Dzień dobry!
Rok 2023 kończymy dużą porcją dobrych wiadomości. Niemal całe grudniowe wydanie WITlettera to informacje o sukcesach pracowników i studentów WIT! Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować też, że ostatnio znacznie poszerzyło się grono czytelników WITlettera, za co bardzo dziękujemy! Zachęcamy Państwa do poinformowania swoich znajomych pracowników i studentów o wydziałowym newsletterze. Aby się zapisać, wystarczy wejść tutaj.
Mamy też dla Państwa świąteczne życzenia:
Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w miłej, rodzinnej atmosferze
oraz szczęścia i sukcesów w Nowym Roku!
życzy
prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT
Zdjęcie miesiąca
Tematy Miesiąca
Prof. Dariusz Król, prodziekan ds. ogólnych, został wybrany do Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na kadencję 2024–2027. Nowa kadencja Komisji rozpocznie się 1 stycznia 2024. Gremium tworzy 101 osób powołanych do PKA, w tym czworo naukowców z PWr.
W wyniku wyborów do 71 Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk (PAN) na kadencję 2024–2027 wśród ekspertów znalazło się aż 9 naukowców reprezentujących WIT:
prof. Wojciech Bożejko
prof. Mirosław Kutyłowski
dr hab. inż. Lech Madeyski, prof. uczelni
prof. Ngoc Thanh Nguyen
prof. Czesław Smutnicki
prof. Jerzy Świątek
prof. Krzysztof Walkowiak
prof. Tadeusz Więckowski
prof. Michał Woźniak.
Dr inż. Małgorzata Sulkowska z Katedry Podstaw Informatyki otrzymała grant Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Opus. Dziesięcioro badaczy i badaczek z PWr znalazło się w gronie laureatów 25. edycji programu Opus prowadzonego przez NCN. Na swoje projekty uzyskali w łącznie prawie 14,5 mln zł.
Dr inż. Jakub Lemiesz oraz dr inż. Zbigniew Gołębiewski z Katedry Podstaw Informatyki dostali granty w ramach kolejnej edycji konkursu Miniatura Narodowego Centrum Nauki. W sumie granty przyznano dziesięciorgu badaczom i badaczkom z PWr.
Mgr inż. Paweł Majewski z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych otrzymał stypendium od prezydenta Wrocławia. Naukowiec jest w gronie 24 laureatów tegorocznej edycji Studenckiego Programu Stypendialnego dla osób, które wykazały się wybitnymi osiągnięciami. Stypendium dostało 10 reprezentantów PWr.
Jednym zdaniem
Rozpoczęła się rekrutacja na wyjazdy pracowników PWr w ramach Programu Erasmus+ KA131.
Na stronie WIT w sekcji Aktualności jest nowa zakładka Gala Absolwenta – zachęcamy do jej odwiedzenia.
Rusza druga edycja konkursu Polytechnica Nova – na przygotowanie projektów w trzech obszarach tematycznych jest czas do 15 stycznia 2024 r.
Z katedr
Prof. Adrianna Kozierkiewicz z Katedry Informatyki Stosowanej objęła funkcję redaktora naczelnego czasopisma naukowego International Journal of Intelligent Information and Database Systems.
Dr inż. Piotr Szymański z Katedry Sztucznej Inteligencji został członkiem prestiżowego European Laboratory for Learning and Intelligent Systems – ELLIS.
STUDENT NEWS
Projekt KN Neuron zajął drugie miejsce w kategorii software w hackathonie organizowanym przez NeuroTechX. W konkursie wzięło udział wzięło ponad 1000 osób z 55 państw. Zespół złożony ze studentów Informatyki stosowanej na WIT: Pawła Dzikiewicza, Tomasza Koralewskiego, Jakuba Nera i Adama Pawłowskiego zaprezentował w Wiedniu projekt „Bore No More”. Gratulujemy!
Pięciu studentów Informatyki stosowanej na WIT zwyciężyło w konkursie Hack The Climate. Zespół The Bills w składzie: Kacper Grobelny, Wiktor Stankiewicz, Jakub Ner, Damian Sawko, Mikołaj Jastrzębski stworzył interaktywną mapę miasta Bieruń i zdobył nagrodę wartą 10 000 euro oraz kontrakt z Polskim Funduszem Rozwoju i miastem Bieruń. Gratulujemy!
Zofia Kuriata daje z siebie wszystko, łącząc triathlon oraz… studiowanie Informatyki algorytmicznej na WIT. W zeszłym roku zdobyła trzy złote medale Mistrzostw Polski w kategorii K20, a teraz marzy jej się jeszcze więcej. Studentka z naszego wydziału jest bohaterką cyklu #JestemzPWr#JestemzWIT.
Miłosz Chojecki z naszego wydziału oraz dwie inne studentki PWr zakwalifikowali się do IV edycji projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka. To dla nich szansa, by połączyć karierę sportową z nauką.
Na WIT powstało nowe Koło Naukowe Building Automation System&Innovation, którego opiekunem jest mgr inż. Andrzej Stachno, a prezesem Aleksander Tomaszewski.
Koło Naukowe „White Hats” zaprasza na spotkanie z cyklu „Bezpieczeństwo po godzinach” z analitykiem zagrożeń Ireneuszem Tarnowskim 19 grudnia o godz. 19.00 w bud. C-13, sala 1.31.
Na stronie WIT w zakładce Studenci szykujemy małe zmiany, by zwiększyć przejrzystość. Treści będą ułożone w kilku blokach: 1. kwestie organizacyjne, 2. sprawy związane ze studiowaniem, 3. informacje dotyczące pomocy, 4. działalność studencka.
Media o nas
W którą stronę powinien pójść rozwój sztucznej inteligencji? Czy może ona przerosnąć swojego stwórcę, czyli człowieka? Gazecie Wrocławskiej odpowiada prof. Tomasz Kajdanowicz.
W TVP Katowice o sztucznej inteligencji rozmawiał prof. Michał Woźniak.
Dr inż. Jan Kocoń w RMF24 oraz TOK FM wyjaśniał, czym będzie się charakteryzował PLLuM, czyli polski wielki model językowy, wytrenowany na treściach głównie polskojęzycznych. Polska odpowiedź na ChatGPT.
Jak manipulować materią za pomocą światła, wyjaśnia dr inż. Ewa Frączek w podcaście Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Dr inż. Piotr Szymański, jeden z pomysłodawców rowerowego projektu, który został doceniony w pierwszej edycji konkursu Polytechnica Nova opowiedział o nim na antenie Radia Wrocław.
WI + [P/T] + owiec
Adrian Skrobas zwyciężył w V edycji prestiżowego konkursu o nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę naukową poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii. Student WIT wygrał w pierwszej kategorii – za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską jubileuszowej edycji konkursu Ministra Obrony Narodowej. Gratulujemy!