Kolejny sukces dr inż. Pawła Zyblewskiego – tym razem stypendium MEiN

Data: 06.07.2022

Dr inż. Paweł Zyblewski z naszego wydziału otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla najwybitniejszego młodego naukowca. W sumie MEiN przyznał 215 stypendiów, w tym 5 w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Na PWr stypendia otrzymało sześciu naukowców. Dr Zyblewskiemu i pozostałym naukowcom gratulujemy!

grafikaMEiN doceniło naukowców za prowadzone na wysokim poziomie innowacyjne badania i dorobek naukowy o wysokim prestiżu. Najwyżej punktowano autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, o ile zostały wydane przez wydawnictwo albo opublikowane przez czasopismo ujęte w ministerialnym wykazie.

dr inż. Paweł ZyblewskiZainteresowania naukowe dr inż. Pawła Zyblewskiego obejmują m.in. technologie uczenia maszynowego, rozpoznawania wzorców, zespoły klasyfikatorów oraz analizy strumienia danych. Obecnie jest jednym z członków zespołu realizującego projekt SWAROG, którego celem jest opracowanie systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji. Zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji na najlepszą polską pracę doktorską z zakresu AI w 2021 r.

Według prof. Michała Woźniaka, kierownika Katedry Systemów i Sieci Komputerowych WIT, w której pracuje wyróżniony naukowiec dr Zyblewski jest wybitnym młodym naukowcem, o czym najlepiej świadczy nagroda za najlepsza pracę doktorską, stypendium MEiN oraz liczne publikacje.

Wcześniej dr Zyblewski zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji na najlepszą polską pracę doktorską z zakresu AI w 2021 r.

Kandydatów do stypendiów zgłaszali do końca grudnia rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło w sumie 1719 wniosków. Zostały ocenione przez ministerialny zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Ostatecznie stypendia przyznano 215 osobom, w tym 37 doktorantom. Wśród nich jest sześcioro naukowców z PWr.

Nagrody te przyznaje zespół złożony z ekspertów reprezentujących wszystkie 47 dyscyplin naukowych, rozpatrując przedstawione we wnioskach publikacje, konferencje, projekty badawcze, staże i inne osiągnięcia. Więcej informacji o kryteriach i innych nagrodzonych znaleźć można na stronie ministerstwa.

Stypendia MEiN otrzymali jeszcze:

• dr inż. Marcin Chwała z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • dr inż. Patrycja Łydżba z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
  • mgr inż. Jeonghyun Kim z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • dr Maciej Napiórkowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
  • mgr Tomasz Weron z Wydziału Matematyki.

Stypendia zostały przyznane na okres trzech lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.