Prof. Robert Burduk (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), prof. Kazimierz Bęcek (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) i prof. Zbigniew Michna (Wydział Zarządzania) to trzech nowych profesorów tytularnych na naszej uczelni.
Prof. Robert Burduk (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja
Prof. Robert Burduk jest absolwentem dwóch kierunków kształcenia naszej uczelni. W 1998 r. ukończył inżynierię biomedyczną na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a w 2000 r. otrzymał tytuł magistra inżyniera informatyki na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Doktorat obronił w 2003 r. na dawnym Wydziale Elektroniki PWr, habilitację uzyskał w 2014 r. na tym samym wydziale.
Jest autorem i współautorem ponad 140 publikacji naukowych, z których ponad 60 indeksowanych jest w bazie WoS. W pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach dotyczących selekcji oraz integracji klasyfikatorów bazowych, wykorzystaniu teorii zbiorów rozmytych w klasyfikacji nadzorowanej oraz zagadnieniach związanych z wyjaśnialną sztuczną inteligencją.
Prof. Robert Burduk jest współredaktorem siedmiu monografii wydanych przez wydawnictwo Springer. Wielokrotnie przewodniczył komitetowi organizacyjnemu międzynarodowej konferencji CORES poświęconej komputerowym systemom rozpoznawania.
Obecnie pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia i dydaktyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
Prof. Kazimierz Bęcek (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii)
dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz inżynieria lądowa, geodezja i transport
Prof. Kazimierz Bęcek (Senior Member, IEEE) otrzymał tytuł magistra inżyniera geodezji i urządzeń rolnych na Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1978 r., stopień doktora nauk geodezyjnych na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie w 1987 r., na podstawie pracy doktorskiej dotyczącej symulacji komputerowej zjawiska refrakcji atmosferycznej (j. niemieckim), a stopień doktora habilitowanego w dziedzinie teledetekcji na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie w 2010 r. na podstawie pracy na temat reprezentacji biomasy w zbiorach danych InSAR (j. angielski).
Prof. Bęcek od 1989 do 1994 pracował w School of Surveying na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney (Australia). W 1995 r. kierował działem kartografii i akwizycji w wydawnictwie w mieście Gold Coast w Australii. Od 1998 roku pracował dla rządu stanu Queensland i samorządu lokalnego Gold Coast City w charakterze starszego specjalisty Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS).
W latach 2003-2014 pracował na Wydziale Geografii Uniwersytetu Brunei Darussalam, prowadząc zajęcia z kartografii, GIS, fotogrametrii, teledetekcji i geodezji. W latach 2015-2019 pracował w charakterze profesora na Zonguldak Bulent Ecevit University w Turcji, gdzie wykładał fotogrametrię, teledetekcję i kartografię cyfrową. Obecnie jest profesorem na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.
Jego zainteresowania badawcze obejmują modelowanie matematyczne systemów środowiskowych, w tym monitorowanie osuwisk, kartowanie zagrożeń naturalnych oraz metody teledetekcji w badaniach ekologicznych, LiDAR oraz IoT.
Prof. Bęcek jest byłym wiceprezesem Instytutu Geomatyki w Brunei. Jego pasja to uprawianie sportu szybowcowego - jest wieloletnim licencjonowanym pilotem szybowcowym.
Prof. Zbigniew Michna (Wydział Zarządzania)
Dyscyplina: ekonomia i finanse
Prof. Zbigniew Michna ukończył Wydział Podstawowych Problemów Techniki PWr na kierunku matematyka stosowana w roku 1992. Doktorat z matematyki na Politechnice Wrocławskiej obronił w roku 1996. W latach 1996-1999 był zatrudniony na Uniwersytecie w Lund (Szwecja) w Instytucie Statystyki Matematycznej, gdzie w roku 1998 obronił doktorat ze statystyki matematycznej.
W 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych w dyscyplinie matematyka na Politechnice Wrocławskiej. W latach 1999-2021 prof. Zbigniew Michna był zatrudniony na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na stanowisku adiunkta a następnie profesora nadzwyczajnego i profesora uczelni. Od roku 2021 jest pracownikiem Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej Politechniki Wrocławskiej.
Jego praca badawcza skupia się na modelowaniu stochastycznym w ubezpieczeniach, łańcuchach dostaw, systemach kolejkowych i symulacjach komputerowych opartych na metodach Monte Carlo. Ponadto zajmuje się ekstremami procesów stochastycznych w tym procesów Lévy’ego i procesów gaussowskich i ich zastosowaniami w ubezpieczeniach, łańcuchach dostaw i systemach kolejkowych. Publikuje w czasopismach z zakresu probabilistyki stosowanej, procesów stochastycznych, ekonomii, finansów i zarządzania.
Współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu w Lozannie (Instytut Nauk Aktuarialnych, Szwajcaria), Uniwersytetu w Exeter Szkoły Biznesu (Centrum Symulacji, Analityki i Modelowania, Wielka Brytania), Uniwersytetu w Aalborg (Instytut Produkcji i Materiałów, Grupa Badań Operacyjnych, Dania) i Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Matematyczny).
W latach 2016-2020 był przedstawicielem nauczycieli akademickich w Senacie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.