Rocznicę działania naszego wydziału uczciliśmy w prawdziwie filmowym stylu. Była gala gwiazd „pół żartem, pół serio”, wręczenie Złotych WITek, plebiscyt na…Misia Paddingtona i oczywiście wieeelki tort.
Pierwsze urodziny WIT to dobra okazja do podsumowań, pochwalenia się sukcesami, a przede wszystkim do podziękowań. Prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT – miłośnik kina – postanowił podziękować najbardziej nietuzinkowym pracownikom wydziału w filmowym stylu i przygotował dla nich niespodziankę, która spotkała się z entuzjazmem.
– Większość z Państwa wie, że jestem kinomanem i oglądam mnóstwo filmów. Wszyscy znamy słynne festiwale filmowe i ich nagrody. Cannes ma Złote Palmy, Wenecja Złote Lwy, Berlin Złote Nieźwiedzie, a my mamy...Złote WITki. Proszę zwrócić uwagę na dopisek na planszy: „pół żartem, pół serio" – mówił prof. Andrzej Kucharski. – Pierwsze urodziny wydziału to dobra okazja, by podziękować tym osobom, które dały się poznać jako zawsze chętne do działania, mające wiele pomysłów i – co bardzo ważne – nietuzinkowe osobowości.
Zanim jednak dziekan WIT wręczył wyróżnienia wydziałowym bohaterom – odpowiednikom postaci znanych z ekranów – zaznaczył, że jest to jego subiektywny wybór. Poznajmy zatem laureatów pierwszych w historii naszego wydziału Złotych WITek w poszczególnych kategoriach.
Bob Budowniczy, czyli człowiek o niespożytej energii, atomowym napędzie, który wciąż coś tworzy, podejmuje nowe wyzwania na uczelni.
Nasz Bob, to oczywiście…prof. Tadeusz Więckowski, były rektor Politechniki Wrocławskiej, kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki. Dobry duch wielu uczelnianych przedsięwzięć. Ojciec Założyciel wydziału.
Clarka Gable nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, to amant filmowy wszechczasów, który czy to w marynarce, czy w trakcie Cybertronu w bluzie zawsze jest wytworny i elegancki.
WITowski amant wszechczasów to…dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki, który zajmuje się bezpieczeństwem komputerowym i cyberbezpieczeństwem, ale także biometrią i kwestiami tożsamości. Opiekuje się kołem naukowym White Hats i angażuje się w działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Politechnika”.
– Byłem szczerze zaskoczony nagrodą i bardzo się cieszę, że zostałem tak doceniony – to niezwykle miłe uczucie. Chyba pierwszy raz w życiu dostałem taką niespodziewaną nagrodę – powiedział nam już po gali dr inż. Wojciech Wodo. – Całość konwencji bardzo mi się podobała. Jestem wielkim fanem spotkań. Miałem okazję porozmawiać z kilkunastoma osobami, z którymi bym prawdopodobnie nie spotkał się przez miesiące. Do tego poznałem kilka nowych osób, a w kilku przypadkach połączyłem osobę z nazwiskiem czy zdjęciem z internetu.
MacGyver – człowiek orkiestra, z niczego zrobi coś, wszystko umie naprawić, zawsze pomocny, zawsze życzliwy.
MacGyver to nie kto inny jak…Czesław Kupczyk z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, powszechnie znany jako p. Kubuś.
John Keating, legendarny nauczyciel z filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Świetny pedagog, niestrudzenie gromadzi młodzież wokół siebie i robi to z pasją!
Pedagog z pasją to oczywiście…dr inż. Maciej Nikodem z Katedry Informatyki Technicznej, organizator Konferencji Projektów Zespołowych.
– Gratuluję wszystkim nagrodzonym. Przy okazji chciałem pochwalić ludzi zaangażowanych w organizację Konferencji Projektów Zespołowych, bo moja WITka jest w równym stopniu ich – powiedział dr inż. Maciej Nikodem.
Elvis Presley, nikomu nie trzeba przedstawiać, ale nie wszyscy wiedzą, że Elvis – podobnie jak nasz bohater – grał na gitarze i…śpiewał gospel.
Na gitarze gra i śpiewa gospel…prof. Tomasz Kajdanowicz, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji. Ojciec Założyciel WIT i m.in. tutor młodych naukowców. Od niedawna członek wydziałowego zespołu WITelsi.
– Chciałbym, żebyśmy tak jak potrafimy się dzielić wiedzą, umieli dzielić się chlebem – powiedział, odbierając Złotą WITkę, prof. Tomasz Kajdanowicz.
Królowa Dzikiego Zachodu, to kobieta niezłomna w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Kto widział film, ten wie, że nie warto z nią zadzierać. Podobnie jak z naszą…
Barbara Sękowska, kadrowa nad kadrowymi.
Gandalf, nasz wydziałowy mędrzec i – jak sam o sobie mówi – wieczny student, bo na PWr spędził 99 semestrów. Zna odpowiedzi na trudne pytania. To rzadkość!
WITowskim Gandalfem jest…prof. Jerzy Świątek z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów. Ojciec Założyciel WIT. Wieloletni pracownik Politechniki Wrocławskiej. Wkrótce będzie obchodzić 100 semestr na uczelni. Gratulujemy!
Na koniec dziekan zaprosił do zabawy wszystkich pracowników obecnych na uroczystości. Przypomniał, że wiele festiwali ma również nagrodę publiczności i zachęcił, aby wszyscy zagłosowali na wydziałowego...Misia Paddingtona, którym może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Ważne, żeby była to osoba życzliwa i gotowa do współpracy, niesienia pomocy.
Zaproszenie dziekana spotkało się z dużym entuzjazmem. Pracownicy chętnie wzięli udział w glosowaniu. Jednak efekt końcowy zaskoczył wielu, a najbardziej pomysłodawcę...prof. Andrzeja Kucharskiego. Okazało się, że głosami pracowników na wydziale mamy aż CZTERECH Paddingtonów, w tym samego dziekana!
Odbierając nagrodę, mocno zaskoczony dziekan usłyszał z sali żartobliwe: „kto mieczem wojuje..."
Naszymi Paddingtonami zostali:
- dr inż. Bogumiła Hnatkowska, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki;
- prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT,
- Czesław Kupczyk, jedyny podwójnie nagrodzony podczas gali,
- Marek Krupa, pracownik Dziekanatu WIT.
– Zawsze jest miło dostać wyróżnienie bez względu na formę, którą ono przybiera. Miś Paddington jest sympatyczną postacią, choć myślę, że do mnie lepiej pasowałaby Pszczółka Maja – mówiła po gali dr inż. Bogumiła Hnatkowska. – Chciałabym podziękować wszystkim pracownikom, z którymi współpracuję. Wyróżnienie, przynajmniej w połowie, jest ich zasługą. Ich życzliwość i pomoc dają siłę i motywują do bardziej wytężonej pracy. Karma wraca.
Z kolei Marek Krupa z dziekanatu WIT przyznał, że nie spodziewał się nagrody publiczności ale bardzo go cieszy takie wyróżnienie.
– Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Czuję się niesamowicie doceniony przez pracowników wydziału, a w szczególności przez moje koleżanki i kolegów z Dziekanatu, którym w znacznym stopniu zawdzięczam to wyróżnienie. Praca w dobrym i zgranym zespole to sama przyjemność. Widać, że codzienna praca, by udoskonalać procesy, dzielić się wiedzą i dbać o dobre relacje przynosi efekty. Mam nadzieję, że studenci również doceniają nasz codzienny wkład w rozwój wydziału. Jeszcze raz dziękuję za tę nagrodę – dodał Marek Krupa.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Jeśli świętować, to wśród przyjaciół
Roczek naszego wydziału świętowaliśmy w gronie pracowników i zaproszonych gości. Swoją obecnością uroczystość uświetnili prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr oraz Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i przewodniczący Społecznej Rady WIT.
– Świętujemy pierwszy rok działalności Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr! Wspólnie działamy ze środowiskiem akademickim od wielu lat, a jednym z przykładów współpracy jest nasze aktywne uczestnictwo w Radzie Społecznej Wydziału, którą mam zaszczyt u boku przedstawicieli firm Nokia i Google reprezentować jako przewodniczący. Z wielką dumą wspieramy ten prestiżowy wydział. Sto lat i pozdrowienia dla wszystkich pracowników – powiedział Jakub Mazur.