Sukcesy zespołów naszej katedry w hackatonie „HackYeah”

Data: 17.12.2021

Trzy główne nagrody w międzynarodowym hackatonie HackYeah powered by Centrum GovTech zdobyły zespoły złożone z pracowników i absolwentów naszej Katedry Sztucznej Inteligencji. Zadania związane m.in. z nowymi technologiami rozwiązywało ponad 1,5 tys. uczestników.

Grafika zespołu

YAI TeamHackYeah to największy hackathon w Europie, który tym razem odbył się w Katowicach w formie hybrydowej. Uczestnicy mieli tylko 40 godzin na rozwiązanie postawionego przed nimi zadania z takich dziedzin jak: biznes, zdrowie i gospodarka. W tym czasie musieli wymyślić, przetestować, rozwinąć i udoskonalić swój pomysł.

Świetnie z zadaniami poradziły sobie zespoły z Politechniki Wrocławskiej – „YAI Team i „Bards.AI, które zdobyły aż trzy główne nagrody.

„YAI Team, w skład którego weszli dr inż. Jan Kocoń, Marcin Gruza oraz Piotr Miłkowski, pracownicy Katedry Sztucznej Inteligencji, zwyciężył w zadaniu „Hydrogen Challenge – Data Optimisation” zleconym przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Slajd prezentacjiYAI Team W ramach wyzwania przygotowali system optymalizacji łańcucha dostaw wodoru dla zadanego zapotrzebowania w postaci floty pojazdów, a za zwycięstwo otrzymali 40 tys. zł.

– Wykorzystaliśmy metody sztucznej inteligencji, głównie algorytmy genetyczne oraz particle swarm optimization – mówi dr inż. Jan Kocoń. – System szukał odpowiedzi na pytanie, ile elektrowni odnawialnych źródeł energii jest potrzebnych, jakiej mocy, jaka jest wymagana moc elektrolizerów i pojemność zbiorników na wodór, aby zapewnić stabilną produkcję wodoru, uwzględniając również zmienność produkcji energii ze słońca i wiatru w ciągu roku – dodaje.

Z kolei zespół „Bards.AI złożony z pracowników i absolwentów naszej uczelni – Damiana Brzozy, Karola Gawrona, Michała Pogody, Michała Swędrowskiego, Norberta Ropiaka i Mateusza Zimocha, zwyciężył w aż dwóch zadaniach zlecony przez BGK i Instytut Pamięci Narodowej, zdobywając nagrody o łącznej wartości 70 tys. zł.

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.