Dokładnie 76 lat temu profesor przedwojennej Politechniki Lwowskiej Kazimierz Idaszewski wygłosił pierwszy po wojnie wykład po polsku we Wrocławiu – dla studentów III i IV roku Oddziału Elektrycznego. Od lat dzień 15 listopada obchodzimy jako Święto Politechniki. W tym roku również świętujemy, ale z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem władze uczelni zdecydowały o przełożeniu uroczystych obchodów na marzec.
„Pandemia, która uniemożliwiła nam celebrowanie Święta Politechniki, pokazuje jednocześnie, jak ważne są badania naukowe, jak odpowiedzialny i ważny dla społeczeństwa zawód wykonujemy. Jestem dumny z Państwa osiągnięć i z sukcesów naszej Politechniki. Ogromnie Państwu dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego – uważa prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Z okazji święta życzenia złożyli również:
Prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji: z okazji Święta Politechniki Wrocławskiej chciałbym życzyć nam wszystkim, aby uczelnia była miejscem, w którym nie tylko zdobywa się wiedzę, kształci się ale i poszerza horyzonty, zdobywa przyjaciół i przebywa z chęcią oraz satysfakcją.
Studentom życzę, zwłaszcza naszym, aby WIT spełnił ich oczekiwania i dał im dobre wykształcenia, a po latach, aby pobyt na uczelni, i na wydziale wspominali jako najlepszy okres w życiu.
Pracownikom zaś życzę miłej atmosfery i życzliwości.
Chciałbym, aby nasz wydział był nie tylko najlepszy w Polsce oraz innowacyjny, ale i otwarty na drugiego człowieka i jego potrzeby. Powodzenia!
Prof. Paweł Wachel, prodziekan ds. studenckich: Szanowni Studenci! Czego mogę Wam życzyć w dniu święta Politechniki Wrocławskiej?
W obecnej sytuacji najbardziej wyświechtane życzenia zdrowia, wydają się być bardzo na miejscu. Pozostawiając jednak nieco z boku sprawy pandemii, życzę Wam, aby czas spędzany w murach uczelni był dla was czasem inspiracji i rozwoju.
Studia są krótkie! Nie czekajcie więc z realizacją swoich pasji. Odkrywajcie obszary, które was rozwijają. Dzielcie się pozytywną energią i angażujcie się w życie wydziału i całej uczelni. Wszystkiego dobrego!
Prof. Robert Burduk, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki: z okazji Święta Politechniki Wrocławskiej chciałbym życzyć studentom, doktorantom ale i wszystkim pracownikom uczelni, a zwłaszcza pracownikom i studentom Wydziału Informatyki i Telekomunikacji satysfakcji z miejsca, w którym jedni się uczą, zdobywają wiedzę i wykształcenie, a drudzy te wiedzę dostarczają i dbają, aby nauka i praca odbywały się w jak najlepszych warunkach.
Życzę wszystkim ale również sobie, abyśmy mieli powody do dumy z naszego wydziału, na którym panuje przyjazna atmosfera i życzliwość. Miejscem, w którym lubi się być, chętnie przebywa i wraca wspomnieniami.
Na koniec w przededniu kolejnej fali pandemii życzę wszystkim zdrowia.
Trzymajcie się i do zobaczenia na zajęciach czy korytarzach WIT.
Dr Bogumiła Hnatkowska, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki: 15 listopada obchodzimy Święto Politechniki Wrocławskiej. Z tej okazji chciałabym życzyć uczelni wielu lat stabilnego rozwoju, trafionej strategii i konsekwentnej realizacji.
Pracownikom – parafrazując Bułata Okudżawę – życzę wszystkiego według potrzeb: naukowcom – innowacyjnych pomysłów, które zrewolucjonizują świat,
dydaktykom – doskonalenia warsztatu pracy i rzeszy zadowolonych studentów,
administracji – cierpliwości dla wszystkich wokół,
studentom - aby po latach stwierdzili, iż PWr była ich najlepszym wyborem, a czas spędzony na uczelni najlepszym okresem w życiu.
Dr Maciej Gębala, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki: w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej życzę studentom nowego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji sukcesów i satysfakcji ze studiowania oraz przyjaznego wydziału, na którym mieliby szansę rozwijać swoje umiejętności i zainteresowań.
Pracownikom życzę satysfakcji z pracy a także, aby ich udana współpraca na wydziale i uczelni była powodem do dumy z sukcesów własnych oraz koleżanek i kolegów.
Wszystkim zaś życzę, aby nowy wydział jako część PWr był jednym z najlepszych w kraju.
Prof. Dariusz Król, prodziekan ds. ogólnych: w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej życzę studentom, doktorantom i pracownikom Wydziału Informatyki i Telekomunikacji powodzenia, życzliwości i satysfakcji z uczenia się, nauczania i prowadzenia badań naukowych.
W szczególności studentom i doktorantom życzę przyjaznego i uśmiechniętego wydziału, na którym mieliby szansę rozwijania swoje zdolności.
Pracownikom, aby ich praca i udana współpraca mogła być powodem do dumy z sukcesów własnych, a także koleżanek i kolegów. Wszystkim zaś życzę, aby największy wydział na PWr był najlepszy w kraju, otwarty na świat i nowe wyzwania.
Nowe nazwiska na tablicy w Alei Profesorów
Z okazji Święta Politechniki Wrocławskiej na tablicy w Alei Profesorów odsłonięto także 24 nowe nazwiska. Tylu bowiem uczonych odebrało w ostatnim czasie nominacje profesorskie z rąk prezydenta RP.
– Cieszę się, że na Politechnice Wrocławskiej mamy nowych profesorów. To jest radosne święto dla naszej uczelni. Gratuluję wszystkim! – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.
Z naszego wydziału w Alei Profesorów znaleźli się:
Prof. Wojciech Bożejko – profesor nauk inżynieryjno-technicznych
Prof. Wojciech Bożejko pracuje w Katedrze Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania na Wydziale Informatyki i Telekomunikacjii. Ukończył dwa kierunki studiów – informatykę na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego (w roku 1999) oraz Wydział Instrumentalny w specjalności fortepian na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (w roku 1998).
Studia doktoranckie ukończył na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie realizował pracę doktorską pod kierunkiem prof. Czesława Smutnickiego. Pracę – z wyróżnieniem – obronił w 2003 r. Od tego czasu pracuje na Wydziale Elektroniki PWr, gdzie habilitował się w roku 2011 w dyscyplinie automatyka i robotyka.
Prof. Wojciech Bożejko jest autorem lub współautorem ponad dwustu prac naukowych o zasięgu międzynarodowym, w tym pięciu monografii. Wypromował trzech doktorów, a pod jego opieką znajduje się obecnie trzech kolejnych doktorantów. Był także kierownikiem trzech projektów naukowych NCN. Współpracuje z naukowcami z Politechniki Czeskiej w Pradze oraz University of Technology Sydney.
Od 2019 r. prof. Bożejko pełni funkcję kierownika Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania. Jego zainteresowania naukowe mają charakter interdyscyplinarny i obejmują zarówno zagadnienia informatyki jak i automatyki: badania operacyjne, szeregowanie zadań, metody rozwiązywania problemów NP-trudnych i obliczenia równoległe.
Prof. Olgierd Unold – profesor nauk inżynieryjno-technicznych
Olgierd Unold pracuje w Katedrze Informatyki Technicznej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka uzyskał z wyróżnieniem w 1994 r. za rozprawę doktorską poświęconą przetwarzaniu języka naturalnego oraz gramatyk. Pierwsza w języku polskim monografia poświęcona wnioskowaniu gramatycznemu była podstawą otrzymania w 2011 r. habilitacji na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
Jego działalność naukowa jest różnorodna i obejmuje szeroki wachlarz zagadnień sztucznej inteligencji, zarówno metody symboliczne, jak i modele inteligencji obliczeniowej. W dorobku posiada prace dotyczące m.in. nowych metod indukcji gramatyk, uczących się systemów klasyfikujących, heurystycznych algorytmów optymalizacyjnych, eksploracji danych biologicznych czy konstrukcji komputerów biomolekularnych.
Prof. Olgierd Unold jest współautorem pond 130 artykułów o zasięgu międzynarodowym, jednego patentu, kierował i był wykonawcą projektów naukowych finansowanych przez NCN i MNiSW, recenzował kilkadziesiąt prac nadesłanych do wiodących czasopism naukowych.
Jest głównym redaktorem numeru specjalnego czasopisma Machine Learning (klasa Q1), członkiem Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego, komitetów programowych i organizacyjnych ponad stu konferencji zagranicznych. Od 2013 r. kieruje Zespołem Inżynierii Oprogramowania i Inteligencji Obliczeniowej na Wydziale Elektroniki, aktywnie współpracującym przy tym z sektorem gospodarczym.
Prywatnie prof. Olgierd Unold jest od 30 lat mężem Anny, ojcem Janka, Marysi, Kuby i Oli. Jeden z synów jest absolwentem, a drugi studentem PWr. Prezesuje wrocławskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Przyjaciół Spotkań Małżeńskich.
Prof. Mieczysław Wodecki – profesor nauk inżynieryjno-technicznych
Prof. Mieczysław Wodecki pracuje na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Telekomunikacji i Teleinformatyki.
Stopień doktora uzyskał w 1988 roku. Habilitował się w 2011 r. na Wydziale Elektroniki PWr. Jest autorem ponad 140 prac naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują: problemy optymalizacji dyskretnej, szeregowanie zadań, metody rozwiązywania problemów NP-trudnych, obliczenia równoległe oraz metody probabilistyczne.
ula