Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Tytuł professor magnus dla prof. Świątka i prof. Więckowskiego!

Data: 29.06.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Tytuł professor magnus – trafił do dwóch wybitnych naukowców WIT: prof. Tadeusza Więckowskiego i prof. Jerzego Świątka. Ponadto tytuły z rąk rektora odebrali jeszcze czterej inni wybitni badacze PWr za uznaniu ich zasług dla nauki i naszej uczelni. Gratulujemy!

Grafika

Od teraz przez trzy następne lata tytułem professor magnus będą mogli posługiwać się: prof. Krzysztof Abramski (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów), prof. Marek Bryjak (Wydział Chemiczny), prof. Lech Gładysiewicz (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), prof. Antoni Szydło (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), prof. Jerzy Świątek (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) oraz prof. Tadeusz Więckowski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji).

Tym samym obecnie na naszej uczelni dwanaście osób posiada status professor magnus, w zeszłym roku otrzymali go: prof. Jan Biliszczuk (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), prof. Edward Chlebus (Wydział Mechaniczny), prof. Jan Misiewicz (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), prof. Janusz Mroczka (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów), prof. Marek Samoć (Wydział Chemiczny) i prof. Aleksander Weron (Wydział Matematyki).

Status professor magnus nadawany jest w trybie konkursowym, przeprowadzanym w semestrze letnim i przyznawany na okres trzech lat przez rektora, wyłącznie na wniosek Kolegium Przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych, po zasięgnięciu opinii Senatu.

Każdy, kto otrzymuje ten tytuł, ma prawo posługiwać się nim wewnątrz i na zewnątrz uczelni. Zachowuje także prawo do zatrudnienia na stanowisku profesora w niezmienionym wymiarze czasu pracy i na dotychczasowych warunkach po przejściu na emeryturę. Może również pełnić funkcję kierownika katedry Politechniki Wrocławskiej (w okresie zatrudnienia).

Sylwetki naukowców WIT, którzy otrzymali status professor magnus Politechniki Wrocławskiej w roku 2022

grafika

Prof. Jerzy Świątek urodził się 30 września 1953 roku w Jaśle.

prof. Jerzy ŚwiątekStudia ukończył na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej w 1977 r. uzyskując dyplom magistra inżyniera elektronika o specjalności systemy cybernetyki. 28 września 1979 roku otrzymał stopień doktora nauk technicznych, a 24 czerwca 1987 roku stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie: automatyka i robotyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W wyniku postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk 7 października 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.

Prace badawcze prof. Jerzego Świątka są ulokowane w dyscyplinie: automatyka i robotyka, informatyka w specjalności: komputerowe systemy modelowania, identyfikacji, rozpoznania, wspomagania decyzji i sterowania. W szczególności skupione są wokół problemów modelowania i identyfikacji obiektów biologicznych, identyfikacji dwustopniowej i jej zastosowań, identyfikacji wejściowo-wyjściowych systemów złożonych, identyfikacji sieciowych systemów złożonych, w tym kompleksów operacji, zastosowanie sieci neuronowych w modelowaniu i identyfikacji systemów złożonych, modelowanie i identyfikacja obiektów opisanych przy pomocy relacji, systemy wspomagania decyzji z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji, w tym metod modelowania, identyfikacji i rozpoznawania.

W swoim dorobku posiada ponad 300 opublikowanych prac, w tym monografię i książkę. Jest też współautorem dwóch skryptów i 35 opracowań zwartych. Ponadto kilkanaście jego opracowań związanych jest z organizacją procesu nauczania, a konkretnie: wdrożenia trójstopniowego (bolońskiego) modelu kształcenia oraz systemu zapewnienia jakości nauczania.

Prof. Jerzy Świątek opracował i prowadzi wykłady z zakresu teorii eksperymentu i identyfikacji, metod optymalizacji, teorii decyzji i operacji, metod rozpoznawania obrazów oraz wykład monograficzny nt. identyfikacji systemów złożonych i jej zastosowań. Opracował i prowadził wykłady specjalistyczne na podyplomowym studium z zakresu mikrokomputerów w automatyce i technice systemów oraz systemów zarządzania.

Jest współautorem nowych stanowisk laboratoryjnych z zakresu mikrokomputerów w automatyce i technice systemów. Współautor skryptów laboratoryjnych dotyczących ww. problematyki. Brał udział w pracach Wydziałowej Komisji Programowej na dawnym Wydziale Informatyki i Zarządzania - opracowanie programów dla specjalności Systemy Sterowania na kierunku informatyka oraz w pracach Wydziałowej Komisji ds. kierunku automatyka i robotyka- opracowanie programów i uruchomienie kierunku na Wydziale Elektroniki.

Jest inicjatorem unikatowej specjalności Podstawowe Problemy Informatyki na kierunku informatyka oraz unikatowego kierunku inżynieria systemów na dawnym Wydziale Informatyki i Zarządzania. Autor wielu inicjatyw mających na celu modernizację procesu kształcenia w Politechnice Wrocławskiej oraz wdrożenie postanowień procesu bolońskiego.

Był promotorem czternastu zakończonych przewodów doktorskich, recenzentem w trzech postepowaniach o tytuł profesora w pięciu przewodach habilitacyjnych oraz dwudziestu trzech prac doktorskich W latach 1990-1993 był członkiem Rady Programowej Studiów Doktoranckich Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Jerzy przewodniczył komitetom organizacyjnym wielu konferencji krajowych i zagranicznych.

Uczestniczył w kierowaniu zespołem badawczym realizującym zadania w programach CPBP 02.15 „Badania Systemowe i ich Priorytetowe Zastosowania” oraz RP I.02 „Teoria Sterowania i Optymalizacja Ciągłych Procesów Dynamicznych i Procesów Dyskretnych”. Był kierownikiem zespołów realizujących zadania badawcze w ramach badań własnych oraz w działalności statutowej. Był kierownikiem grantów: „System adaptacyjnego sterowania obiektem złożonym z wykorzystaniem dwustopniowej identyfikacji” (1990-1991) oraz „Identyfikacja systemów złożonych z zastosowaniem do sterowania adaptacyjnego - algorytmy, programy komputerowe” (1991-1994). W latach 2010-2013 był kierownikiem zadania 3.2 Sieci e-zdrowie w Projekcie Inżynieria Internetu Przyszłości.

Prof. Jerzy Świątek był członkiem: Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, Komisji Informatyki i Automatyki PAN - Oddział Wrocław, sekcji Komputerowych Systemów Wspomagania Decyzji - Komitetu Informatyki PAN, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu ds. Dydaktyki, następnie prodziekana ds. nauczania, przez dwie kadencje dziekana Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, dwie kadencje prorektora ds. nauczania PWr oraz kolejne dwie kadencje pełnił funkcje dziekana Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr. Był kierownikiem Zakładu Modelowania i Identyfikacji w Instytucie Sterowania i Techniki Systemów, Katedry Informatyki, a po reorganizacji kierownikiem Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Modelowania i Uczenia Maszynowego.

Był członkiem Senatu Politechniki Wrocławskiej i Senackiej Komisji ds. Akademickich, Kadry Naukowej i Etyki oraz przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Organizacji i Finansów i członkiem Senackiej Komisji ds. Rozwoju Kadry.

Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Prorektorów ds. Nauczania Polskich Uczelni Technicznych, oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauczania Uczelni Wrocławia i Opola.

Był członkiem i ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2005-2011), Komisji Akredytacyjnej KRASP, oraz Przewodniczącym Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (2006-2009).

Prof. Jerzy Świątek uzyskał dwie indywidualne nagrody Ministra III stopnia, zespołową nagrodę Ministra I stopnia (w zespole dwuosobowym), 35 nagród Rektora PWr, 4 nagrody Dziekana, 5 nagród Dyrektora Instytutu oraz nagrodę Sekretarza Wydziału IV PAN za cykl publikacji nt. identyfikacji i jej zastosowań.

Jest odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Medalem Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego „Z Sercem do Żołnierza”, Złotą Odznaką Akademickiego Związku Sportowego oraz Medalem Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej. Został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Tadeusz Więckowski urodził się 31 października 1952 roku we Lwówku Śląskim.

prof. Tadeusz WięckowskiStudia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1976 roku. Pracę zawodową rozpoczął w 1976 r. w Okręgowym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Radiowej we Wrocławiu. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Rozprawę doktorską zatytułowaną: „Antena ramowa jako sonda pola magnetycznego w środowiskach stratnych” obronił w 1980 roku. W tym też roku został zatrudniony w Politechnice Wrocławskiej na stanowisku adiunkta. W roku 1993, po przedłożeniu rozprawy pt. „Loop antennas in the electromagnetic field metrology”, otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, a w 1996 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Wrocławskiej.

Tytuł naukowy profesora nauk technicznych nadał mu Prezydent RP w 2002 r. W 2006 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.

Na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcje zastępcy kierownika Zakładu Radiokomunikacji (1985-2005), kierownika pracowni Kompatybilności Elektromagnetycznej, zastępcy dyrektora Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (1990-1996), dyrektora Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (1996-2002), kierownika do spraw jakości akredytowanego przy PCBC Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (1998-2005), kierownika akredytowanego przy PCBC oraz autoryzowanego w Brukseli Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Telekomunikacji Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (od 2005 roku), kierownik dydaktycznego Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej (1980-2002), kierownika Zakładu Radiokomunikacji i Teleinformatyki w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (2005-2006), kierownika Katedry Radiokomunikacji i Teleinformatyki w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (od 2006).

W latach 2002-2008 był prorektorem Politechniki Wrocławskiej ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką, a następnie rektorem Politechniki Wrocławskiej (2008-2016). Obecnie jest dyrektorem Wrocławskiego Centrum Sieciowo Komputerowego (od 2020 roku).

Dwukrotny laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jest doktorem honoris causa: Politechniki Lwowskiej, Moscow Power Engineering Institute i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowski. Jest honorowym profesorem Óbuda University w Budapeszcie i Konsulem Honorowym AGH w Krakowie.

Był m.in. przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (2012-2016), honorowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (2016-2020).

Członek wielu komitetów organizacyjnych i programowych, konferencji krajowych i międzynarodowych. Otrzymał: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal KEN.

Prof. Tadeusz Więckowski posiada w swoim dorobku blisko 190 prac naukowych, w tym 15 książek, monografii i podręczników, ponad 70 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu międzynarodowym, 100 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu krajowym, sześciu zgłoszeń patentowych i patentów, jak również ponad 600 opracowań na rzecz gospodarki, w tym 399 udokumentowanych raportami serii spr. oraz licznych wdrożeń.

W pracy naukowej zajmuje się metodami badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności międzysystemowej instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

W zakresie telekomunikacji do najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie metod badania wrażliwości urządzeń na zaburzenia elektromagnetyczne. Opracowano metody zarówno bezpośredniego, jak i pośredniego oddziaływania zaburzeń na urządzenia. Wyniki tych prac stanowiły podstawę opracowanej przez prof. Tadeusza Więckowskiego koncepcji laboratorium impulsowych narażeń elektromagnetycznych.

Laboratorium to jako pierwsze w kraju i jedno z nielicznych na świecie dało podstawę do powstania wielu podobnych typu laboratoriów w Polsce. Wyniki badań i osiągnięcia wykorzystano we wszystkich w Polsce laboratoriach, których powstanie było konieczne w związku z wprowadzeniem w Polsce Dyrektyw Nowego Podejścia Unii Europejskiej.

Prof. Tadeusz Więckowski jest promotorem ok. 100 prac dyplomowych, 10 prac doktorskich, recenzentem w 5 przewodach o nadanie tytułu profesora (Wydział Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej), 6 przewodach habilitacyjnych bronionych na wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (3 rozprawy) oraz Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Jest także recenzentem 2 monografii habilitacyjnych oraz 9 rozpraw doktorskich bronionych na Wydziałach Elektroniki Politechniki Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Wrocławskiej.

Dzięki niemu kampus uczelni zmienił się za sprawą powstania: Bibliotechu, Technopolis, kompleksu Geocentrum, archiwum, hali sportowej. Zorganizował największy w Polsce Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Otrzymał od senatu uczelni Medal za Wybitne Zasługi dla PWr.

Grafika

Więcej informacji o pozostałych naukowcach tutaj: 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję