Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Nowy kierunek – Informatyczne systemu automatyki

Data: 12.05.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Informatyczne systemu automatyki, to kierunek, który zostanie uruchomiony w nowym roku akademickim. Na studentów czekają duże wyzwania i wybór jednej z czterech specjalności.

Projektowanie rozwiązań informatycznych dla przemysłu

Praca w laboratoriumWykształcenie w tym zakresie można uzyskać na nowym kierunku PWr – informatyczne systemy automatyki. Na studentów czekają duże wyzwania i wybór jednej z czterech specjalności.

Technologie informatyczne są dziś obecne w każdej dziedzinie życia i ich dalszego rozwoju nie da się już zatrzymać. Warto więc dobrze poznać cyfrowy świat i zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości np. na stanowisku lidera zespołów programistycznych, szefa zespołu planowania i monitorowania jakości produkcji czy specjalisty optymalizacji procesów Przemysłu 4.0.

Informatyczne systemy automatyki

Taką właśnie szansę dają studia na kierunku informatyczne systemy automatyki. Został on utworzony w odpowiedzi na ciągle rosnące zapotrzebowanie w przemyśle na specjalistów od nowych technologii informatycznych i ich zastosowań w automatyce. Program studiów obejmuje zajęcia podstawowe i praktyczne, które zostały podzielone na przedmioty obowiązkowe i wybieralne specjalności.

– Będziemy kształcić informatyków specjalizujących się w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci komputerowych i telematyki przemysłowej, systemów optymalizacji i sterowania z wykorzystaniem sterowników mikroprocesorowych, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych oraz metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów – mówi prof. Ewaryst Rafajłowicz, przewodniczący komisji programowej kierunku.

Studenci nauczą się takich zagadnień jak: projektowanie i analiza algorytmów, sieci komputerowe, informatyczne sieci przemysłowe, systemy operacyjne, programowanie aplikacji mobilnych, systemy wizyjne, sieci neuronowe oraz programowanie równoległe i rozproszone.

Cztery specjalności

Naukowiec w laboratoriumCo ważne, podczas studiów przyszli absolwenci będą mogli wybrać jedną z czterech specjalności, które określą ścieżki ich dalszego rozwoju. Specjalności oferują bardzo szeroką wiedzę z zakresu technologii informacyjnych i ich zastosowań w automatyce – od systemów pozyskiwania informacji, przetwarzania jej w decyzje, aż po przechowywanie informacji w specjalizowanych bazach danych i obrazów. Są to:

• Komputerowe systemy sterowania – kształcenie na studiach I stopnia obejmuje metody i środki informatyki dla sterowania procesami technologicznymi, projektowania, uruchamiania, utrzymania systemów automatyki z wymianą informacji poprzez sieci informatyczne oparte na standardowych protokołach transmisji danych, akwizycji danych pomiarowych, ich archiwizacji i wizualizacji. Studenci nauczą się twórczego projektowania cyfrowych układów automatyki oraz zespołowego rozwiązywania zagadnień aplikacyjnych. Opiekunem specjalności jest dr hab. inż. Iwona Karcz-Dulęba, profesor uczelni.

Drugi stopień, większe możliwości

Praca w laboratorium– Z kolei na II stopniu kształcenie obejmuje metody i środki informatyki konieczne do projektowania cyfrowych systemów sterowania, rozwiązywania zadań optymalizacji i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sterowaniu procesami. Studenci nabywają więc umiejętności projektowania i realizacji cyfrowych urządzeń automatyki, telemetrii i zdalnego serwisu z uwzględnieniem aspektów innowacyjności i uwarunkowań biznesowych – wyjaśnia prof. Ewaryst Rafajłowicz.

• Zastosowania technologii informacyjnych – specjalność zapewnia absolwentom wykształcenie w zakresie stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych w systemach informatycznych automatyki z uwzględnieniem zagadnień projektowania systemów (platformy programistyczne, systemy wbudowane, obiektowe i rozproszone bazy danych, przetwarzanie równoległe i programowanie systemów mobilnych), problemów uczenia sieci neuronowych (w tym sieci głębokich) oraz wykorzystania zaawansowanych metod przetwarzania i uczenia rozpoznawania obrazów (machine learning). Opiekunem specjalności jest prof. Ewa Skubalska-Rafajłowicz.

– Kształcenie na tej specjalności obejmuje też systemy wspomagania decyzji i problemy zarządzania zasobami informatycznymi. Studenci mają możliwość odbywania zajęć i realizacji prac dyplomowych w unikatowym laboratorium monitorowania i sterowania jakością produkcji za pomocą systemów wizyjnych, korzystających z pełnego spektrum kamer od podczerwieni do ultrafioletu i wyspecjalizowanego oprogramowania – dodaje prof. Ewaryst Rafajłowicz.

Dedykowane Przemysłowi 4.0

Naukowiec w laboratorium• Inteligentne systemy Przemysłu 4.0 – kształcenie obejmuje narzędzia programistyczne, metody i algorytmy do zarządzania, wspomagania decyzji i sterowania w ujęciu Przemysłu 4.0 – Inteligentnych Fabryk (Smart Factories) przy użyciu: systemów i sieci komputerowych, systemów wbudowanych, mobilnych, wizyjnych, sieci neuronowych, uczenia i widzenia maszynowego oraz robotów kooperujących.

Na tej specjalności student ma możliwość poznania wielu nowatorskich i zaawansowanych technologii i rozwiązań z obszaru IT wykorzystywanych w nowoczesnych systemach przemysłowych, w tym m.in. przemysłowy internet rzeczy, chmury obliczeniowe, cyberbezpieczeństwo oraz mikroserwisy. Opiekunem specjalności jest prof. Wojciech Bożejko.

• Zastosowania inżynierii komputerowej – absolwent tej specjalności będzie specjalistą łączącym w sobie dwa rodzaje kompetencji: wysokiego poziomu umiejętności programistycznych w zakresie większości wiodących obecnie narzędzi (C#/C++, Python, Java, Oracle/SQL, Matlab, technika mikroprocesorowa, układy FPGA), znajomości metod matematyki oraz statystyki stosowanej, pozwalających na analizę danych i budowę modeli, umożliwiających symulację i informatyzację rzeczywistych procesów. Opiekunem specjalności jest dr hab. inż. Przemysław Śliwiński, prof. uczelni.

– Uniwersalny i interdyscyplinarny charakter wiedzy w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami daje absolwentowi tej specjalności wyjątkowo szerokie możliwości i swobodę na rynku pracy – zaznacza prof. prof. Ewaryst Rafajłowicz. – Student zdobywa bowiem ogólną wiedzę i umiejętności informatyczne w tym w zakresie automatyki obejmujące uczenie i widzenie maszynowego oraz przetwarzanie informacji, modelowanie, identyfikację i symulację systemów przemysłowych oraz informatycznych, sterowanie i adaptacyjne podejmowanie decyzji – dodaje.
ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję