Wydział Informatyki i Telekomunikacji

WITletter 5/2024

Data: 27.05.2024

Dzień dobry!

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na II Piknik WIT, który odbędzie się 14 czerwca 2024 w godzinach 15.00–21.00 w budynku H-14. Zaproszeni są wszyscy pracownicy WIT. Jeżeli ktoś z Państwa nie dostał maila z zaproszeniem, to stało się tak na skutek błędu systemu. Pilnie prosimy o kontakt na adres: promocja.wit@pwr.edu.pl.  

Miło nam poinformować, że prof. Andrzej Kucharski, dziekan naszego wydziału został członkiem Rady ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce. Gremium to powołał minister nauki Dariusz Wieczorek. Dziekan WIT zaczął pełnić swoje obowiązki od 15 maja. Gratulujemy!

Zachęcamy do lektury majowego WITlettera. Do subskrybowania naszego newsletter zachęcamy tych z Państwa, którzy jeszcze tego nie zrobili. Link do zapisów jest tutaj.   

divider

Tematy Miesiąca


Ośmioro młodych naukowców z WIT, studiujących w Szkole Doktorskiej PWr, otrzymało dofinansowanie na realizację swoich projektów w ramach I edycji konkursu przygotowanego przez naszą uczelnię. W ramach dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja minigtraty dostali:
•    Betelhem Wubineh
•    Jose Fabio Ribeiro Bezerra
•    Jędrzej Kozal
•    Dominika Kunc
•    Rajiansyah
•    Katarzyna Białas
•    Aulia Arif Wardana
•    Barbara Wędrychowicz.

Gratulujemy!

czytaj więcej »

divider.png

Dr inż. Michał Walkowski z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki był w reprezentacji Polski na ćwiczeniach NATO Locked Shields. Należał do polsko-fińskiego zespołu specjalistów z różnych dziedzin, który znalazł się w czołówce największych ćwiczeń z cyberbezpieczeństwa organizowanych przez sojusz NATO.

czytaj więcej »

divider.png

Prof. Ngoc Thanh Nguyen, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej, przewodniczył 16. Konferencji ACIIDS (Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Gospodarzem i współorganizatorem konferencji był Amerykański Uniwerystet w Ras Al Khaimah, gdzie w dniach 17–19 kwietnia 2024 roku swoje prace prezentowali autorzy 120 referatów. Konferencja od początku organizowana jest przez Politechnikę Wrocławską.

czytaj więcej »

divider.png

Reprezentacja gitarzystów WIT, innych wydziałów PWr oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcące PWr z dziekanem, prof. Andrzejem Kucharskim na czele ponownie wzięła udział w biciu Gitarowego Rekordu Świata! Rekord nie został tym razem pobity, ale cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do równie dobrego wyniku!

czytaj więcej »

divider.png

11 naukowców z WIT wyróżniono w piątej edycji konkursu Secundus. To osoby, które mają największą sumę wartości punktowych w publikacjach, a w 2023 roku nie miały ukończonych 40 lat i nie posiadały habilitacji. Łącznie wyróżniono 100 młodych naukowców z PWr.
W dziedzinie informatyka techniczna i telekomunikacja laureatami zostali:

  • dr inż. Jan Kocoń
  • dr inż. Piotr Szymański
  • dr inż. Agata Kirjanów-Błażej
  • dr inż. Małgorzata Sulkowska
  • dr inż. Tomasz Szandała
  • dr inż. Jakub Lemiesz
  • dr Dominik Bojko
  • dr inż. Piotr Syga
  • mgr inż. Joanna Komorniczak
  • dr inż. Marcin Pietranik
  • dr inż. Piotr Bielak.

Gratulujemy!

czytaj więcej »

divider.png

Zdjęcie miesiąca

Naukowcy i studenci WIT, innych wydziałów PWr oraz uczniowie ALO wzięli udział w gitarowej próbie przed Gitarowym Rekordem Świata. Gościem specjalnym był Leszek Cichoński, znany wrocławski gitarzysta i organizator wydarzenia, które co roku odbywa się 1 maja na wrocławskim Rynku.

proba_pwr_przed_rekordem_2.jpg

divider.png

Student news

Studenci WIT we współpracy z firmą Nomtek stworzyli aplikację „LegendARy”. Pomoże ona znaleźć 11 mitycznych postaci z japońskich legend, które nasi studenci ukryli w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu. Czy zdołacie wytropić je wszystkie?  

Koło Naukowe Breadboard Computing z WIT otrzymało miejski grant FAST przyznawany przez Wrocławskie Centrum Akademickie. W sumie miasto wsparło pięć kół naukowych i jedną agendę kultury PWr kwotą 48 tys. zł.

Tegoroczna Konferencja Projektów Zespołowych odbędzie się 1 lipca w Gmachu Głównym Politechniki Wrocławskiej, w sali 239. Start o godzinie 9.00. Więcej informacji o prezentujących się zespołach studenckich i formularz rejestracji dostępne na stronie KPZ.

Na WIT powstało nowe Koło Naukowe Algorismus Science Club, które zajmuje się rozwiązywaniem problemów matematycznych, algorytmicznych i propagowaniem wiedzy ścisłej w każdym jej przejawie. 

Spotkanie w sprawie rekrutacji do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odbędzie się online 5 czerwca 2024 o godz. 13.00 – uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. o zakresie działalności jednostek Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, nowych formach czynnej służby wojskowej, korzyściach wynikających z pełnienia zawodowej służby wojskowej, trybie postępowania rekrutacyjnego do zasilenia szeregów WOC.

Samorząd WITa, KN Solvro i TK Games zapraszają 6 czerwca o godz. 15.00 do sali D2.2 w Technopolis (C-16) na Konferencję Kół Naukowych i Aktywnych Studentów WITKoN. To dobra okazja, by dowiedzieć się o studenckich projektach realizowanych na WIT. W czasie konferencji będą prelekcje kół naukowych oraz sesja networkingowa.

divider.png

Z katedr

W dniach 26–28.06.2024 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej organizowane są XIV Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej. Organizatorem konferencji jest Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej (LKE), Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki!

divider.png

O nas w mediach

Dr Jan Kocoń z Katedry Sztucznej Inteligencji na kanale This Is IT - Maciej Kawecki o tym, jak sztuczna inteligencja halucynuje, dlaczego to robi i czy da się temu zapobiec?

O aplikacji „LegendARy”, która pomaga odnaleźć 11 mitycznych postaci z japońskich legend, ukrytych w Ogrodzie Japońskim, stworzonej przez studentów WIT we współpracy z firmą Nomtek, poinformowały:

divider.png

WI + [P/T] + owiec

Dr inż. Tomasz Szandała z Katedry Informatyki Technicznej zdobył prestiżowe stypendium rządu szwajcarskiego dla młodych doktorów – ESKAS Swiss Government Excellence Scholarships. Na Uniwersytecie w Lugano będzie prowadził badania nad ingerencją sztucznej inteligencji w zdjęcia. Gratulujemy!

to_sz-20.jpg

divider.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję