Dr inż. Michał Koziarski z naszego wydziału został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego przyznawanej za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Naukowca WIT nagrodzono w kategorii zastosowań informatyki.
Nagroda im. Witolda Lipskiego została ustanowiona w 2005 r. i upamiętnienia przedwcześnie zmarłego, w wieku 35 lat, pioniera polskiej informatyki. W swojej krótkiej karierze naukowej napisał szereg istotnych prac w teorii baz danych i analizy algorytmów. Opublikował także dwie książki „Kombinatoryka dla Programistów'” oraz – wspólnie z Wiktorem Markiem – „Analiza Kombinatoryczna”.
Coroczny konkurs skierowany jest do naukowców, którzy nie ukończyli 35. roku życia, posiadających polskie obywatelstwo i na stałe mieszkających na terenie Polski. Nagrody w wysokości 50 tys. zł przyznawane są w dwóch kategoriach – za teoretyczne aspekty informatyki oraz zastosowania informatyki.
W pierwszej kategorii nagrodę przyznano dr. Filipowi Mazowieckiemu z Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast w drugiej kategorii kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród. Laureatami zostali dr inż. Michał Koziarski z naszego wydziału oraz dr Mateusz Ostaszewski z Politechniki Warszawskiej.
Nasz naukowiec na co dzień pracuje w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych, gdzie zajmuje się algorytmami klasyfikacji wykorzystującymi optymalizację wielokryterialną w projekcie badawczym prowadzonym przez prof. Michała Woźniaka.
– Moja wcześniejsza praca naukowa skupiała się na klasyfikacji danych niezbalansowanych i wizji komputerowej. Wśród moich głównych zainteresowań naukowych są też zastosowania uczenia maszynowego w medycynie i naukach o życiu. W przeszłości brałem udział w projekcie dotyczącym detekcji nowotworów w oparciu o skany histopatologiczne, a teraz pracuję nad algorytmami wspierającymi proces opracowywania nowych leków i metodami takimi jak algorytmy klasyfikacji multimodalnej i sieci grafowe – wyjaśnia dr inż. Michał Koziarski.
Jest on również laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2020 roku. Został także wyróżniony przez Polskie Stowarzyszenie Sztucznej Inteligencji w konkursie na najlepszą polską pracę doktorską w 2021 roku.