Granty NCN na pierwszy projekt badawczy dla dr. Bogusława Szczupaka

Data: 06.12.2021

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki ostatniego etapu tegorocznego konkursu Miniatura. Wśród laureatów znalazł się dr inż. Bogusław Szczupak z naszego wydziału oraz dziewięć osób z PWr, które wkrótce rozpoczną swoje badania wstępne, pilotażowe i wyjazdy konsultacyjne.

Dr Bogusław Szczupak z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki WIT otrzymał dofinansowanie w kwocie 48 400 zł na badania wstępne dotyczące „Wpływu naświetlania rdzenia światłowodu krzemionkowego promieniowaniem laserowym na właściwości czujnikowe tego światłowodu”.

Dr Bogusław Szczupak– Głównym celem projektu będzie przeprowadzenie badań eksperymentalnych, które pozwolą określić wpływ naświetlania rdzenia światłowodu krzemionkowego promieniowaniem laserowym o różnej długości fali i mocy na właściwości czujnikowe tego światłowodu. Proponowane badania będą kontynuacją rozpoczętych prac pokazujących zależność pomiędzy poziomem domieszki germanu w rdzeniu światłowodowym, a jego czułością termiczną – wyjaśnia dr Bogusław Szczupak.

Dodatkowo zbadany zostanie wpływ naświetlania promieniowaniem laserowym o różnej długości fali i mocy na parametry wytrzymałościowe światłowodów. Wyniki zaplanowanych badań posłużą do opracowanie technologii wytwarzania światłowodów o dużo większej czułości termicznej od obecnie dostępnych i o zmniejszonych czułościach krzyżowych na wybrane wielkości fizyczne, które z powodzeniem będą mogły być montowane w nowych typach czujników, w najbardziej wymagających warunkach przemysłowych.

Naukowiec ukończył studia magisterskie na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej w 2000 r., a doktorat obronił na Wydziale Fizyki National University of Ireland, Galway w Irlandii w 2009 r. W latach 2007-2009 był zatrudniony na stanowisku pracownika naukowego w Nanoscale Biophotonics Laboratory w Galway w Irlandii. W 2010 r. odbył roczny staż podoktorski w CIC biomaGUNE, w San Sebastian w Hiszpanii, a w latach 2011–2016 był tam kierownikiem laboratorium obrazowania przedklinicznego.

Od 2016 r. pracuje na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Katedrze Telekomunikacji i Teleinformatyki. Od 2018 r. jest również kierownikiem Laboratorium Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych wchodzącego w skład kompleksu badawczego GEO-3EM. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół czujników i sieci światłowodowych, spektroskopii laserowej oraz obrazowania molekularnego.

Konkurs Miniatura skierowany jest do naukowców ze stopniem doktora, którzy nie kierowali realizacją projektów badawczych ani nie byli laureatami konkursów stypendialnych i stażowych finansowanych przez NCN. Laureaci na swoje projekty otrzymują od 5 tys. zł do 50 tys. zł.

W najnowszej edycji dofinansowanie na swoje projekty zdobyło ponad 300 osób, w tym dziewięć z PWr. Wysokość dofinansowania to w sumie 11,9 mln zł. Przyznanie tak dużej liczby grantów było możliwe m.in. dzięki zwiększeniu finansowania NCN przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Granty na PWr otrzymali jeszcze:

• dr inż. Robert Dziedzic (Wydział Mechaniczny), „Nanokompozyty in-situ na osnowie tytanowej umacniane cząstkami borku tytanu otrzymane z wykorzystaniem technologii addytywnej - Electron Beam Melting (EBM)” (badania wstępne/pilotażowe), kwota dofinansowania: 49 995 zł,
• dr inż. Anna Kisiela-Czajka (Wydział Mechaniczno-Energetyczny), „Ocena wpływu powierzchniowych grup funkcyjnych na mechanizm adsorpcyjno-katalitycznej redukcji tlenku azotu i amoniaku ze spalin kotłowych” (badania wstępne/pilotażowe), kwota dofinansowania: 49 940 zł,
• dr Urszula Nawrot (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów), „Mikromechaniczne bioczujniki optyczne” (badania wstępne/pilotażowe), kwota dofinansowania: 49 500 zł,
• dr inż. Martyna Dymek (Wydział Chemiczny), „Modyfikowanie parametrów fizykochemicznych stopów na bazie związku międzymetalicznego TiFe” (wyjazd badawczy), kwota dofinansowania: 49 624 zł,
• dr inż. Marcin Madeja (Wydział Mechaniczny), „Struktura i własności stopu TZM przetwarzanego w technologii Selective Electron Beam Melting” (badania wstępne/pilotażowe), kwota dofinansowania: 44 880 zł,
• dr inż. Tomasz Czapka (Wydział Elektryczny), „Wytwarzanie nanowłókien polimerowych z nanocząsteczkami tlenku cynku z użyciem metody elektroprzędzenia” (badania wstępne/pilotażowe), kwota dofinansowania: 36 014 zł,
• dr inż. Małgorzata Gazińska (Wydział Chemiczny), „Efekt mechanotransdukcji w elastomerowych kompozytach poli(adypinanu glicerolu)” (wyjazd konsultacyjny), kwota dofinansowania: 33 000 zł,
• dr inż. Lidia Fijałkowska-Lichwa (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), „Ustalenie poziomu detekcji Rn-222 w korytarzu technicznym zapory wodnej” (badania wstępne/pilotażowe), kwota dofinansowania: 17 930 zł.

W ramach programu dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze lub konsultacyjne. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie.

ula