Pięciu studentów Informatyki stosowanej na WIT zwyciężyło w konkursie Hack The Climate. Zespół The Bills w składzie: Kacper Grobelny, Wiktor Stankiewicz, Jakub Ner, Damian Sawko, Mikołaj Jastrzębski stworzył interaktywną mapę miasta Bieruń i zdobył nagrodę wartą 10 000 euro oraz kontrakt z Polskim Funduszem Rozwoju i miastem Bieruń. Gratulujemy!
Hackathon Hack The Climate organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju oraz norweską organizację Nordic Edge zakładał stworzenie nowych technologicznych rozwiązań w walce ze zmianami klimatu. Konkurs odbył się w formie online w weekend 24-26 listopada i skupił ponad stu programistów, którzy poszukiwali rozwiązań na klimatyczne wyzwania takich miast jak: Bieruń, Rzeszów, Setesdal i Stavanger oraz Sulejówek.
Zespół z WIT wybrał jedno z czterech wyzwań – stworzenie platformy dla miasta Bieruń. Miasto zgłosiło zapotrzebowanie na narzędzie, które umożliwiłoby konsultacje wizji rozwoju miasta wspólnie z jego mieszkańcami. Platforma miałaby też umożliwiać interaktywne planowanie zmian w przestrzeni miejskiej oraz w lokalizacji przyszłych inwestycji miasta.
Nasi studenci zaproponowali interaktywną mapę Bierunia – platformę online, dzięki której mieszkańcy uzyskają przestrzeń do wyrażania swoich opinii oraz m.in. dowiedzą się na temat planowanych przez miasto inwestycji czy organizowanych wydarzeń. Aplikacja miałaby ułatwić komunikację pomiędzy mieszkańcami, a miastem, a także uświadamiać w zakresie miejskich inicjatyw. Wdrożenie mapy miałoby skutkować większym zaangażowaniem mieszkańców i pozwolić na sprawniejsze działanie miasta w odpowiedzi na lokalne wyzwania.
– Wzbogaciliśmy rozwiązanie o technologię AR, AI, modele 3D, aplikację do kalkulowania indeksu BAF oraz aspekt społecznościowy umożliwiający miastu informowanie użytkowników o lokalnych wydarzeniach – tłumaczy Mikołaj Jastrzębski z drużyny The Bills.
Efektem zwycięstwa jest nagroda w wysokości 10 000 euro oraz pięciomiesięczny kontakt między drużyną, Polskim Funduszem Rozwoju oraz miastem Bieruń. W najbliższych miesiącach aplikacja będzie rozwijana i wdrażana, a następnie zostanie zaprezentowana w Norwegii na konferencji Nordic Smart City Expo.
To pierwszy tak duży sukces grupy The Bills z naszego wydziału. Kacper Grobelny, Wiktor Stankiewicz, Jakub Ner, Damian Sawko i Mikołaj Jastrzębski brali dotychczas udział w szeregu hackathonów, ale jak sami określają:
– Do tej pory stety-niestety nękała nas klątwa – zawsze zajmowaliśmy drugie miejsce – mówi członek drużyny.
Studenci Informatyki stosowanej wzięli udział w hackathonach EBEC – European BEST Engineering Contest, gdzie stanęli przed wieloma wyzwania case study i zajęli 2 miejsce na etapie ogólnopolskim w Gdańsku. Podobnie było z Best Hacks 2023, na potrzeby którego grupa stworzyła aplikacje dla firm, która miałąby zachęcać pracowników do prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o swoje zdrowie psychiczne. Kolejnym z hackatahonów był PFR Hack To React 2023, podczas którego zaprojektowali aplikację dla Dąbrowy Górniczej wyliczającej wskaźniki BAF i zajęli… 2 miejsce na etapie ogólnopolskim.
Cieszymy się z sukcesu naszych studentów i premierowego zwycięstwa w hackathonie. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!