Jak bezpiecznie poruszać się po cyberświecie? Jak rozpoznać próbę wyłudzenia lub oszustwa? Tego m.in. będzie się można dowiedzieć dzięki projektowi edukacyjnemu studentów z Koła Naukowego White Hats i Fundacji Manus.
Konkurs „Haki na Cyberataki” zorganizowała Fundacja Santander i ma on przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat bezpieczeństwa finansów osobistych, w tym bezpiecznego bankowania, a także świadomości możliwych zagrożeń i znajomości zasad, które pozwolą się przed nimi chronić.
Grafika związana z cyberbezpieczeństwemNagrodzono w nim najciekawsze projekty dotyczące działań w tematyce edukacji finansowej konsumentów m.in. w zakresie bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, zarządzania swoimi finansami w sieci czy ochrony przed phisingiem i vishingiem.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się także studenci z Koła Naukowego White Hats, którzy swój projekt przygotowali we współpracy z Fundacją Manus. Na jego realizację otrzymali 50 tys. zł.
– W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od technologii informatycznych i bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co może nam z ich strony grozić. Szczególnie istotne jest to w sektorze bankowym, który jest obecnie nierozłączną częścią naszych interakcji ze światem – mówi Arkadiusz Maruszczak, prezes Koła Naukowego White Hats.
W planach studenci mają m.in. organizację warsztatów, spotkań i opracowanie szeregu materiałów informacyjnych, również multimedialnych, które w przystępny sposób przedstawią ciekawe i ważne informacje związane z czyhającymi na nas cyberzagrożeniami.
Projekt skierowany będzie zarówno do osób zajmujących się na co dzień technicznymi aspektami informatyki, jak i do tych, którzy nie są związani z szeroko pojętym światem IT. Studenci podkreślają, że niezależnie od tego, co robimy, jesteśmy podobnie narażeni na zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Projekt rozpocznie się w kwiestniu i będzie realizowany do września.
***
Koło Naukowe White Hats powstało w 2018 r. i obecnie działa na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. W swoich działach skupiają się na zagadnieniach związanych z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem. Organizują m.in. warsztaty i turnieje związane z popularyzacją bezpieczeństwa w intrenecie.
Fundacja Manus została założona i zajmuje się szeroko rozumianym wsparciem społeczności Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się m.in. konsultacjami i wsparciem merytorycznym dla realizowanych przez studentów projektów, poszukiwaniem sponsorów i źródeł finansowania w konkursach i grantach poza Politechniką, a przede wszystkim rozliczaniem środków finansowych, które podmioty studenckie pozyskują i wydatkują na swoje projekty.