Wydział Informatyki i Telekomunikacji

WITletter 10/2023

Data: 24.10.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dzień dobry!

Ważny komunikat: 18 listopada 2023 r. odbędzie się rozdanie pamiątkowych dyplomów absolwentom studiów I i II stopnia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji z roku akademickiego 2022/2023 i laureatom konkursu Top 10. Uroczystość odbędzie się w Auli Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1) w sobotę o godz. 12.00.

I tutaj bardzo liczymy na Państwa pomoc, zwłaszcza promotorów prac inżynierskich i magisterskich. Powiadomcie – bardzo prosimy – swoich byłych studentów o uroczystości i co ważne, konieczności skontaktowania się w tej sprawie z Zespołem ds. Promocji i Kontaktów z Interesariuszami
(promocja.wit@pwr.edu.pl). Obawiamy się, że część adresów mailowych (mamy ich prawie 500) w domenie PWr może być już nieaktywna, stąd nasza prośba.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w uroczystości prosimy o kontakt na adres: promocja.wit@pwr.edu.pl i podanie następujących danych:

  • imię i nazwisko
  • ukończony kierunek studiów
  • stopień studiów
  • adres e-mail
  • nr telefonu.

Na potwierdzenie czekamy do 31 października 2023 r., do końca dnia.

Prosimy o przekazywanie tej informacji absolwentom WIT. 

***

Zapraszamy na spotkanie pracowników Wydziału Informatyki i Telekomunikacji z okazji drugich urodzin WIT, które odbędzie się 16 listopada 2023 r. o godz. 15.00 w budynku H-14.

***

Dzisiaj, tj. 24 października 2023 zapraszamy na II Dni aktywności WIT. Podczas wydarzenia będą Państwo mieli okazję spotkać się z kołami naukowymi WIT oraz studenckimi organizacjami PWr. Będzie też koncert WITelsów (C-1) i wspólne tańczenie belgijki (przed C-1) na zakończenie imprezy. Bądźmy tam razem w godz. 10.00–14.00!

divider

Tematy Miesiąca

Koło Naukowe TK Games reprezentowało WIT podczas kolejnych Dni Aktywności Studenckiej. Rekordowa liczba 73 kół naukowych, organizacji studenckich i agend kultury prezentowała się w środę w bud. C-13. 

czytaj więcej »

divider.png

Izabela Kalenik – dziewczyna wielu talentów i pasji – jest bohaterką cyklu #JestemzPWr #JestemzWIT. W ciągu roku akademickiego spełnia się jako DJ-ka… i studentka informatyki stosowanej na naszym wydziale. W wakacje od lat żegluje i uczy tej dyscypliny młodzież. Kiedyś trenowała taniec, pływanie i lekką atletykę.

czytaj więcej »

divider.png

Naukowcy z Katedry Sztucznej Inteligencji pracują nad polską wersją ChatGPT. Będzie on uzupełniony materiałem w języku polskim oraz danymi związanymi z polskim kontekstem społeczno-kulturalnym. Pierwsza, testowa wersja ma zostać opublikowana już w pierwszej połowie przyszłego roku.

czytaj więcej »

divider.png

Prof. Ngoc Thanh Nguyen został wybrany na drugą kadencję do Rady Doskonałości Naukowej. Zdobył największe poparcie w dyscyplinie Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Gratulujemy!

czytaj więcej »

divider.png

Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. 6 osób na głównej liście i 5 w zestawieniu za rok 2022 – to wyniki badaczy i badaczek z WIT w najnowszej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie.

czytaj więcej »

divider.png

Opracowanie narzędzia ułatwiającego przeszukiwanie decyzji sądowych, to główny cel projektu JuDDGES, w który zaangażowani są naukowcy z Katedry Sztucznej Inteligencji oraz dwóch uczelni z Francji i Wielkiej Brytanii. Na swoje badania otrzymali grant w wysokości ponad 1,1 mln zł.

czytaj więcej »

divider.png

Naukowcy z WIT z Medalami Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodami specjalnymi rektora Docendo Discimus. Gratulujemy!

czytaj więcej »

divider.png

Kończący się remont sali Dyskusyjnego Klubu Filmowego, którego opiekunem jest dr inż. Wojciech Wodo, interdyscyplinarne warsztaty okulograficzne i prace nad projektem centrum rowerowego na PWr – nagrodzone pomysły w ramach konkursu Polytechnica Nova coraz bliżej realizacji.

czytaj więcej »

divider.png

Małgorzata Sielska i Natalia Nadolna, które studiują informatykę stosowaną, oraz Julia Różycka, studiująca na kierunku zaufane systemy sztucznej inteligencji, są w gronie 25 młodych kobiet z Polski wyróżnionych w programie Nowe Technologie dla Dziewczyn. Gratulujemy!

czytaj więcej »

divider.png

Otwarta infrastruktura naukowa CLARIN w Polsce świętuje 10. urodziny. Z tej okazji na PWr zorganizowano jubileuszową konferencję, która podsumowuje dorobek projektu, a w zasadzie projektów wchodzących w skład tego dużego naukowego przedsięwzięcia. 

czytaj więcej »

divider.png

Zdjęcie miesiąca

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na WIT odbyła się 12 października 2023 r. Motywy przewodnie tegorocznej uroczystości to pytanie o to, jaki powinien być inżynier, zachęta do szukania i rozwijania pasji, a także opowieść o wpływach branży IT na polszczyznę. Zachęcamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć. 

inauguracja_roku_2023-05.jpg

divider.png

Jednym zdaniem

560 nowych studentów i studentek z zagranicy 1 października 2023 r. rozpoczęło oficjalnie naukę na PWr, w tym także na WIT.

***

W dziewięciu miejscach na kampusach PWr, m.in. w C-5 na parterze, pojawiły się specjalnie oznakowane różowe skrzyneczki.

***

Tegoroczne rozgrywki gry CyberTron wygrała polsko-słowacka drużyna w składzie: Tymon Boliński i Marcel Kosmala (obaj są uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej) oraz František Mikuláš i Andrej Smeral. Gratulujemy!

***

Trwają zapisy na hackathon BEST Hacks.

***

Firma Huawei zaprasza do otwartego konkursu organizowanego specjalnie dla studiujących w polskich uczelniach – Tech Arena Poland 2023.

divider.png

Media o nas

Pod koniec września media informowały o kolejnych rozgrywkach gry CyberTron:  

O książce pt. „Analiza ekosystemu tożsamości cyfrowej w Polsce, stopnia jego wdrożenia i zastosowanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną” w portalu Bank.pl opowiadał jeden z jej autorów dr inż. Wojciech Wodo.

Portal Wrocław.pl informował o projekcie JuDDGES.

Tzw. polski Chat GPT, nad którym pracują naukowcy z WIT, to temat obecny w mediach w pździerniku:

WI + [P/T] + owiec

Dr inż. Jarosław Drapała wie, jak przykuć uwagę słuchaczy. Naukowiec z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów podczas wykładu w ramach 26. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki porwał szkolną publiczność. Z pasją i wielką energią przedstawił symulację Układu Słonecznego atakowanego przez gwiazdę neutronową zamieszkaną przez obcą cywilizację. Naukowy wywód okrasił nawiązaniami do powieści „Dragons’s Egg”, napisanej w 1980 roku przez Roberta L. Forwarda. Dziękujemy i czekamy na kolejne takie wykłady!

drapala_dfn-3.jpg

divider.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję