Miejski grant FAST dla KN Breadboard Computing

Data: 20.05.2024

breadboard-09.jpgSześć grantów przyznawanych przez Wrocławskie Centrum Akademickie trafiło do kół naukowych i agendy kultury PWr. Jeden z nich trafił do koła naukowego z WIT, Breadboard Computing. W sumie miasto wsparło studenckie inicjatywy kwotą 48 tys. zł.

W tej edycji programu FAST studenci i studentki z 13 wrocławskich uczelni (publicznych i niepublicznych) złożyli 134 wnioski o dofinansowania. Laureatami zostało 19 organizacji. Pieniądze można było zyskać zarówno na projekt, jak i na działalność studencką: społeczną, kulturalną i naukowo-badawczą. Jak tłumaczy WCA, to mogła być organizacja wystawy, koncertu lub warsztatów, wyjazd naukowy, spotkanie z autorytetem, wyjazd na konkurs. „Innymi słowy na wszystko, co było: kreatywne, wyrazem przedsiębiorczości akademickiej, niosło wartość naukową, nieszablonowe i zaskakujące” – czytamy na miejskim portalu.

Z politechnicznych organizacji granty zyskały:

• Akademicki Chór PWr – Kocerty a capella chorów akademickich – 10 tys. zł,
  • Akademicki Klub Lotniczy PWr – Projekt modyfikacji bezzałogowego statku powietrznego biorącego udział w klasie Advanced na zawodach SAE Aero Design – 10 tys. zł,
  • SKN BioAddMed wspólnie z SKN Biosus i SKN Bioinformatyków – z Uniwersytetu Przyrodniczego – Projekt Bioverse – 9 tys. zł,
  • Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road – Zakup biletów lotniczych na zawody Anatolian Rover Challenge (ARC 2024) – 7 tys. zł,
  • Koło Naukowe PWr in Space – Budowa silnika rakietowego na paliwo ciekłe – 7 tys. zł,
  • Koło Naukowe Breadboard Computing – 16-bitowy procesor, karta graficzna oraz peryferia potrzebne do zbudowania funkcjonalnego komputera – 5 tys. zł.

breadboard-01.jpg

– Otrzymanie grantu oczywiście bardzo nas ucieszyło. Fundusze są nam niezbędne w zasadzie na każdym etapie projektu. Przy ich pomocy możemy zamówić potrzebne nam do prototypowania komponenty elektroniczne oraz ostatecznie przenieść gotowy już projekt na płytkę PCB – mówi Jakub Ogrodowczyk, prezes koła naukowego.

Projekt jest powiązany z misją koła naukowego Breadboard Computing. Studenci chcą dogłębnie poznawać i dzielić się wiedzą na temat architektury komputerów z innymi. Uważają, że nie ma lepszego sposobu na nauczenie się tego, jak działa procesor niż zbudowanie własnego komputera od podstaw.

– Wiele osób niestety zniechęca się do tej dziedziny, ponieważ nie ma wielu przystępnych zasobów do nauki w Internecie. Aby to zmienić, będziemy prowadzić na stronie naszego koła serię blogów, w których będziemy opisywać proces tworzenia naszego projektu – opowiada prezez Breadboard Computing.

Seria blogów znajdzie się na stronie koła naukowego z WIT. Można ją znaleźć w tym miejscu