Dzień dobry!
W listopadzie zapraszamy na dwa ważne wydarzenia.
W imieniu przewodniczącego Rady Dyscypliny ITiT, prof. Wojciecha Bożejko serdecznie zapraszamy na pierwsze w nowej kadencji seminarium dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja. Seminarium w formie stacjonarnej odbędzie się 6 listopada o godz. 11:15 w sali 23, bud. C-3. Prof. Jacek Cichoń wygłosi wykład pt. „Metody probabilistyczne algorytmiki: analiza kilku przykładów”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Z kolei 16 listopada o 12:00 zapraszamy serdecznie na Galę Absolwenta, która odbędzie się w auli Gmachu Głównego Politechniki Wrocławskiej.
Tematy Miesiąca
W czasie inauguracji roku akademickiego 2024/2025 tradycyjnie wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody specjalne rektora Docendo Discimus. Laureatami Medali Komisji Edukacji Narodowej zostali dr inż. Waldemar Grzebyk z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki oraz mgr Urszula Staszak z Katedry Informatyki Stosowanej. Gratulujemy!
Doktorat wdrożeniowy Martyny Skuły ze Szkoły Doktorskiej PWr został oceniony najwyższej w kolejnej edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Praca powstaje pod kierunkiem prof. Joanny Rymaszewskiej i prof. Tomasza Kajdanowicza. Gratulujemy!
Interdyscyplinarny zespół naukowców z PWr został nagrodzony podczas gali XLVIII Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego. Doceniono ich za opracowanie systemu do pomiaru grubości taśm przenośnikowych w ruchu, wykorzystywanych w transporcie poziomym. Kierowniczką projektu jest dr inż. Agata Kirjanów-Błażej z WIT.
21 października odbyły się warsztaty w ramach XXVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Nasi dydaktycy przeprowadzili warsztaty dla młodzieży, podczas których uczestnicy mieli możliwość zbudowania własnej anteny reflektorowej do routera Wi-Fi.
Zdjęcie miesiąca
Nowy rok akademicki 2024/2025 na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji został zainaugurowany 10 października. W uroczystości w auli PWr wzięli udział przedstawiciele władz wydziału, szefowie katedr i studenci. Powitał ich prof. Andrzej Kucharski, dziekan wydziału. A na zakończenie uroczystości było – tradycyjnie... wspólne zdjęcie.
Student news
Szymon Matyja, student II roku Informatycznych Systemów Automatyki, został przewodniczącym Samorządu WITa i od 1 września zastąpił na tym stanowisku Piotra Kozarzewskiego. Pomagać mu będą nowi wiceprzewodniczący: Piotr Dębicki i Iwo Chwiszczuk. Gratulujemy!
Wszystkie osoby studiujące i pracujące na PWr mogą korzystać z darmowej i anonimowej pomocy psychologicznej. Informacje na ten temat dostępne są na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO). Najprościej jest umówić się na konsultację przez aplikację PPP (jak Pierwsza Pomoc Psychologiczna). Natomiast na wydziale można skorzystać z pomocy liderek dostępości.
Koło naukowe z WIT, KN Solvro zwyciężyło w krakowskim hackathonie HackYeah w kategorii Artificial Intelligence. W 24 godziny opracowali narzędzie ułatwiające wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, które nie są przejrzyste i mają skomplikowaną strukturę. Gratulujemy!
III Dni aktywności WIT, które odbyły się 22 października 2024, przyciągnęły zainteresowanych studentów oraz wystawców z WIT i PWr. Konkurs na najlepsze stoisko wygrało KN Algo. Gratulujemy, dziękujemy i widzimy się za rok! Wszystkie informacje o DaWIT znajdziecie tutaj.
Michał Korczak, student WIT na kierunku Informatyka Techniczna wystąpił z prelekcją pt. „Przedziwne dzieje z historii gier komputerowych” podczas tegorocznej konferencji Jesień Linuksowa 2024, która odbyła się w dniach 25–27 października 2024 roku w Rybniku.
Trwa konkurs dla studentów i doktorantów na zgłaszanie inicjatyw dydaktycznych, które wpłyną na rozwój nowoczesnego kształcenia w Polsce. Pula nagród wynosi 7 tysięcy złotych, zgłoszenia można wysyłać do 10 listopada. Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Jakości Kształcenia.
W dniach 16–17 listopada odbędzie się Neurohackathon – Heroes of the Brain, skupiający pasjonatów neuroinformatyki oraz sztucznej inteligencji. 24-godzinny maraton programowania organizowany jest przez KN Neuron oraz Wydziałową Radę Samorządu WITa. Organizatorzy zapraszają pasjonatów IT i AI, którzy chcą spróbować swoich sił z nowymi technologiami, takimi jak EEG.
Do 1 grudnia trwa nabór wniosków na roczne stypendia sponsorowane przez Free State of Bavaria na rok 2025/26 dla absolwentów z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Absolwenci z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji i Ukrainy (z odpowiednim obywatelstwem) mogą ubiegać się o stypendium BAYHOST.
Z katedr
Prof. Ngoc Thanh Nguyen, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej, nagrodzony przez IEEE Systems, Man, and Cybernetics Society. Jako przewodniczący komitetu technicznego Computational Collective Intelligence prof. Ngoc Thanh Nguyen został wyróżniony za wybitne osiągnięcia techniczne w kategorii „IEEE Most Active SMC Technical Committee Award”.
Artykuł pt. "Quantum annealing-driven branch and bound for the single machine total weighted number of tardy jobs scheduling problem", którego autorami są prof. Wojciech Bożejko, prof. Jarosław Pampera, prof. Mariusz Uchroński z Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania i prof. Mieczysław Wodecki z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, został wybrany przez edytorów czasopisma Future Generation Computer Systems jako znacząca publikacja w zakresie nowych dziedzin informatyki. Gratulujemy!
WI + [P/T] + owiec
Prof. Andrzej Kucharski, dziekan naszego wydziału został powołany do Rady ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce. Nominację wręczyła wiceminister nauki Maria Mrówczyńska. Gratulujemy!