Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Rusza gra o „Cybertron” WIT i WCSS

Data: 06.09.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Hakerzy chcą sparaliżować dostawy wody do miasta. Katastrofa jest blisko. Tak zaczyna się gra „Cybetron”, w której – dzięki współpracy PWr, WIT, WCSS i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – udział wezmą uczniowie z Polski i Czech.

Cybetron logo– Obecnie cyberbezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia, dlatego właśnie przygotowaliśmy wydarzenie, które ma zachęcić uczniów z dolnośląskich szkół średnich do zdobywania wiedzy z zakresie cyfrowych zagrożeń – tłumaczy Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Kto powstrzyma hakerów

Cyberton: rektror PWr prof. Arkadiusz Wójs i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski„Cybertron” to zespołowa gra sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.

Fabuła gry zakłada atak hakerów na przedsiębiorstwo wodociągów miejskich. Chcą oni sparaliżować dostawę wody do wielkiej aglomeracji miejskiej. Zadaniem uczniów będzie ich powstrzymanie.

Rywalizacja została podzielona na dwie części. Najpierw uczestnicy wezmą udział w grze terenowej, w trakcie której będą musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu PWr hasła i instrukcje. Wskazówki przydadzą im się w kolejnym etapie, czyli części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem.  

– Nie tylko jesteśmy gospodarzem całego wydarzenia, ale to właśnie nasi pracownicy i studenci z kół naukowych przygotowują zadania, z którymi będą się musieli zmierzyć uczestnicy. To także specjaliści z PWr będą przeciwnikami licealistów w drugim dniu rywalizacji – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Etap informatyczny złożony będzie z kilku zadań typu CTF (Capture the flag) z zakresu m.in. sieciowości, kryptografii czy bezpieczeństwa stron sieciowych. Celem graczy będzie pokonywanie cyfrowych przeszkód i znalezienie określonego ciągu znaków. Co ważne, licealiści będą się przy tym uczyć, jak unikać cyberataków i jak się przed nimi zabezpieczać, a nie jak stwarzać zagrożenie.

W stworzenie scenariusza gry i niektórych zadań zaangażowani byli m.in. studenci z kół naukowych White Hats i TK Games działających na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji oraz uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr, którzy brali udział w poprzedniej edycji zawodów w Czechach.

Zapisy już trwają

Cyberton – grafikaW wydarzeniu mogą wziąć udział dwuosobowe zespoły uczniów szkół średnich z całego Dolnego Śląska. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 września na stronie cybertron.edu.pl.

1 i 2 października zaplanowano eliminacje w formie online, a pięć najlepszych zespołów z regionu weźmie udział w finale, który odbędzie się 22-23 października na Politechnice Wrocławskiej. Do Wrocławia przyjedzie również dziesięciu najlepszych uczniów z Kraju Kralovohradeckiego, którzy przeszli czeskie eliminacje.


– To, że polscy uczniowie mogą przyjechać do Czech, a czescy do Polski, jest bardzo ważne, ponieważ cyberbezpieczeństwo i świat IT nie mają granic, a to jedna z kluczowych korzyści, jakie zaoferowała nam Europa. Dlatego trzymam kciuki za wszystkich uczniów, aby rozwijali swoje umiejętności i miejmy nadzieję, chronili nas w przyszłości – podkreślił Arnost Stepanek, zastępca hetmana Kraju Kralovohradeckiego.


Organizatorami wydarzenia są samorząd województwa dolnośląskiego, Politechnika Wrocławska, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Stowarzyszenie Startup Founders.

Więcej informacji na stronie gry.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję