Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Laboratoria

Badawcze
Akredytowane

Opiekun: dr inż. Zbigniew Jóskiewicz
Zbigniew.Joskiewicz@pwr.edu.pl

lke@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 42 96
                   +48 71 320 29 47

Budynek: C-15, C-4 s. 032, 033, 034, 041

Laboratorium prowadzi badania w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej i skuteczności ekranowania. Uzyskało akredytację laboratorium badawczego Polskiego Centrum Akredytacji nr AB 167. Potwierdzeniem kompetencji LKE w zakresie badań kompatybilności elektromagnetycznej i pomiarów skuteczności ekranowania jest szereg publikacji z tej dziedziny, realizacja wielu projektów i usług badawczych oraz pozycja lidera w rankingach krajowych laboratoriów EMC, jak i jednego z najlepszych, najlepiej wyposażonych laboratoriów EMC w środkowo-wschodniej części Europy. Jest także liderem w Polskiej Sieci Laboratoriów EMC (EMC-LabNet). System ACS umożliwia testowanie oraz zasilanie badanych urządzeń napięciem zmiennym AC do 500 V i częstotliwości w zakresie od 40 Hz do 60 Hz. Możliwy jest również pomiar harmonicznych i migotania światła dla urządzeń o prądach do 75 A. Posiadane stanowiska i aparatura pomiarowa umożliwiają badanie skuteczności ekranowania przewodów, obudów i szaf, a także materiałów płaskich oraz przestrzennych materiałów i obiektów.

Oferta dla biznesu

• Zaplecze badawcze z zakresu badań EMC dla krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw z branż: elektrycznej, elektronicznej i teleinformatycznej.
• Upowszechnianie wiedzy o wadze zagadnień kompatybilności elektromagnetycznej oraz wsparcie techniczne wytwórców różnorodnych urządzeń, w tym elektroniki użytkowej, w spełnieniu wymagań EMC określonych w dyrektywach UE.
• Organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji EMC, szkoleń i konsultacji technicznych oraz wykonywanie badań EMC.

Laboratorium gwarantuje wysoką jakość oferowanych usług badawczych, potwierdzoną certyfikatami oraz systematycznie unowocześnianą i często unikatową w kraju bazą aparaturową, pozyskiwaną ze środków własnych oraz z krajowych i unijnych dotacji.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawcze
Akredytowane

Opiekun: prof. Paweł Bieńkowski
Pawel.Bienkowski@pwr.edu.p

lwimp@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 30 87
                   +48 71 320 24 97

Budynek: C-5, pok. 801-803

Laboratorium jest nie tylko badawcze, ale i wzorcujące. Jako akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium badawcze AB-361 prowadzi badania własne oraz na rzecz klientów zewnętrznych w zakresie metrologii pól elektromagnetycznych (PEM), w zakresie częstotliwości od 0 to 90 GHz, zwłaszcza dla celów bezpieczeństwa i higieny pracy w PEM i ochrony środowiska elektromagnetycznego.

Laboratorium posiada najszerszy w kraju zestaw pierwotnych i wtórnych wzorców pola elektromagnetycznego, umożliwiających wzorcowanie mierników PEM w zakresie do 90 GHz. Potwierdzeniem kompetencji w zakresie wytwarzania i pomiarów wzorcowych pól elektromagnetycznych jest akredytacja PCA laboratorium wzorcującego AP-078. Laboratorium oferuje wzorcowanie mierników i sond pola elektromagnetycznego oraz opracowanie i budowę układów ekspozycyjnych na PEM – zarówno pod kątem bieżącej kontroli sprzętu pomiarowego (seria testerów UTEST), jak i badań technicznych i biomedycznych.

Naukowo-badawcze prace laboratorium dokumentuje ponad 50 patentów i kilkaset publikacji, w tym wydane w USA trzy monografie z zakresu metrologii i wzorców PEM.

