Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Mateusz Torski

Data: 12.06.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Mateusz Torski to student informatyki technicznej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji oraz konstruktor form w PWR Racing Team, a także kolekcjoner figurek akcji i zabawek. Wykorzystuje druk 3D do customizacji i tworzenia nowych figurek.

Mateusz Torski„Pół tysiąca. To chyba najbliższa prawdy liczba – choć przyznaję, dawno nie aktualizowałem swojej listy. Ale myślę, że tyle liczy moja kolekcja. Mam sporo dinozaurów, modele robotów do składania, Bakugany, dyski Beyblade, Hot Wheelsy i resoraki Matchbox. Najstarsze w moich zbiorach są te ostatnie – wyprodukowano je w latach 60. Największą część kolekcji stanowią jednak Transformery i to od nich się zaczęło.

Kolekcjonerstwo opiera się bowiem głównie na nostalgii. Na moje wpłynęły wspomnienia z dzieciństwa związane z komiksami i kreskówkami o postaciach z kosmosu mogących transformować się w dowolną postać. No i oczywiście wspomnienia zabawy samymi figurkami. Najcenniejszy dla mnie jest Cybertron Optimus Prime, którego dostałem w dzieciństwie, od rodziców na gwiazdkę. Mam go do dzisiaj.

Transformery to oczywiście nadal figurki akcji dla dzieci, ale produkowane są też całe serie z myślą o kolekcjonerach. To już nie zabawa, a świadomy wybór, jakie serie chce się zbierać, rozumienie ich estetyki, odpowiednie ustawianie.

A z tego już prosta droga do wejścia w customizowanie, czyli m.in. domalowywanie detali, zmianę kolorystyki figurek, a z czasem rzeźbienie własnych detali. Zaczynałem od tworzenia elementów ręcznie, a obecnie projektuję i buduję na drukarce 3D. Najpierw dorabiałem pistolety, miecze i inne akcesoria do figurek. Potem rozwijałem ruchomość figurek, dodawałem coraz więcej stawów, aż w końcu udało mi się zaprojektować dwie własne – RadioRex & Stereosaur – dinozaurów, które zmieniają się w kasety magnetofonowe. Doceniono je w konkursie Agrafy 2022.

Projektowanie figurek transformujących się to w pewnym sensie praca inżyniera. Trzeba wszystko przemyśleć, jak będą się ruszać, co z czym się połączy. Teraz planuję budowę autorskiego robota, składającego się z 4 pojazdów: wiertła, helikoptera, poduszkowca i pociągu. Będzie pilotowany”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję