Dzień dobry!
W wiosennym numerze WITlettera zebraliśmy najnowsze wiadomości o tym, co się dzieje na naszym wydziale. Bez wątpienia marzec upłynął pod hasłem Chat GPT. Naukowcy z Katedry Sztucznej Inteligencji wzięli go pod lupę i sprawdzili, czy faktycznie zna odpowiedzi na każde pytanie. Wyniki ich badania były szeroko komentowane nie tylko w Polsce.
Otrzymaliśmy akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej kierunku Informatyka Stosowana. Gratulujemy!
Nasi studenci natomiast odnosili sukcesy sportowe.
W piątek, tj. 24 marca odbyło się spotkanie z pracownikami WIT, podsumowujące wyniki ankiety nt. funkcjonowania wydziału. Efektem tematów poruszanych podczas spotkania jest utworzenie na stronie zakładki dotyczącej procedury zgłaszania mobbingu.
Przed nami Wielkanoc, więc zanim zaprosimy Państwa do lektury najnowszego wydania WITlettera, prosimy o przyjęcie świątecznych życzeń:
życzą
Andrzej Kucharski
Bogumiła Hnatkowska
Robert Burduk
Maciej Gębala
Dariusz Król
Paweł Wachel
Tematy Miesiąca
Wyniki ewaluacji naukowej, plany utworzenia nowego wydziału, podwyżki i rozwój współpracy międzynarodowej – od początku 2023 na Politechnice Wrocławskiej wiele się dzieje. O najważniejszych wydarzeniach na uczelni w wywiadzie z rektorem PWr, prof. Arkadiuszem Wójsem.
W tegorocznym zestawieniu QS World University Rankings by Subject naszą uczelnię sklasyfikowano ponownie w ośmiu dziedzinach. W siedmiu wypadliśmy lepiej niż rok temu. Computer Sciences and Information Systems jest na trzecim miejscu.
Narzędzie do wczesnego wykrywania kryzysu wizerunkowego, czyli Crisis Detector tworzą naukowcy z Katedry Sztucznej Inteligencji. W ramach projektu prof. Maciej Piasecki i dr inż. Jan Kocoń pracują nad systemem, który pomoże wyłapywać pierwsze oznaki sytuacji mogącej negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy, marki czy konkretnej osoby przedstawianej w mediach.
Konrad Bik, snowboardzista i student WIT zdobył srebro podczas zawodów w Szczawnicy. Nasz reprezentant zajął drugie miejsce w konkurencji Banked Slalom, w której zawodnicy ścigają się po torze pełnym band, muld i innych przeszkód. Dzięki niemu po ponad dziesięcioletniej przerwie PWr znowu ma medal Akademickich Mistrzostw Polski w snowboardzie. Gratulujemy!
Uruchomiony w grudniu ChatGPT bije rekordy popularności, znajdując zastosowanie w edukacji, biznesie i życiu codziennym. Grupa naukowców z WIT w ramach projektu CLARIN postanowiła sprawdzić, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście jest tak wszechstronna. W swoim eksperymencie zadali blisko 40 tys. pytań w 25 kategoriach.
Jakie reakcje fizjologiczne i psychologiczne towarzyszą nam w trakcie przeżywanych emocji? Tego chcą się dowiedzieć naukowcy z Katedry Sztucznej Inteligencji, działający w projekcie Emognition. Szukają ochotników do pierwszego tego typu badania na świecie. Do udziału w projekcie mogą się zgłosić osoby pełnoletnie, które nie są w trakcie terapii psychofarmakologicznej oraz nie cierpią na choroby serca i układu krążenia.
Czytaj więcej »
Zdjęcie miesiąca
Patrzą w tym samym kierunku... biznesowe pokrewne dusze: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, przewodniczący Rady Społecznej WIT i Maciej Dziedzic z Nokii, wiceprzewodniczący Rady Społecznej WIT
Jednym zdaniem
Informatyka stosowana z akredytacją PKI – Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozytywnie oceniło kierunek (uchwała 70/2023 z 9 lutego 2023 r.).
***
Prof. Dariusz Król uczestniczył 3 marca 2023 r. w spotkaniu Dyrektorów Szkół Doktorskich i Dziekanów Kierunków Informatycznych w IDEAS NCBR, którego celem była integracja działań i wypracowanie narzędzi do podniesienia jakości kształcenia doktorantów kierunków informatycznych (specjalizacji AI).
***
23 marca odbyło się 4. spotkanie Rady Społecznej WIT; rozmawiano nt. konkursu na najlepsze prace dyplomowe i magisterskie; prof. Wojciech Bożejko zaprezentował Katedrę Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania; prof. Grzegorz Kołaczek przedstawił Katedrę Informatyki i Inżynierii Systemów, a prof. Jacek Cichoń Katedrę Podstaw Informatyki.
***
Dzień Otwarty na WIT zorganizowany z myślą o uczniach szkół średnich odbędzie się 30 marca – program tutaj. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.
***
Wydział Informatyki i Telekomunikacji podpisał porozumienie o współpracy z firmą InsERT S.A.
***
Stowarzyszenie Absolwentów PWr jest organizacją pożytku publicznego; od tego roku można przekazać 1,5% podatku na rzecz Stowarzyszenia, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000173606.
***
Wrocławska Rada FSNT NOT zaprasza do udziału w Konkursie „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2022 roku – zgłoszenia do 30 czerwca 2023 r.
Z katedr
Prof. Ryszard Klempous z Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Orderu Polonia Restituta za działalność w ramach opozycji komunistycznej. Uroczystość odbyła się 7 lutego 2023 r. w Urzędzie Wojewódzkim.
Prof. Krzysztof Brzostowski z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów udostępnia swoją książkę „Zastosowanie przetwarzania sygnałów w fuzji danych strumieniowych” w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej (DBC).
media o nas
O badaniach naukowców z Katedry Sztucznej Inteligencji na temat ChatGPT szeroko informowały lokalne i ogólnopolskie media:
- Gazeta Wrocławska
- Gazeta Lubuska
- PAP Nauka
- Polskie Radio Trójka
- Chip.pl
- Antyweb.pl
- Forsal.pl
- Eska.pl
- Benchmark.pl
- Wirtualne Media
- Tok FM
- CyberDefence24
WI + [P/T] + owiec
Zuzanna Jasińska, wioślarka z naszego wydziału zwyciężyła w 3. edycji plebiscytu na najlepszego sportowca roku na PWr. W 2022 r. zdobyła m.in. złoty medal mistrzostw Polski seniorek w konkurencji jedynek wagi lekkiej. Gratulujemy!
Przypominamy, że WITletter ukazuje się w przedostatni lub ostatni wtorek miesiąca. Zachęcamy do czytania, dzielenia się uwagami, ale i informowania o sprawach, które powinny trafić na jego łamy. W tym celu działa specjalnie dedykowany WITletterowi adres: witletter.wit@pwr.edu.pl. Informacje do WITlettera prosimy przesyłać do połowy miesiąca.