Nominacje profesorskie otrzymali: prof. Urszula Markowska-Kaczmar z naszego wydziału oraz prof. Rafał Latajka (Wydział Chemiczny) i prof. Karol Malecha (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów). Gratulujemy.
Prof. Urszula Markowska-Kaczmar z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji
Prof. Urszula Markowska-Kaczmar pracuje w Katedrze Sztucznej Inteligencji na WIT. Ukończyła studia na Wydziale Elektroniki. Tutaj też obroniła pracę doktorską. W 2008 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w dziedzinie informatyki.
Od początku kariery naukowej jej zainteresowania badawcze koncentrują się na metodach inteligencji obliczeniowej. Początkowe pracy dotyczyły klasycznych sieci neuronowych i możliwości objaśniania ich działania, co dziś nazwalibyśmy badaniami w kierunku wyjaśnialnej sztucznej inteligencji. Wraz z rozwojem tej dziedziny badania migrowały przez impulsowe sieci neuronowe do modeli głębokich i ich zastosowań w ostatnich latach.
Prof. Urszula Markowska-Kaczmar jest autorką ponad 130 publikacji dotyczących sieci neuronowych, sztucznego życia i sieci głębokich. Jest członkinią międzynarodowych komitetów prestiżowych konferencji i recenzentką w wiodących czasopismach z dziedziny sieci neuronowych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
Prof. Rafał Latajka z Wydziału Chemicznego
Prof. Rafał Latajka jest pracownikiem Katedry Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemicznym. Jego kariera zawodowa jest związana z Politechniką Wrocławską - doktorat, realizowany pod kierunkiem profesora Pawła Kafarskiego, obronił z wyróżnieniem w 2001 r., habilitację uzyskał w 2009 r., a od 2013 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.
Odbył dwa staże podoktorskie – pierwszy w ramach stypendium wyjazdowego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza (rok 2002). Następnie we wrześniu 2003 roku wyjechał na roczny staż podoktorski w ramach stypendium Marii Skłodowskiej-Curie do Universita di Napoli “Federico II”, Dipartamento di Chimica Bioinorganica (Włochy).
Jego zainteresowania badawcze dotyczą peptydomimetyków – glikopeptydów, dehydropeptydów i peptydotriazolamerów – szczególnie w kontekście korelacji struktura – aktywność. Prowadzi również badania nad projektowaniem, syntezą oraz aktywnością inhibitorów enzymów istotnych w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym – tyrozynazy i elastazy neutrofilowej.
Kierowany przez prof. Rafała Latajkę zespół aktywnie współpracuje z innymi ośrodkami badawczymi – między innymi z Bielefeld University (Niemcy) oraz Universita di Firenze (Włochy).
W kadencji 2020-2024 pełni funkcję kierownika studiów doktoranckich oraz pełnomocnika dziekana ds. osób z niepełnosprawnościami na Wydziale Chemicznym.
Od 2016 r. jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a w kadencji 2019-2021 pełnił funkcję I wiceprezesa.
Prof. Karol Malecha z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Prof. Karol Malecha ukończył z wyróżnieniem w 2005 r. studia magisterskie na kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Dodatkowo jego praca magisterska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).
W 2009 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Praca otrzymała także I nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni 2010” organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).
W 2014 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie elektronika.
Obecnie pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, a prowadzone przez niego prace naukowe koncentrują się na opracowaniu technologii ceramicznych oraz ceramiczno-polimerowych mikrosystemów i ich zastosowaniu w analityce chemicznej, biologii, medycynie oraz badaniach kosmicznych.
Wspomniane badania prowadzi we współpracy zarówno z ośrodkami naukowymi (m. in. Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN), jak i przemysłem (m. in. Technology Transfer Agency TECHTRA, Nanores, Wrocławski Park Technologiczny).
Jest autorem ponad 150 prac naukowych, w tym ponad 50 opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych. Jest również współautorem 15 patentów.
Prof. Karol Malecha był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę naukową, m. in. Nagrodą Naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych naukowców, Stypendium „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2019 r. został wybrany na wiceprezydenta Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Technik Mikroelektronicznych IMAPS-Poland Chapter. Pełni również funkcję redaktora pomocniczego (Associated Editor) w czasopiśmie IEEE Access.