Prof. Kamil Staniec i trzech innych naukowców PWr otrzymało właśnie nominacje profesorskie. Są to: prof. Wiesław Fiebig z W10, prof. Marcin Nyk z W3 i prof. Jan Masajada z W11. Gratulujemy!
Prof. Kamil Staniec (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja
Absolwent Wydziału Elektroniki i Elektrotechniki Politechniki Łódzkiej, którą ukończył w 2001 r. uzyskując, z wyróżnieniem, tytuł magistra inżyniera elektroniki i telekomunikacji. Tego samego roku rozpoczął studia doktoranckie w Politechnice Wrocławskiej, na Wydziale Elektroniki, które ukończył w 2006 r., broniąc z wyróżnieniem pracę dotyczącą deterministycznego modelowania propagacji fal radiowych w przestrzeniach zamkniętych.
Po obronie rozpoczął pracę w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki PWr, koncentrując zainteresowania badawcze na systemach radiofonii cyfrowej, krótkozasięgowych systemach bezprzewodowych oraz wewnątrzsystemowej kompatybilności elektromagnetycznej w bezprzewodowych sieciach sensorowych.
Za dokonania w ostatnim z wymienionych obszarów otrzymał stopień doktora habilitowanego w 2013 r. W okresie poprzedzającym nadanie tytułu profesora, zajmował się zagadnieniami Internetu Rzeczy (IoT), w kontekście cyberbezpieczeństwa elektromagnetycznego w systemach IoT, których zwieńczeniem była publikacja autorskiej książki pt. „Radio Interfaces in the Internet of Things Systems. Performance studies” (Springer, 2020).
Aktywnie współpracuje ze środowiskiem przemysłowym na polu dydaktycznym, badawczym i inżynierskim, czego emanacją są np. poświadczone wdrożenia w firmach, takich jak Nokia czy Toyota, od 2017 r. Nadzoruje także sieć „LokalDAB” trzech nadajników radiofonii cyfrowej, działającą w standardzie DAB+ na terenie gminy Wrocław (największy krajowy multipleks, pod względem liczby obsługiwanych rozgłośni, tj. obecnie 15), zaprojektowaną i uruchomioną w rezultacie kierowanego przez prof. Stańca projektu NCBiR.
Obecnie piastuje stanowisko zastępcy kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki oraz kierownika dyscypliny kształcenia informatyka techniczna i telekomunikacja w Szkole Doktorskiej PWr, jest także opiekunem kierunku kształcenia „telekomunikacja”.
Prof. Wiesław Fiebig (Wydział Mechaniczny)
Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna
W 1989 roku otrzymał stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie w Stuttgarcie (Niemcy), gdzie następnie w latach 1991-1998 pracował w zespole „Akustyka Dynamika Maszyn”. W latach 1998 -1999 pracował w dziale R&D w Bosch Automation Technology w Racine (Wisconsin, USA) W 2000 r obronił pracę habilitacyjną na Uniwersytecie w Stuttgarcie.
W pracy naukowej zajmuje się głównie dynamiką maszyn i redukcją drgań i hałasu w maszynach. Jest autorem 3 książek i ponad 120 prac z zakresu modelowania zjawisk dynamicznych w pompach wyporowych oraz w agregatach płynowych. Zrealizował wiele projektów przemysłowych z zakresu dynamiki maszyn Jest prekursorem badan nad wykorzystaniem rezonansu mechanicznego w układach napędowych maszyn dla redukcji zużycia energii.
Jest autorem 12 patentów i otrzymał wiele nagród za działalność innowacyjną. Jest członkiem Międzynarodowego Instytutu Akustyki i Wibracji IIAV oraz Polskiego Towarzystwa Akustycznego .
Prof. Marcin Nyk (Wydział Chemiczny)
Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa
Pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym. W latach 2006-2008 przebywał na stażu podoktorskim na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Buffalo. W 2014 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie inżynierii materiałowej. W 2015 roku otrzymał nagrodę Premiera RP za badania naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.
Profesor Nyk jest autorem ponad 115 prac z tzw. listy filadelfijskiej głównie z zakresu syntezy i charakteryzacji nanomateriałów. Jego prace cytowane były dotychczas prawie 4000 razy. Jest też współautorem kilku patentów.
Działalność prof. Marcina Nyka jest interdyscyplinarna i obejmuje tematy z pogranicza chemii, fizyki i nauki o materiałach. Swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie wymienionych dziedzin nauki stosuje w projektowaniu, wytwarzaniu i badaniach właściwości fizykochemicznych nowych zaawansowanych nanomateriałów o unikalnych właściwościach nieliniowo optycznych do potencjalnych zastosowań w fotonice, optoelektronice i biomedycynie.
Prof. Jan Masajada (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne
Prof. Jan Masajada ukończył studia fizyczne na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego w specjalności fizyka teoretyczna. Doktorat obronił w 1992 roku w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej z zakresu holografii. W tym samym roku podjął pracę jako asystent a następnie adiunkt w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej. W 2004 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk fizycznych.
Krótko po doktoracie odbył staż w Center for Manufacturing Technology firmy Philips w Holandii, gdzie prowadził pracę nad zastosowaniem wirów optycznych w odwzorowaniu mikroskopowym. Tematykę zastosowania nieciągłości optycznych, w tym również wirów optycznych, przeniósł do Wrocławia, gdzie rozwija ją w ramach utworzonej grupy badawczej SOG. W połowie lat 90-tych pomagał wprowadzić technologię hologramów zabezpieczających na polskie dokumenty.
W latach 2012-2015 był w zarządzie Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego, w latach 2012-2013 był jego sekretarzem. W latach 2018-2021 był członkiem zarządu Polskiego Oddziału EOS (European Optical Society). Był założycielem i opiekunem studenckiego koła naukowego Foton. Współtworzył kierunek Optyka na WPPT. Wypromował sześciu doktorów (jednego jako współpromotor).