WITletter 1/2022

Data: 03.02.2023

Dzień dobry!

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom - wyrażonym w wydziałowej ankiecie - postanowiliśmy wydawać WITlettera, w którym będziemy starali się Państwa informować na bieżąco o najważniejszych sprawach wydziału, sukcesach i nowych przedsięwzięciach.

WITletter będzie ukazywał się w ostatni wtorek miesiąca. Zachęcamy do czytania, dzielenia się uwagami, ale i informowania o sprawach, które powinny trafić do WITlettera. Nie obiecujemy, że wszystkie sprawy trafią na jego łamy, bo musi być aktualny i nie może być zbyt obszerny, ale będziemy się starali.

W tym celu uruchomiliśmy adres dedykowany specjalnie WITletterowi: witletter.wit@pwr.edu.pl. Informacje do WITlettera prosimy przesyłać do końca trzeciego tygodnia miesiąca.

Pierwszy numer WITlettera ukaże się w styczniu, ale w związku ze zbliżającymi się świętami, postanowiliśmy wydać numer zerowy i złożyć Państwu tą drogą życzenia.

Andrzej Kucharski
Bogumiła Hnatkowska
Robert Burduk
Maciej Gębala
Dariusz Król
Paweł Wachel

divider

Tematy Miesiąca

Dr inż. Michał Koziarski z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego przyznawanej za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Naukowca nagrodzono w kategorii zastosowań informatyki.

divider.png

Katedra Informatyki Stosowanej otrzymała dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł od Ministerstwa Edukacji i Nauki na konferencję 14th Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems, którą współorganizuje. Dotacja przyznana została w ramach III konkursu programu Doskonała Nauka.

divider.png

Prezydent RP nadał pracownikom WIT odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki w grudniu 2021 i październiku 2022 r. Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy!

divider.png

Badanie ankietowe online przeprowadzono metodą CAWI wśród pracowników Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w dniach od 30 września do 10 października 2022 r. Celem badania było poznanie opinii pracowników na temat funkcjonowania WIT w pierwszym roku jego działania oraz zidentyfikowanie obszarów ocenianych pozytywnie lub negatywnie.

divider.png

Starzenie się społeczeństwa wymaga opracowania nowych form świadczeń usług medycznych. Jedną z najszybciej rozwijających się technologii jest telemedycyna. Badania w tym zakresie prowadzą również naukowcy z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów we współpracy z dolnośląskimi lekarzami.

divider.png

Naukowcy Katedry Sztucznej Inteligencji odnieśli duży sukces w AI. Ich cztery publikacje naukowe zostały zaakceptowane przez NeurIPS 2022, jednej z najlepszych na świecie konferencji z uczenia maszynowego. Dotychczas tylko trzy prace naukowców PWr w ciągu 37 lat zostały zaakceptowane.

divider.png

Zespół lingwistyczno-informatyczny prof. Macieja Piaseckiego z Katedry Sztucznej Inteligencji otrzymał wyróżnienie prezesa Polskiej Akademii Nauk za stworzenie słownika „Słowosieć” (ang. plWordNet), który zawiera ponad 190 tys. haseł, 285 tys. znaczeń i ponad 600 tys. relacji.

Zdjęcie miesiąca

Katedra Sztucznej Inteligencji – zdjęcie z albumu rodzinnego 😉

Katedra Sztucznej Inteligencji

Jednym zdaniem

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Wydziału, która odbyła się 7 grudnia:

1. Zaopiniowano prowizorium budżetowe na rok 2023.
  2. Zaopiniowano sprawozdanie roczne z prac Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia.
  3. Zaopiniowano zasady funkcjonowania i organizacji Wydziałowego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia.

***

Rozpoczęły się prace nad kolejną edycją Cybertronu.

***

Politechnika Wrocławska, w tym nasz wydział, podpisała umowę o współpracy z Liceum Ogólnokształcącym nr 14 im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Z katedr

Jedną z najbardziej umiędzynarodowionych katedr na wydziale jest Katedra Informatyki Stosowanej. Dlatego pracownicy tej jednostki postanowili złożyć Społeczności wydziału życzenia we wszystkich językach używanych w katedrze:

Feliz Natal e um Feliz Ano Novo!
З Різдвом Христовим та Новим роко!
Giáng sinh vui vẻ và một năm mới hạnh phúc!
Krismasi njema na mwaka mpya wenye furaha!
Merry Christmas and Happy New Year!

Niech ten okres radosnego oczekiwania przyniesie wszystkim radość, pokój oraz wzajemną życzliwość. Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy:

Ngoc Thanh Nguyen

WI + [P/T] + owiec

Mirka Gozdowska, kierowniczka Sekretariatu Wydziału – zdobywczyni I nagrody w akcji „W kółko kręcę”.

Mirka Gozdowska