Oferta dla biznesu

• Pomiary pól elektromagnetycznych w paśmie do 90 GHz dla celów bezpieczeństwa pracy i ochrony srodowiska.
• Badania urządzeń elektrycznych i elektronicznych pod kątem narażenia ludzi na PEM (normy PN-EN 62233 i PN-EN 62311).
• Wzorcowanie szerokopasmowych i selektywnych mierników, sond i czujników PEM w paśmie od pól elektro- i magnetostatycznych do 90 GHz w szerokim zakresie natężeń pola wzorcowego.
• W ramach prac badawczo-rozwojowych: analizy rozkładów pola elektromagnetycznego w otoczeniu instalacji emitujących PEM.
• Opracowanie metod i realizacja rozwiązań in situ ograniczenia ekspozycji na PEM w przemyśle.
• Opracowania układów ekspozycyjnych PEM do badań technicznych i biomedycznych.
• Opracowanie i budowa czujników i mierników PEM.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: dr inż. Krystian Wojtkiewicz
Krystian.Wojtkiewicz@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 601 40 10 20              
Budynek: w zakresie biometrycznym: A1-248; w zakresie analizy obrazów: D2-302

Laboratorium skupia się na zagadnieniach związanych z analizą obrazów, rozszerzoną rzeczywistością oraz nowych podejściach do modelowania biznesowego. Wyposażenie laboratorium pozwala na realizowanie zadań z obszaru odwzorowywania 3D małych i średnich przedmiotów, analizie obrazów pozyskanych podczas lotu drona czy w podczerwieni.

W laboratorium możliwe jest prowadzenie badań w zakresie rozszerzonej rzeczywistości (VR, AR). Ponadto jego wyposażenie stanowi zintegrowane stanowisko do pomiarów psychofizycznych oparte o platformę iMotions, obejmujące urządzenia biometryczne do eyetrackingu, elektroencefalografii (EEG), pomiarów reakcji skórno-galwanicznej (GSR), analizy ekspresji twarzy (FEA), elektrokardiografii (EKG), elektromiografii (EMG) oraz fotopletyzmografii (PPG). Wyposażenie to umożliwia prowadzenie badań m.in. nad obciążeniem poznawczym i emocjami w kontekście interakcji człowieka z komputerem.

Więcej o laboratorium tutaj


Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: mgr inż. Andrzej Stachno
Andrzej.Stachno@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 24 30
Budynek: C-3, s. 322-323

Laboratorium realizuje badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu:
• tworzenia i konfiguracji systemów BMS,
• programowania w standardzie KNX/EIB,
• sterowania z systemem WAGO,
• integracji systemów Inteligentnych Budynków: m.in. takich, jak: systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy kontroli dostępu, systemy zapewnienia komfortu i zarządzania energią, systemy zdalnego monitoringu, systemy sterowania oświetleniem, systemy audiowizualne i inne.

Słuchacze mają możliwość zapoznania się z najnowocześniejszą technologią wykorzystywaną w Inteligentnych Budynkach – tworzyć projekty i sprawdzać ich działanie bezpośrednio na zainstalowanych urządzeniach. Wszystkie elementy systemu KNX zamontowane zostały na przenośnych płytkach, dzięki czemu możliwe jest dowolne konfigurowanie stanowiska i przystosowanie go do potrzeb realizowanego ćwiczenia.

Laboratorium dodatkowo wyposażone jest w stanowiska obrazujące automatyzację budynków opartą na innych popularnych systemach sterowania: Crestron, X10, WAGO PLC, EasySens, Dupline, Luxor. Dzięki czemu można zobrazować działanie poszczególnych systemów i integrację na poziomie sprzętowym czy oprogramowania BMS (Building Management System).

Więcej o laboratorium tutaj

Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: dr inż. Piotr Patronik
Piotr.Patronik@pwr.edu.pl

Kontakt: +48 71 320 27 59
Budynek: C-16, s. L2.1

Laboratorium realizuje zajęcia badawcze i dydaktyczne z zakresu:
• architektury komputerów,
• zaawansowanych baz danych,
• bezpieczeństwa systemów i przetwarzania sygnałów,
• rozproszonych sieci mikrosterowników z komunikacją bezprzewodową w ramach Internetu Rzeczy,
• autonomicznych systemów pomiarowych,
• systemów operacyjnych,
• cyberbezpieczeństwa,
• cyfrowego przetwarzania sygnałów.

