Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Siedmiu Wspaniałych wygrało „Wyzwanie z Google Cloud”

Data: 08.05.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Siedmiu studentów naszego wydziału wygrało „Wyzwania z Google Cloud”, którego organizatorem było Google Cloud. W sumie w rywalizacji wzięło udział ponad 100 studentów, głównie z WIT, którzy musieli nie tylko przejść wszystkie zadania, laboratoria ale jeszcze zrobić to w jak najkrótszym czasie. Gratulujemy!

Wyzwanie polegało na przejściu laboratoriów na platformie Google Cloud Skills Boost i poznanie narzędzi związanych z tą technologią: od analizy danych, przez Kubernetes, na bezpieczeństwie w chmurze kończąc. Ostatecznie siedmiu studentów WIT, najszybciej nabyło w/w umiejętności i tym samym zdobyli przynajmniej 3 oznaki Skill Badge. 

Siedmiu studentów WITSiedmiu Wspaniałych

Filip Dowhan, student II roku Teleinformatyki, Michał Gniadek, student I roku Informatyki stosowanej i Kacper Tytko z Cyberbezpieczeństwa (zdobyli nagrody I stopnia),

Przemysław Barcicki, student II roku Inżynierii systemów i Adam Wilk z Cyberbezpieczeństwa (zdobyli nagrody II stopnia),

Miłosza Woźniak z Teleinformatyki i Rafał Mielniczuk z Informatyki stosowanej (nagrody III stopnia).

Szybki i Zadowolony

Filip DowhanFilip Dowhan, student II roku Teleinformatyki na wykonanie zadań poświęcił ok. 8 godzin ale – jak przyznaje – taki miał plan, aby na wyzwanie poświęcić jeden dzień i zrobić to bez przerw.

– Wziąłem udział w wydarzeniu, aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy i zdobyć nowe umiejętności praktycznych we wciąż rozwijających się technologiach – opowiada student Teleinformatyki.

Dodaje, że najciekawsza dla niego okazała się sama technologia chmury, z którą wcześniej nie miał zbyt dużego doświadczenia.

– Po szkoleniu na platformie zacząłem rozumieć ten koncept i nauczyłem się obsługi Google Cloud bez większego problemu. Wszystko okazało się bardzo proste – opowiada Filip Dowhan.

Za wyzwanie otrzymał bardzo dużo tokenów potrzebnych do realizacji szkoleń, które jeszcze przez pół roku od zakończenia wyzwania będą ważne. Dzięki temu dalej może się rozwijać we własnym tempie. Inspirująca dla niego okazały się również rozmowy z pracownikami Google Cloud, podczas których dowiedział się wielu istotnych rzeczy. Weźmie je pod uwagę planując swoją przyszłą ścieżkę kariery.

Praktyka czyni mistrza

Z kolei Michał Gniadek, student I roku Informatyki stosowanej na wykonanie wszystkich zadań poświęcil jedynie 7 godzin! W wyzwaniu Google Cloud wziąl udzial, ponieważ chciał poznać GCP w praktyce.

– Uważam, że obliczenia chmurowe, to przyszłość i można wykorzystywać je w bardzo efektywny sposób zarówno w prywatnych projektach, jak i biznesowych. Nawet jeżeli ktoś nie planuje przyszłości z GCP, to myślę, że warto znać podstawowe zasady pracy w chmurze. Laby były bardzo zróżnicowane, począwszy od prostego tworzenia maszyn wirtualnych, po wykorzystywanie GCP do obliczeń dla sztucznej inteligencji. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie – opowiada student.

Jego zdaniem wyzwanie było interesujące, a praktyczne laby sprawiły, że łatwiej zapamiętać struktury GCP. POnadto umożliwiają tworzenie działających aplikacji, zamiast zwykłego “wyklikiwania” pustych usług.

Najtrudniejszym etapem były – zdaniem Michała Gniadka – końcowe egzaminy, które wymagały wykonania konkretnych zadań na platformie. Unikalną zaletą była możliwość bezpłatnego tworzenia realnych zasobów i korzystania z prawdziwej infrastruktury GCP.

