Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Clarin daje badaczom szersze możliwości

Data: 25.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Otwarta infrastruktura naukowa CLARIN w Polsce świętuje 10 urodziny. Z tej okazji na PWr zorganizowano jubileuszową konferencję, która podsumowuje dorobek projektu, a w zasadzie projektów wchodzących w skład tego dużego naukowego przedsięwzięcia.  

clarin.jpg
CLARIN to europejska infrastruktura naukowo-technologiczna udostępniająca zasoby językowe oraz elektroniczne narzędzia do automatycznego przetwarzania języka naturalnego. Jej polska część tworzy powstałe w 2013 roku konsorcjum CLARIN-PL, którego liderem jest Politechnika Wrocławska. Tworzy ono i udostępnia w otwartej formie cyfrowe zbiory danych językowych i narzędzia cyfrowe, służące do celów badawczych w humanistyce i naukach społecznych.

Sercem projektu jest Centrum Technologii Językowych, które mieści się w Katedrze Sztucznej Inteligencji WIT. To tutaj znajduje się infrastruktura techniczna CLARIN-PL i to tutaj powstaje mnóstwo narzędzi informatycznych, które zmieniają oblicze polskiej humanistyki. To dlatego, że Clarin jest unikatową infrastruktura, która powstała specjalnie z myślą o języku polskim. W jej ramach opracowano wyspecjalizowane zbiory danych oraz możliwości techniczne do prowadzenia badań na dużych ilościach tekstów, w tym także te z dziedziny maszynowego przetwarzania języka i sztucznej inteligencji.

logo-eps-long-clarin-sub-700x376.png

Użytkownikami Infrastruktury Clarin są naukowcy, badacze i dydaktycy, studenci, doktoranci, przedsiębiorcy, pracownicy organizacji pożytku publicznego, samorządów, administracji publicznej oraz wszyscy, którzy interesują się technologiami przetwarzania języka, sztuczną inteligencją i rozwojem cyfrowych nauk humanistycznych i społecznych.

Z satysfakcją o projekcie mówi kierujący nim prof. Maciej Piasecki: – Cieszy to, że w ramach Clarinu robimy rzeczy użyteczne, i to użyteczne w dobrym celu. Narzędzia, które tworzymy, nie tylko wspierają badania, ale dają badaczom większe możliwości. Oczywiście, nie jest tak, że nauki humanistyczne nie poradzą sobie bez informatyki, ale dzięki narzędziom, które opracowujemy, można poszerzać perspektywę badawczą w humanistyce. I to jest cenne.

Warto dodać, że wsparcie, jakie daje Clarin, jest bardzo szerokie i w dodatku bezpłatne. Eksperci pracujący w projekcie tworzą narzędzia informatyczne przydatne do konkretnych badań, lub dostosowuję do danego projektu badawczego już istniejące np. aplikacje, korpusy językowe, repozytoria, bazy danych czy Słowosieć – polski relacyjny słownik semantyczny. Pomagają tez zdobyć finansowanie na stworzenie takich narzędzi, udzielają fachowego wsparcia już na etapie koncepcji i planowania badań.

Program konferencji tutaj.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję