcze
Opiekunowie: dr inż. Łukasz Falas
Lukasz.Falas@pwr.edu.pl
dr inż. Patryk Schauer
Patryk.Schauer@pwr.edu.pl
mgr inż. Arkadiusz Warzyński
Arkadiusz.Warzynski@pwr.edu.pl
Kontakt: tel: +48 71 320 30 74
Budynek: C-6, p.121
Laboratorium prowadzi prace badawcze i rozwojowe w obszarze rozproszonych systemów usługowych i chmurowych, systemów Internetu Rzeczy, sieci nowej generacji oraz cyberbezpieczeństwa. Infrastruktura obliczeniowa to w głównej mierze dwa klastry serwerów kasetowych z możliwością wirtualizacji GPU i sześciu serwerów RACK i sprzętowych macierzy dyskowych.
Laboratorium posiada:
• urządzenia do głębokiej inspekcji pakietów IDS i IPS (Intrusion Detection/Prevention System),
• analizatory ruchu sieciowego,
• programowalne przełączniki dla sieci SDN (Software Defined Network), ICN (Information Centric Network) i CAN (Content Aware Network), w tym Pica8, NetFPGA, EZappliance.
W laboratorium znajduje się węzeł ogólnopolskiego rozporoszonego laboratorium PL-LAB przeznaczonego do prowadzenia badań z zakresu Internetu Przyszłości (Future Internet), w tym sieci 5G, sieci definiowanych programowo (SDN), sieci świadomych przekazywanej treści (CAN) i informacji (ICN), a także do badań w obszarze Internetu Rzeczy, multimediów i usług (Internet of Things, Multimedia and Services) oraz systemów usługowych i chmurowych. Dostępna infrastruktura sieciowo-obliczeniowa umożliwia również prowadzenie prac rozwojowych z wykorzystaniem nowoczesnej infrastruktury sieciowej i usługowej dla potrzeb opracowywania usług i aplikacji w infrastrukturze Internetu Przyszłości.
Działalność laboratorium skupia się na prowadzeniu badań z zakresu rozproszonych systemów usługowych i chmurowych, systemów Internetu Rzeczy, sieci nowej generacji oraz cyberbezpieczeństwa.
Prace badawcze i rozwojowe prowadzone w laboratorium mają charakter interdyscyplinarny, zgodny z koncepcją service science, polegający na łączeniu kompetencji, doświadczenia i wiedzy pracowników z zakresu analizy systemowej, inżynierii wiedzy, szeroko rozumianej informatyki, zarządzania oraz specjalistycznej wiedzy dziedzinowej w celu osiągnięcia efektu synergii niemożliwego do osiągnięcia bez łączenia kompetencji z różnych dziedzin nauki i techniki.
Prace prowadzone w laboratorium skupiają się głównie na opracowywaniu i wdrażaniu w praktyce innowacyjnych wzorców i metod związanych z analizą, projektowaniem i wdrażaniem systemów usługowych i chmurowych, systemów Internetu Rzeczy oraz sieci nowej generacji.
Oferta dla biznesu
Realizowane prace nakierowane są również na współpracę z podmiotami gospodarczymi, w tym na rozwiązywanie konkretnych problemów dziedzinowych wymagających wykorzystania analizy systemowej i metod wspomagania podejmowania decyzji oraz na pozyskiwanie środków na wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych.
Badania i prace rozwojowe prowadzone w laboratorium przy współudziale partnerów z przemysłu znalazły liczne zastosowania w następujących obszarach:
• wykorzystanie metod oraz narzędzi analitycznych i informatycznych do analizy wymagań, projektowania i syntezy systemów wspomagania podejmowania decyzji,
• projektowanie efektywnych metod gromadzenia i przetwarzania strumieni danych dla potrzeb wspomagania podejmowania decyzji,
• systemy Internetu Rzeczy (Internet of Things), systemy chmurowe (cloud), systemy zorientowane na usługi,
• optymalizacja procesów biznesowych występujących w praktyce gospodarczej,
• zastosowanie opracowanych metod i narzędzi w dowolnej dziedzinie, w której występuje potrzeba efektywnego gromadzenia, przesyłania, analizy i przetwarzania, w tym optymalizacji dużych wolumenów różnorodnych strumieni danych dla potrzeb wspomagania podejmowania decyzji, np. w procesach: transportowych, produkcyjnych i zarządzania zasobami.
Laboratorium jest zaangażowane w realizację projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem”, będącego częścią Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, w ramach którego zostanie zwiększony potencjał laboratorium zarówno pod względem wydajności posiadanej infrastruktury, jak i w zakresie interdyscyplinarności oraz świadczonych usług dydaktycznych, badawczych i rozwojowych.
Więcej o laboratorium tutaj