WITletter 2/2023

Data: 13.03.2023

Dzień dobry!

Prof. Kamil Staniec z WIT został powołany na prorektora ds. kształcenia od 1 lutego przez rektora Politechniki Wrocławskiej. Gratulujemy!

Nowy prorektor jest człowiekiem renesansu. Pełni m.in. funkcję zastępcy kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki. Kieruje dyscypliną kształcenia Informatyka techniczna i telekomunikacja w Szkole Doktorskiej PWr (od 2019 r. do objęcia funkcji prorektora). Opiekuje się kierunkiem kształcenia „telekomunikacja”. Ale to nie wszystko! Gra na fortepianie i zajmuje się tłumaczeniami symultanicznymi na język angielski. Uprawia też kolarstwo szosowe. Więcej o profesorze Kamilu Stańcu piszemy tutaj.

divider

Zdjęcie miesiąca

Prof. Kamil Staniec – prorektor ds. kształcenia – nasz człowiek w A1.

staniec_kamil_wit.jpg

Tematy Miesiąca

Dr inż. Maciej Huk z naszego wydziału był jednym z głównych organizatorów dwóch projektów związanych z COVID-19. Pierwszy to badanie TITAN pt. „Skuteczność leczenia amantadyną chorych na COVID-19”. Drugi dotyczył zastosowania podczerwonych, impulsowych laserów wysokiej mocy do wspomagania rehabilitacji pacjentów po COVID-19.

divider.png

Ula Małecka, która kieruje Zespołem ds. Promocji i Kontaktów z Interesariuszami została Liderem Dostępności na WIT. W całej PWr rektor powołał 37 liderów, których zadaniem jest przede wszystkim wspieranie osób z niepełnosprawnościami, a także propagowanie idei dostępności. Liderzy dostępności mogą m.in. pośredniczyć w kontaktach pomiędzy studentami, będącymi w sytuacji kryzysowej a ich wykładowcami.

divider.png

Studentka z naszego wydziału dostała się do finału konkursu, poświęconego znanemu na całym świecie serialowi „Dom z Papieru”. Pochodząca z Ostrowa Wielkopolskiego Hanna Marciniak jest w gronie sześciu największych fanów tego serialu w Polsce. Potwierdziła to, przechodząc przez długi proces eliminacyjny i występując w specjalnym show Netflixa.

divider.png

Prof. dr hab. inż. Ngoc Thanh Nguyen i dr hab. inż. Krzysztof Brzostowski, prof. uczelni zostali docenieni przez Komitet Informatyki Polskiej Akademii nauk, który przyznał naukowcom z naszego wydziału nagrody im. Profesora Zdzisława Pawlaka za Wybitną Monografię z Zakresu Informatyki.

divider.png

Dr inż. Paweł Ksieniewicz z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych otrzymał za swoje badania i dorobek naukowy stypendium Ministra Edukacji i Nauki. Naukowiec jest kierownikiem projektu SWAROG, w którym zajmuje się opracowaniem systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji w internecie. Członek Academii Iuvenum, a osobiście dumny posiadacz dwóch kotów.

divider.png

Najmniejszy Koncert Świata WITelsów na rzecz WOŚP… zlicytowany. Zainteresowanie koncertem było duże, a walka między licytującymi trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie wygrał Jarosław Bober, który licytował od pierwszego dnia i dopilnował, aby wygrać. Serdecznie gratulujemy WITelsom i zwycięzcy licytacji!

Jednym zdaniem

Do 27 lutego do godz. 9.30 można głosować w plebiscycie na Najlepszego Sportowca PWr na studentów sportowców z WIT: Marię Fabijan, Zuzannę Jasińską i Adama Tokarskiego.

***

Dzień Otwarty PWr (30 marca) to okazja do zaprezentowania nie tylko naszego wydziału, ale także poszczególnych katedr; do przygotowań można się włączyć do 10 marca – prosimy o kontakt na adres: promocja.wit@pwr.edu.pl.

***

Do 27 lutego studenci naszej uczelni mogli wziąć udział w kolejnej „Akcji-ankietyzacji”, polegającej na wypełnieniu ankiet, dotyczących poszczególnych kursów i prowadzących.

***

Dział Nauki zaprasza na szkolenie online dla pracowników uczelni pt. „Awanse naukowe – wymogi i procedury z uwzględnieniem najnowszych zmian w przepisach”, które odbędzie się w dniu 7 marca we wtorek, w godzinach od 9:00 do 11:00 (zgłoszenia należy wysyłać na adres: katarzyna.kozlowska@pwr.edu.pl).

***

W lutym prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy i prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT podpisali porozumienie o współpracy Wydziału Informatyki i Telekomunikacji z firmą Sii Sp. z o.o.

***

Do 17 marca trwa przyjmowanie zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Inżynierską, Magisterską i Doktorską 2022. Pula nagród wynosi 88 tys. zł.

***

Do 31 marca można zgłaszać kandydatury do XIX edycji Nagrody im. Witolda Lipskiego za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: teoretyczne aspekty informatyki oraz zastosowania informatyki; do wygrania jest 50 tys. zł.

Z katedr

Naukowcy z Katedry Informatyki Stosowanej przygotowują się do ICCCI 2023 – międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej badaniom nad zbiorową inteligencja obliczeniową. Konferencja odbędzie się w dniach 2023 w Budapeszcie.

divider

Mgr inż. Weronika Węgier z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych wyjechała na staż naukowy do Birmingham City University. Pracuje w zespole prof. Mohameda Gabera w School of Computing and Digital Technology nad wykorzystaniem metod optymalizacji wielokryterialnej przy predykcji niezbalansowanych strumieni danych.

media o nas

Najmniejszy Koncert Świata WITelsów nie uszedł uwadze wrocławskich mediów. O licytacji występu naukowców z WIT napisali wroclaw.pl oraz eska.pl.

WI + [P/T] + owiec

Ula Małecka, liderka dostępności na WIT odebrała od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka podziękowanie za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami w środowisku akademickim.
Informacje nt. lidera dostępności na WIT znajdują się na stronie wydziałowej w zakładce: Studenci / Pomoc w trudnych sytuacjach / Lider Dostępności.

ula_malecka_lider_wit.jpg

divider.png

Przypominamy, że WITletter ukazuje się w przedostatni wtorek miesiąca. Zachęcamy do czytania, dzielenia się uwagami, ale i informowania o sprawach, które powinny trafić na jego łamy. W tym celu działa specjalnie dedykowany WITletterowi adres: witletter.wit@pwr.edu.pl. Informacje do WITlettera prosimy przesyłać do połowy miesiąca.