W laboratorium zainstalowano oprogramowanie do wirtualizacji, programowania 32- i 64-bitowych mikrokontrolerów i mikroprocesorów z architekturami ARM i x86 (kompilatory proste i skrośne GCC, GDB, binutils).

Laboratorium posiada możliwości wykonywania prac badawczych w dziedzinie:
• programowania niskopoziomowego C/asembler i rozproszonego,
• zagadnień integralności i bezpieczeństwa systemów,
• programowania mikrokontrolerów w zastosowaniach ogólnych,
• cyfrowego przetwarzania sygnałów i komunikacji o niskim poziomie mocy,
• programowania systemów czasu rzeczywistego do zastosowań przemysłowych i wbudowanych.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawcze

Opiekun: dr inż. Bogusław Szczupak
Boguslaw.Szczupak@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 30 86
Budynek: Kompleks GEO-3EM, bud. L-2

W laboratorium prowadzone są badania począwszy od spektroskopii, a skończywszy na tworzeniu nowych źródeł światła. System generuje impulsy w reżimie femtosekundowym, o wysokiej mocy szczytowej, co pozwala także na prowadzenie badań z zakresu optyki nieliniowej. Układ może zostać zastosowany w mało inwazyjnych rozwiązaniach przeznaczonych np. do diagnostyki medycznej czy detekcji gazów kopalnianych. Laboratorium dysponuje zaawansowanym systemem laserowym, który tworzą oscylator typu Ti: Sapphire i towarzyszące mu moduły OPO (Optical Parametric Oscillator), dzięki czemu możliwe jest pokrycie pasma spektralnego z zakresu od 340 do 4200 nm. Znajdują się tutaj dwa detektory pojedynczych fotonów z zakresu 300–1700 nm, które zostały wyposażone we wkłady filtrujące (monochromator) i wzmacniacz typu lock-in – dla wydajnej detekcji słabych sygnałów optycznych. Możliwość detekcji i rozróżniania tak niewielkich zmian natężenia światła ma szerokie zastosowanie w technikach biologicznych (czasowo-rozdzielcza spektroskopia fluorescencyjna i podczerwieni, spektroskopia anizotropii fluorescencji) czy telekomunikacyjnych (szczególnie zagadnienia z zakresu kryptografii kwantowej). Urządzenia te pozwalają na prowadzenie badań z zakresu tzw. life-sciences, dają też szansę na wgląd w dziedzinę pojedynczych fotonów z zakresu bliskiej podczerwieni.

W laboratorium używany jest generator sygnałów elektronicznych wysokiej jakości oraz optyczny analizator widma i modulacji wraz z osprzętem, który pozwala przeprowadzać pełną analizę transmitowanego sygnału. Zarówno generatory, jak i analizator są przystosowane do potrzeb dynamicznie zmieniającego rynku telekomunikacyjnego, w którym coraz większą rolę odgrywają sieci światłowodowe wykorzystujące bardziej zaawansowane modulacje.

Laboratorium dysponuje zestawem sprzętowym, który umożliwia stworzenie systemu czujnikowego opartego na rozwiązaniach światłowodowych. W czasie pomiaru światłowody wykorzystywane są jako pasywne medium transmisyjne. System może służyć do badań w strukturach geotechnicznych, konstrukcjach inżynierskich czy miejscach o trudnych warunkach środowiskowych, np. kopalni. Do dyspozycji jest też spawarka światłowodowa (3SAE LDS) przeznaczona do spawania i obróbki światłowodów w zakresie 80–2500 μm. Można nią wykonywać zaprojektowane przewężenia na danym odcinku światłowodu, spawać włókna PM (ang. Polarization Maintaining) i mikrostrukturalne, a także tworzyć sprzęgacze i soczewki.

Oferta dla biznesu

• Pomiary spektroskopowe FTIR i Ramana w celu określenia składu chemicznego badanego materiału, stopnia podobieństwa ze wzorcem, wykazania dodatków lub zanieczyszczeń.
• Pomiary światłowodowe obiektów inżynieryjnych (pomiary odkształcenia [µε], przemieszczenia [mm], ugięcia [mm], temperatury [°C]) na długościach od 5 mm do 50 km. Możliwość instalacji czujników na powierzchni lub wewnątrz badanego obiektu (np. betonu lub gruntu).
• Konstrukcje i budowa czujników światłowodowych dostosowanych do potrzeb użytkownika końcowego.
• Konstrukcje i budowa unikalnych źródeł światła w zakresie średniej podczerwieni.
• Pomiary parametrów elementów sieci światłowodowych.

Więcej o laboratorium tutaj


Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: dr inż. Marek Woda
Marek.Woda@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 76 27
Budynek: C-16, s. L2.7

Podstawowym obszarem działania laboratorium jest dydaktyka i badania z zakresu:
• interakcji człowiek – komputer,
• grafiki komputerowej,
• eksploracji danych,
• animacji i symulacji zjawisk, obiektów i systemów oraz multimediów – z uwzględnieniem rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej,
• analizy,
• modelowania i wizualizacji scen 3-D,
• przetwarzania obrazów rastrowych i strumieni wideo,
• reguł asocjacyjnych,
• grupowania danych,
• modeli predykcyjnych,
• zastosowań metod eksploracji danych w zagadnieniach biomedycznych.

W laboratorium odbywają się zajęcia laboratoryjne, seminaryjne i projektowe. Z sali korzysta okazjonalnie koło naukowe Traf-Barak. Na stanowiskach komputerowych zainstalowano środowiska programistyczne (Visual Studio) oraz oprogramowanie do obliczeń numerycznych i do uczenia maszynowego wraz z możliwością trenowania głębokich sieci neuronowych (między innymi MatLab), jak również zwirtualizowane środowisko do przetwarzania danych, bazowane na oprogramowaniu SAS.

Więcej o laboratrium tutaj

Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: dr inż. Tomasz Kapłon
Tomasz.Kaplon@pwr.edu.pl


Kontakt: tel. +48 71 320 26 51
Budynek: C-16, s. L2.6

Podstawowym obszarem działania laboratorium jest dydaktyka i badania z zakresu:

  • baz danych,
  • internetowych baz danych,
  • inżynierii oprogramowania,
  • hurtowni danych i Big Data.

Na 18 stanowiskach komputerowych zainstalowano specjalistyczne oprogramowanie i narzędzia do modelowania, szybkiego prototypowania, a także projektowania baz danych.

Laboratorium posiada możliwości wykonywania prac badawczych w dziedzinie modelowania, szybkiego prototypowania, a także projektowania baz danych.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawcze

Opiekun: prof. Lech Madeyski
Lech.Madeyski@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 28 86
Budynek:

Głównym zadaniem laboratorium jest prowadzenie projektów badawczych na styku inżynierii oprogramowania (software engineering) i nauki o danych/danologii (data science), zwłaszcza metod uczenia maszynowego/sztucznej inteligencji (ML/AI), głębokiego uczenia (deep learning) oraz metod statystycznych. W tym obszarze realizowane są projekty badawcze m.in. we współpracy z takimi firmami, jak Capgemini (podpisana umowa o współpracy w ramach projektu „Data Science in Software Engineering”) czy CodeQuest (grant NCBiR). Laboratorium współpracuje też z wybitnymi naukowcami ze świata, m.in. w obszarze statystyki z prof. Barbarą Kitchenham (UK).

Oferta dla biznesu

Zapraszamy do współpracy zarówno firmy, jak i osoby zainteresowane realizacją ambitnych prac doktorskich, magisterskich oraz inżynierskich w obszarze inżynierii oprogramowania i/lub data science.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: dr inż. Krzysztof Halawa
Krzysztof.Halawa@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 76 25

dr inż. Piotr Ciskowski
Piotr.Ciskowski@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 42 26
Budynek: C-016, s. L2.2

Podstawowym obszarem działania laboratorium są dydaktyka i badania z zakresu:
• sztucznych sieci neuronowymi i logiki rozmytej,
• programowania mikrokontrolerów,
• analizy danych eksperymentalnych.
Laboratorium prowadzi też seminaria i spotkania projektowe.

Tematyka zajęć obejmuje:
• technologie informacyjne,
• bazy danych,
• wspomaganie podejmowania decyzji,
• projektowanie algorytmów,
• computer vision.

Z sali korzysta koło naukowe Cybertech, które zajmuje się sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym i przetwarzaniem obrazów. Na komputerach zainstalowano specjalistyczne oprogramowanie do: obliczeń numerycznych, programowania 32-bitowych mikrokontrolerów z architekturą ARM, uczenia maszynowego wraz z trenowaniem głębokich sieci neuronowych (Tensorflow, PyTorch, Matlab, Statistica, STM32CubeIDE).

Laboratorium posiada możliwości wykonywania prac badawczych w dziedzinie inteligentnego przetwarzania danych na platformach sprzętowych umożliwiających obliczenia równoległe z wykorzystaniem kart GPU, programowania mikrokontrolerów z architekturą ARM, uczenia maszynowego wraz z trenowaniem głębokich sieci neuronowych.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: dr inż. Tomasz Walkowiak
Tomasz.Walkowiak@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 39 96
Budynek: C-3, s. 229

Podstawowym obszarem działania laboratorium są badania z zakresu:
• uczenia głębokiego,
• uczenia modeli głębokich,
• analizy i klasyfikacji obrazów graficznych,
• klasyfikacji tematycznej tekstów,
• stylometrii,
• wizualizacji danych wielowymiarowych,
• wyjaśnialności modeli głębokich,
• wykrywania danych odstających (z ang. out-of-distribution).

W laboratorium prowadzone są także prace w dziedzinie eksploracji danych, dotyczące:
• reguł asocjacyjnych,
• grupowania danych,
• modeli predykcyjnych,
• zastosowań metod eksploracji danych w zagadnieniach biomedycznych, obrazów i tekstów w języku naturalnym.

Laboratorium posiada możliwości wykonywania prac badawczych i programistycznych w dziedzinie zastosowania modeli głębokich w analizie danych, w szczególności w obrazach graficznych (zdjęciach) oraz tekstach w języku naturalnym (w szczególności w języku polskim i angielskim).

W kwestii eksploracji danych laboratorium oferuje wsparcie w opracowywaniu systemów raportowania wielowymiarowego (OLAP) na podstawie danych zgromadzonych w bazach transakcyjnych oraz opracowywanie modeli danych wielowymiarowych dla hurtowni danych, a także skryptów ETL (extract – transform – load) realizujących proces integracji i ładowania danych do hurtowni. Możliwe jest także analizowanie wyników badań prowadzonych za pomocą mikromacierzy DNA (badania ekspresji genów), a także różnego rodzaju danych medycznych.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawczo-dydaktyczne

Opiekun: prof. Ewaryst Rafajłowicz
Ewaryst.Rafajlowicz@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 27 95
Budynek: C-3, s. 319

Prowadzone w laboratorium badania i prace doświadczalno-wdrożeniowe obejmują sterowanie i monitorowanie jakości produkcji za pomocą kamer przemysłowych pracujących w świetle widzialnym i w podczerwieni. Badane i rozwijane są także klasyczne techniki statystycznej kontroli i poprawy jakości w oparciu o karty kontrolne i techniki planowania eksperymentów przemysłowych.

Sala wyposażona jest w:
• 3 kamery przemysłowe o dużej rozdzielczości,
• kamerę z systemem chłodzenia do zastosowań w trudnych warunkach termicznych (na przykład w hutnictwie),
• kamerę termowizyjną (pomiar do 1000°C, rozdzielczość 384x288),
• komputer w wykonaniu przemysłowym, wyposażony w 8 procesorów, co pozwala na zaawansowaną obróbkę strumienia obrazów,
• 2 komputery 4-procesorowe,
• oprogramowanie specjalistyczne.

Posiadamy też modułowy system wizyjny oprogramowania, który pozwala na szybkie ocenienie, czy system wizyjny sprawdzi się w danym zastosowaniu (czy zapewni dostateczną dokładność i szybkość działania). Umożliwia także szybkie dobranie algorytmów przetwarzania obrazów, które będą potrzebne przy ewentualnym wdrożeniu systemu.

Oferta badawcza obejmuje projektowanie:

  • systemów i oprogramowania do monitorowania ciągłych procesów produkcyjnych (na przykład metali, papieru, rur),
  • dyskretnych procesów produkcyjnych i poprawności montażu.

Interesuje nas także wykorzystanie różnych typów kamer w badaniach naukowych.

Z naszych doświadczeń wynika, że potencjalne zastosowania systemów wizyjnych mogą być znacznie szersze niż wymienione wyżej i koncentrować się także na:
• wytwarzaniu materiałów budowlanych (jakości cegieł i płytek ceramicznych, kontroli rozkładu grubości grysu itp.),
• nadzorze wysokiego składowania,
• termowizyjnej diagnostyce pracy: urządzeń mechanicznych (przegrzewania na skutek nadmiernego tarcia), systemów energetycznych (strat w transformatorach i liniach przesyłowych), kotłów dużej mocy.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawcze

Opiekun: dr inż. Robert Borowiec
Robert.Borowiec@pwr.edu.pl

lta@pwr.edu.pl

Kontakt: tel. +48 71 320 30 83

Budynek: C-15 CR3, C-5 1002/1003

Laboratorium jest zapleczem pomiarowym Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego. Zapewnia eksperymentalne wsparcie procesów badawczych w obszarze teorii anten i wykonuje usługi pomiarowe oraz projektowe dla podmiotów zewnętrznych. Zajmuje się badaniem urządzeń radiowych na zgodność z normami oraz projektowaniem i pomiarem anten.

Laboratorium dysponuje systemem, który jest zainstalowany w pełni bezodbiciowej komorze o wymiarach wewnętrznych 5mx5mx11m metrów i wyposażony w skaner sferyczny. Wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową umożliwia on pomiar przestrzennego rozkładu pola na sferze wokół obiektu badanego. Konfiguracja stanowiska umożliwia pomiar OTA (Over The Air ) urządzeń radiowych zgodnie z dyrektywą RED, w których antena jest wbudowana i stanowi nierozłączną całość ze stopniami nadawczo-odbiorczymi urządzenia radiowego. Obecnie na stanowisku możliwy jest również pomiar charakterystyk promieniowania aktywnych urządzeń radiowych w paśmie od 800 MHz do 18 GHz, a także anten biernych do 40 GHz. Dodatkowe wyposażenie w postaci zespołu filtrów i masztu pomiarowego pozwala na pomiar emisji pozapasmowych urządzeń radiowych w zakresie częstotliwości od 800 MHz do 18 GHz.

System umożliwia ponadto badanie przestrzennej czułości urządzeń radiowych pracujących w systemach: WIFI, LTE, GSM 900/1800, UMTS, Bluetooth, IoT i pomiar urządzeń radiowych wyposażonych w technologię MIMO 2x2. Maksymalny wymiar obiektu badanego w przypadku urządzeń radiowych wynosi 60x60x60 cm, a anten 150x150x75 cm. Maksymalna waga obiektu badanego to 100 kg.

Laboratorium dysponuje również wektorowymi analizatorami obwodów, pozwalającymi na pomiar macierzy rozproszenia urządzeń radiowych i mikrofalowych w paśmie od 9 kHz do 67 GHz. Ponadto w laboratorium można zmierzyć przenikalność elektryczną laminatów mikrofalowych za pomocą systemu opartego na wnękach rezonansowych. Można też dokonać szybkiego prototypowania płytek drukowanych PCB ma frezarce mechaniczno-laserowej, jak również szybkiego prototypowania obudów z tworzywa sztucznego na drukarce 3D o polu roboczym 0,5x0,5x0,5m.

Więcej o laboratorium tutaj

Badawcze

Opiekunowie: dr inż. Łukasz Falas
Lukasz.Falas@pwr.edu.pl

dr inż. Patryk Schauer
Patryk.Schauer@pwr.edu.pl

mgr inż. Arkadiusz Warzyński
Arkadiusz.Warzynski@pwr.edu.pl

Kontakt: tel: +48 71 320 30 74
Budynek: C-6, p.121

Laboratorium prowadzi prace badawcze i rozwojowe w obszarze rozproszonych systemów usługowych i chmurowych, systemów Internetu Rzeczy, sieci nowej generacji oraz cyberbezpieczeństwa. Infrastruktura obliczeniowa to w głównej mierze dwa klastry serwerów kasetowych z możliwością wirtualizacji GPU i sześciu serwerów RACK i sprzętowych macierzy dyskowych.

