WITletter 3/2024

Data: 27.03.2024

Dzień dobry!

W marcu naukowcy z WIT uruchomili pierwszą w Europie prywatną sieć 5G. Dokonał tego zespół pod kierownictwem dr. inż. Patryka Schauera. Tworzą go pracownicy Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów i Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki. Sieć działa w trybie Stand Alone w paśmie fal milimetrowych 26GHz, laboratorium usług i internetu rzeczy. Jest częścią Krajowego Laboratorium PL-5G, które działa na PWr. Gratulujemy!

To niejedyny sukces kadry i studentów WIT, który świętujemy w tym wydaniu WITlettera. Zapraszamy do lektury.
divider

Wesołych Świąt!

Spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych
spędzonych w miłej atmosferze,
oraz zdrowia, pogody ducha, smacznego jajka
i mokrego śmigusa-dyngusa!

prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT

kartkiwielkanoc2024_w4.jpg

Zdjęcie miesiąca

Wielki sukces naukowców z WIT! Uruchomili pierwszą w Europie prywatną sieć 5G. Działa ona w trybie Stand Alone w paśmie fal milimetrowych 26GHz, wraz z laboratorium usług i internetu rzeczy jest częścią Krajowego Laboratorium PL-5G. Gratulujemy!

siec1.jpg

Jednym zdaniem

W poniedziałek, 8 kwietnia o godz. 11 odbędzie się online spotkanie z cyklu IATI Monday Business Meeting z Tauron Polska Energia S.A. pt. Inteligentna dystrybucja; osoby zainteresowane, w szczególności zajmujące się smart grids, rozwojem infrastruktury sieciowej, magazynami energii, digitalizacją i analityką danych, mogą się zgłaszać, pisząc na adres: dorota.taraszewska-zalipska@iati.pl lub dorota.taraszewska-zalipska@pwr.edu.pl.

Centrum Innowacji i Biznesu przeprowadza aktualizację bazy klastrów i wielopartnerskich przedsięwzięć (typu konsorcja, stowarzyszenia), w których uczestniczy Politechnika Wrocławska w roli lidera lub partnera. Informacje o udziale katedr i osobach, które z ramienia PWr uczestniczą w pracach klastrów, prosimy przesyłać na adres: dorota.taraszewska-zalipska@pwr.edu.pl.

Istnieje możliwość zaproszenia specjalisty z firmy Sii Sp. z o.o. do poprowadzenia jednostkowych zajęć w semestrze letnim 2023/24 w obszarach: języki programowania oraz testy (więcej informacji: jakosc.wit@pwr.edu.pl).

Zapraszamy do śledzenia wydziałowego kalendarza WYDARZENIA; zachęcamy też do przesyłania zapowiedzi organizowanych przez Państwa wydarzeń (informacje prosimy przesyłać na adres promocja.wit@pwr.edu.pl).

Z katedr

Dwóch naukowców z naszego wydziału – dr hab. inż. Paweł Ksieniewicz z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych oraz dr hab. inż. Stanisław Saganowski z Katedry Sztucznej Inteligencji – znalazło się w gronie 24 osób, które otrzymały w 2023 r. habilitacje na PWr. Gratulujemy!

divider.png

28 lutego 2024 r. Rada Dyscypliny Naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja przyznała stopień doktora habilitowanego dr. hab. inż. Mariuszowi Topolskiemu, pracownikowi Katedry Systemów i Sieci Komputerowych. Gratulujemy!

divider.png

Na WIT mamy dziewięcioro nowych doktorów. Są to:

• dr inż. Piotr Bielak
  • dr inż. Dariusz Dorota
  • dr inż. Aneta Górniak
  • dr inż. Arkadiusz Janz
  • dr inż. Marcin Kawalerowicz
  • dr inż. Marcin Komarnicki
  • dr inż. Patryk Kozieł
  • dr inż. Mirosław Ławrynowicz
  • dr inż. Marcin Żurawski.

Gratulujemy!

Student news

Dwaj studenci WIT: Piotr Browarski i Konrad Bik z brązowymi medalami Akademickich Mistrzostw Polski! Sportowe trofea zdobyli w konkurencjach zimowych – w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Gratulujemy!

divider.png

Ponad 50 osób z 23 krajów, w tym Shweta Das z Indii, absolwentka WIT, wzięło udział w uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych ukończenia studiów dla absolwentów Politechniki Wrocławskiej z zagranicy. Był to pierwszy Graduation Day w historii naszej uczelni.

divider.png

Koła naukowe WIT zaprezentowały się podczas Dni Aktywności Studenckiej 2024. W wydarzeniu wzięło udział 70 kół i organizacji studenckich z całej uczelni. Odwiedzający mogli zobaczyć znane, ale także i nowe projekty kół, wziąć udział w ich konkursach oraz dołączyć do wybranej organizacji.

divider.png

Studenci z całego świata zainaugurowali naukę na WIT. 375 nowych studentów i studentek z zagranicy przywitaliśmy oficjalnie na PWr. W tym gronie są 74 osoby, które wybrały studia na naszym wydziale, a wśród nich Andrés Argüelles z Kolumbii i Xu Haryun z Chin. 42 osoby wybrały pełen cykl studiów na WIT, a 32 w ramach wymiany.

O nas w mediach

Dr Jan Wieczorek z Katedry Sztucznej Inteligencji na kanale ohistorie opowiedział o infrastrukturze CLARIN i jej narzędziach w praktyce badawczej.

WI + [P/T] + owiec

Poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji konkursu CreatiWITy na najlepszą pracę inżynierską i najlepszy projekt zespołowy. Krzysztof Wołkonowski zajął pierwsze miejsce w kategorii praca inżynierska, natomiast Dawid Lipiak, Denis Stocki, Igor Misiek i Jakub Musiał byli bezkonkurencyjni w kategorii projekt zespołowy. Wszyscy są studentami Informatyki algorytmicznej. Gratulujemy!

creatiwity__slajder.png