Impuls do działania

Kacper TytkoDla Kacpra Tytko z Cyberbezpieczeństwa możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu, to poszerzenie swojej wiedzy oraz praktyczne wypróbowanie platformy Google Cloud.

– To był impuls, aby zapoznać się i rozwijać umiejętności związane z rozwiązaniami chmurowymi. Miałem nadzieję na zapoznanie się ze sposobem działania usług, które wykorzystujemy każdego dnia. Uznałem to za okazję do zdobycia cennych umiejętności i nie pomyliłem się – mówi student.

Dla niego również rozgrywka Google była niezwykle interesującym doświadczeniem, a ścieżki szkoleniowe dostarczyły podstawowych informacji niezbędnych do rozpoczęcia pracy z narzędziami Google przy uczeniu maszynowym lub obróbce, reprezentacji dużych ilości danych.

– Poznałem zupełnie nowe metody i narzędzia do automatyzacji pracy czy obsługi dużej liczby plików. Zupełnie nowe środowisko było zarówno największą przeszkodą jak i motywacją do ciągłej nauki, przynoszącej wymierne i satysfakcjonujące rezultaty. Niezwykle zaskoczyło mnie jak wiele dziedzin może wykorzystać platformę Google Clouds i to jak jest rozbudowana oraz ile oferuje możliwości. To niesamowite jak przy niewielkiej wiedzy oraz wykorzystaniu minimalnych funkcji możliwe było niemalże natychmiastowe wykonywanie pracy, która przy wykorzystaniu innych metod zajęłaby do kilku godzin – opowiada Kacper Tytko.

Googlowanie w Wzywaniu Googla

Przemysław BarcickiPrzemysław Barcicki, student II roku Inżynierii systemów od zawsze interesował się informatyką. Dlatego wybrał technikum z profilem informatycznym, bowiem zdecydowanie bardziej woli praktyczne zajęcia od teorii. Dlatego gdy dowiedział się o wydarzeniu, natychmiast uznał, że to coś dla niego.

– Z rozwiązaniami chmurowymi wiążę swoją przyszłość. Natomiast fakt, że całe wydarzenie było praktyczna, to dodatkowy atut. Dlatego postanowiłem w nim wziąć udział bez większego zastanowienia – wyjaśnia student.

Według studenta Inżynierii systemów nauka czegoś z czym wiąże się swoją przyszłość jest ciekawa i inspirująca. Pracując z laboratoriami zdobył nowe umiejętności, z których zdążył już skorzystać we własnych projektach. Najtrudniejsze dla niego okazały się laboratoria sprawdzające wiedzę ale i tak bez większego trudu dały się rozwiązać.

– Jedyne co sprawiało problemy, to lekkie niedociągnięcia w instrukcjach, przez które zamiast korzystać tylko z GCP musiałem korzystać z Internetu, aby znaleźć powód, dla którego coś nie działa ale można to zaliczyć do zdobywania umiejętności, tym razem w googlowaniu – mówi żartobliwie Przemysła Barcicki.

Zarządzanie chmurą

Adam WilkZ kolei dla Adama Wilka z Cyberbezpieczeństwa udział w wydarzeniu, to możliwość zdobycia nowych umiejętności posługiwania się Google Cloud.

– Najciekawsza była możliwość zetknięcia się z nowymi wyzwaniami, związanymi z laboratoriami przygotowanymi na platformie GCP. Dzięki temu zdobyłem podstawowe umiejętności zarządzania infrastrukturą chmurową, a także wykorzystania Kubernetes w tego typu środowiskach. Najtrudniejsze było znalezienie wystarczającej ilości wolnego czasu do wykonania wszystkich interesujących mnie modułów – wylicza student.

Przez trudności do...chmury

Natomiast Miłosz Woźniak z Teleinformatyki uważa, że technologie chmurowe mogą stanowić jeden z ważniejszych aspektów przyszłych sieci informatycznych, dlatego każda możliwość zapoznania się z nimi jest bardzo atrakcyjna. Ponadto – uważa student - Google to gigantyczna firma i w tej kwestii wiedzą co robią. Dobrze opracowali swoje rozwiązania technologiczne i same laboratoria do nauki.

– Wydarzenie było bardzo ciekawe. Nauczyłem się podstaw obsługi niektórych rozwiązań od Google. Mam zamiar skorzystać z udostępnionych środków i zdobyć więcej umiejętności, które mogą być ogólnie przydatne w IT, nie tylko przy tej konkretnej technologii Google – mówi student Teleinformatyki.

Według niego laboratoria były dobrze rozpisane. Jednak najtrudniejsze były egzaminy końcowe do każdego badża, bo mimo że są dobrze zrobione, to niekiedy brakowało konkretnego opisu lub specyfikacji i trzeba było się domyślić jakie opcje mają zostać użyte.

Inspirująca nauka

Rafał MielniczukZawsze coś interesującego "do roboty" stara się znaleźć Rafał Mielniczuk z Informatyki stosowanej. Jak sam przyznaje nie ma żadnego specjalnego hobby, które wypełniałoby wolne godziny, ale lubi, gdy jego grafik jest pełny.

– Czuję wtedy, że dobrze wykorzystuję każdą chwilę. Jest to przyjemne uczucie zwłaszcza, gdy przedmiotem aktywności jest coś, co odpowiada moim zainteresowaniom i pozwala mi się rozwijać. Właśnie czymś takim było wyzwanie Google – opowiada Rafał Mielniczuk.

Dla studenta Informatyki stosowanej szczególnie ciekawy okazał się szeroki wachlarz narzędzi dostępnych w chmurze. Świadomość tego, że dostał środki na naukę każdego z nich była inspirująca.

– Nie sądzę, bym kiedykolwiek w 100 proc. wykorzystał tak dużą ofertę, ale miałem możliwość zapoznania się z nią. Wybrałem ścieżkę DevOps. Szczególnie dobrze bawiłem się na niej i wyniosłem wiele przydatnych informacji. Mimo, że nie stałem się profesjonalistą, to teraz wiedziałbym do jakich materiałów się odnieść, aby realizować podobne zadania. Laboratoria dały mi przystępny wgląd, jak mogłaby wyglądać rzeczywista praca z niektórymi narzędziami – wylicza Rafał Mielniczuk.

Najtrudniejsze okazało się dla niego finalne laboratorium, które wymagało większego doświadczenia od tego zdobytego na zaledwie kilku wstępnych laboratoriach. Jednak przy drobnej pomocy Internetu i przekopiowaniu kilku linijek kodu dał sobie radę i wyniósł z tego wiele pożytecznych umiejętności.

Zadowoleni z wykonania zadania

Wręczając nagrody zwycięzcom Kamila Cioś z Google Cloud dziękowała wszystkim uczestnikom, którzy podjęli pierwsze Wyzwanie i postanowili poszerzyć swoje umiejętności.

– Przede wszystkim gratuluję zwycięzcom, że dotrwali do celu i mają w swoim portfolio bardzo konkretne umiejętności, które są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Zachęca do kontynuowania przygody z Google Cloud – mówi Kamila Cioś.

Ze zwycięstwa studentów WIT w rozgrywce cieszy się prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT, bowiem zależy mu, aby studenci mogli poszerzać nie tylko swoją wiedzą na studiach ale i zdobywać praktyczne, zawodowe umiejętności.

– Zapraszając różne firmy do współpracy, chcemy przedstawić naszym studentom jak bogata oferta czeka na nich na rynku pracy. Chcemy tym samym zachęcić ich do zdobywania wiedzy i umiejętności na wydziale. To wszystko po skończeniu studiów przyniesie bardzo wymierne korzyści. I nie mam na myśli tylko finansowej strony ale przede wszystkim świadomość czego się nauczyli i jak będą mogli to wykorzystać podejmując pracę – mówi dziekan WIT, który spotkał się ze studentami, aby im osobiście pogratulować.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję