Prof. Andrzej Kucharski, dziekan naszego wydziału został powołany do Rady ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce. Radę powołał minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek. Dziekan WIT zaczynie pełnić swoje obowiązki od 15 maja. Gratulujemy!
Nominacje do rady otrzymało w sumie 12 osób, wśród których znaleźli się profesorowe czołowych polskich uczelni wyższych oraz przedstawiciele świata nauki. Przewodniczącym rady został prof. Grzegorz Królczyk z Politechniki Opolskiej. Nominacje członków rady ogłosił minister Dariusz Wieczorek 14 maja.
Zadaniem rady będzie m.in. identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie polityki innowacyjności w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów. Rada będzie odpowiadała za przegląd i analizę rozwiązań organizacyjno-prawnych, przygotowywanie ekspertyz z zakresu polityki innowacyjności, promowanie działań podejmowanych przez ministra w zakresie rozwoju innowacji, a także opracowywanie i konsultowanie założeń o charakterze systemowym i proponowanie podstawowych kierunków działań ministra.
Doświadczony Doradca
Prof. Andrzej Kucharski wcześniej był m.in.kierownikiem Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, zastępcą kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, prodziekanem Wydziału Elektroniki PWr oraz prorektorem ds. współpracy z gospodarką i informatyzacją.
Profesor zajmuje się zastosowaniem równań całkowych do opisu zjawisk związanych z rozpraszaniem pól elektromagnetycznych przez obiekty materialne oraz metodami rozwiązywania wymienionych równań za pomocą metody momentów. Jego działalność naukowa jest związana dodatkowo z teorią anten oraz techniką i metrologią antenową, kompatybilnością elektromagnetyczną, a także badaniami propagacji fal elektromagnetycznych w łączach satelitarnych.
Bieżące obowiązki dydaktyczne prof. Kucharskiego związane są z prowadzeniem wykładów z przedmiotu Metody numeryczne, zajęć w ramach Pracowni problemowej oraz seminariów dyplomowych.
Związany od zawsze z Wroclawiem i Politechniką Wrocławską
W latach 1989-1993 był słuchaczem stacjonarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W 1993 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Radiokomunikacji na stanowisku asystenta. Od 1994 r. pracuje w Zakładzie na stanowisku adiunkta.
Profesor jest też członkiem (Senior Member) stowarzyszeń Antennas and Propagation, Micriowave Theory and Techniques i Electromagnetics Compatibility w The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz laureatem Nagrody Premiera RP (2001 r., w ramach zespołu kierowanego przez prof. Daniela J. Bema).
Dziekan WIT urodził się we Wrocławiu i z miastem jest związany od zawsze. Tytuł magistra (inżyniera) oraz stopnie doktora i doktora habilitowanego uzyskał w Politechnice Wrocławskiej, kolejno w latach 1988, 1994 i 2001. W 2014 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.