Laboratorium posiada:
• urządzenia do głębokiej inspekcji pakietów IDS i IPS (Intrusion Detection/Prevention System),
• analizatory ruchu sieciowego,
• programowalne przełączniki dla sieci SDN (Software Defined Network), ICN (Information Centric Network) i CAN (Content Aware Network), w tym Pica8, NetFPGA, EZappliance.

W laboratorium znajduje się węzeł ogólnopolskiego rozporoszonego laboratorium PL-LAB przeznaczonego do prowadzenia badań z zakresu Internetu Przyszłości (Future Internet), w tym sieci 5G, sieci definiowanych programowo (SDN), sieci świadomych przekazywanej treści (CAN) i informacji (ICN), a także do badań w obszarze Internetu Rzeczy, multimediów i usług (Internet of Things, Multimedia and Services) oraz systemów usługowych i chmurowych. Dostępna infrastruktura sieciowo-obliczeniowa umożliwia również prowadzenie prac rozwojowych z wykorzystaniem nowoczesnej infrastruktury sieciowej i usługowej dla potrzeb opracowywania usług i aplikacji w infrastrukturze Internetu Przyszłości.

Działalność laboratorium skupia się na prowadzeniu badań z zakresu rozproszonych systemów usługowych i chmurowych, systemów Internetu Rzeczy, sieci nowej generacji oraz cyberbezpieczeństwa.

Prace badawcze i rozwojowe prowadzone w laboratorium mają charakter interdyscyplinarny, zgodny z koncepcją service science, polegający na łączeniu kompetencji, doświadczenia i wiedzy pracowników z zakresu analizy systemowej, inżynierii wiedzy, szeroko rozumianej informatyki, zarządzania oraz specjalistycznej wiedzy dziedzinowej w celu osiągnięcia efektu synergii niemożliwego do osiągnięcia bez łączenia kompetencji z różnych dziedzin nauki i techniki.
Prace prowadzone w laboratorium skupiają się głównie na opracowywaniu i wdrażaniu w praktyce innowacyjnych wzorców i metod związanych z analizą, projektowaniem i wdrażaniem systemów usługowych i chmurowych, systemów Internetu Rzeczy oraz sieci nowej generacji.

Oferta dla biznesu

Realizowane prace nakierowane są również na współpracę z podmiotami gospodarczymi, w tym na rozwiązywanie konkretnych problemów dziedzinowych wymagających wykorzystania analizy systemowej i metod wspomagania podejmowania decyzji oraz na pozyskiwanie środków na wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych.

Badania i prace rozwojowe prowadzone w laboratorium przy współudziale partnerów z przemysłu znalazły liczne zastosowania w następujących obszarach:
• wykorzystanie metod oraz narzędzi analitycznych i informatycznych do analizy wymagań, projektowania i syntezy systemów wspomagania podejmowania decyzji,
• projektowanie efektywnych metod gromadzenia i przetwarzania strumieni danych dla potrzeb wspomagania podejmowania decyzji,
• systemy Internetu Rzeczy (Internet of Things), systemy chmurowe (cloud), systemy zorientowane na usługi,
• optymalizacja procesów biznesowych występujących w praktyce gospodarczej,
• zastosowanie opracowanych metod i narzędzi w dowolnej dziedzinie, w której występuje potrzeba efektywnego gromadzenia, przesyłania, analizy i przetwarzania, w tym optymalizacji dużych wolumenów różnorodnych strumieni danych dla potrzeb wspomagania podejmowania decyzji, np. w procesach: transportowych, produkcyjnych i zarządzania zasobami.

Laboratorium jest zaangażowane w realizację projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem”, będącego częścią Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, w ramach którego zostanie zwiększony potencjał laboratorium zarówno pod względem wydajności posiadanej infrastruktury, jak i w zakresie interdyscyplinarności oraz świadczonych usług dydaktycznych, badawczych i rozwojowych.

Więcej o laboratorium tutaj

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję